Kredyt a pożyczka
7 listopada 2019

Terminy „kredyt” i „pożyczka” często używane są zamiennie, choć jako produkt bardzo się od siebie różnią. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź najważniejsze cechy pożyczki i kredytu. Poznaj różnice między kredytem a pożyczką i wybierz najlepszą dla siebie formę finansowania!  

Różnice między kredytem a pożyczką 

Czym się różni kredyt od pożyczki? Zasadniczą różnicą jest forma umowy.  

 • Forma umowy – prawna czy cywilna?  

Umowa o kredyt zawsze regulowana jest formą prawną – prawem bankowym, zgodnie z którym za umowę kredytu uznawana jest sytuacja, gdzie bank obliguje się do przekazania do dyspozycji kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy. To produkt przeznaczony tylko dla banku. Umowa pożyczki regulowana jest zaś przez przepisy Kodeksu Cywilnego, dlatego też może być udzielana przez inną instytucję niż bank – nawet przez osobę fizyczną. 

Zobacz też: Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny — czym się różnią?

 • Forma umowy – pisemna czy ustna? 

Umowa kredytowa zawsze jest zawierana na piśmie – wszelkie ustne ustalenia niezawarte w umowie nie mają znaczenia, podobnie jak inne niezapisane kwestie. Ponadto w treści umowy ustalany jest termin zwrotu kredytu, wysokość odsetek oraz harmonogram wysokości spłacanych rat. Kodeks Cywilny regulujący zawarcie umów pożyczki, jeśli ta nie przekracza 500 zł, nie wymaga wcześniejszego podpisania umowy. 

Planujesz zakup mieszkania?

Skonsultuj bezpłatnie z ekspertem mFinanse czy wybrać pożyczkę czy kredyt hipoteczny

Różnice między kredytem a pożyczką – koszty 

Zastanawiasz się, czym się różni kredyt od pożyczki, jeśli chodzi o koszty finansowania? Poznaj najważniejsze różnice! 

 • Kredyt a pożyczka – co kosztuje, a co nie?  

Udzielenie kredytu zawsze jest odpłatne, a kosztem jest należność związana z zawarciem umowy, wszelkie prowizje i odsetki. Pożyczka natomiast nie musi być odpłatna i nie ma konieczności określenia terminu jej zwrotu. Kalkulator kredytu hipotecznego i kalkulator zdolności kredytowej to narzędzia, które pozwolą Ci oszacować miesięczne raty i porównać oferty z różnych banków. Dzięki temu szybko i sprawnie zweryfikujesz koszty finansowania.  

Może Cię zainteresować: Stopy procentowe – jak zmiany wpływają na kredytobiorców? 

 • Kredyt a pożyczka – forma udzielania środków  

Kolejną różnicą między kredytem a pożyczką jest sposób przekazywania środków. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję kredytową, udzielone środki zostaną przekazane na konto w formie przelewu. Pożyczkę można natomiast pobrać także w formie gotówkowej. 

 • Kredyt a pożyczka – czy uzyskane środki są Twoją własnością?  

Pieniądze uzyskanie od banku, w ramach umowy kredytu, nie są własnością kredytobiorcy, a ich zwrot jest konieczny. Pieniądze uzyskane od innej instytucji lub osoby fizycznej, na drodze pożyczki, stają się własnością pożyczkobiorcy. 

Sprawdź też: Płynność finansowa i jej wskaźniki. Poradnik dla przedsiębiorców

Różnice między kredytem a pożyczką – cel finansowania  

Istotną różnicą między kredytem a pożyczką jest również wymóg określania celu finansowania. 
Chcąc ubiegać się o kredyt, musimy dokładnie sprecyzować cel, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze – musi on być konkretny, jak choćby zakup mieszkania, samochodu, remont czy cele konsumpcyjne. Jeśli kredytobiorca przeznaczy pozyskaną sumę na inny cel, bank może zażądać natychmiastowego zwrotu kredytu. Pożyczka natomiast nie jest udzielana na konkretny cel, dlatego też możemy wydać pożyczoną kwotę w dowolny sposób.  

Zobacz też: Rodzaje kredytów dla osób fizycznych – jakie są możliwości 

Kredyt a pożyczka – podsumowanie różnic  

Warto pamiętać, że kredyt i pożyczka znacznie różnią się od siebie i mogą przybierać inne formy, stąd nie należy łączyć tych terminów i stosować ich zamiennie. Pożyczka może być mniej sformalizowana, dokonana w warunkach prywatnych. Kredyt zaś, regulowany ściśle określonymi przepisami, jest bardziej zaawansowaną formą pozyskania pieniędzy. Różni je też cel – w przypadku kredytu musi być jasno sprecyzowany, opisując to, na co przeznaczamy pozyskane środki. Kolejną różnicą jest kwota zobowiązania. Kredyt można wziąć na wyższą kwotę niż pożyczkę. Znacząca różnica występuje również w oprocentowaniu – pożyczka jest wyżej oprocentowana niż kredyt. Masz pytanie? Zastanawiasz się, jakie mogą być jeszcze potencjalne różnice między kredytem a pożyczką? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże wybrać optymalny sposób finansowania.  

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.