Rodzaje kredytów - jaki będzie dla Ciebie najlepszy
30 lipca 2020

Obecnie na rynku finansowym dostępne są różne rodzaje kredytów bankowych. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania, warto rozważyć, jakie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Pod uwagę powinieneś wziąć kilka czynników.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Podział dostępnych kredytów i definicja

Zanim przystąpisz do rozważania dostępnych opcji, dowiedz się, czym właściwie jest kredyt bankowy. Definicja została zamieszczona w ustawie o prawie bankowym. W jej treści można znaleźć informacje o tym, jak należy rozumieć umowę kredytową. Najważniejsze jest określenie relacji między bankiem a kredytobiorcą oraz ich wzajemnych zobowiązań. Będąc kredytobiorcą zobowiązujesz się do terminowych spłat rat wraz z określonymi odsetkami, a bank przekazuje Ci do dyspozycji daną sumę pieniężną na określony przez Ciebie cel.

W związku z tym wyróżnia się następujące kredyty bankowe i ich rodzaje, dzielone ze względu na:

 • cel: konsumpcyjne, mieszkaniowe, samochodowe itd.
 • zabezpieczenie: np. hipoteczne,
 • walutę: dewizowe, złotówkowe,

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Kredyty bankowe i ich rodzaje – jaki będzie dla Ciebie najlepszy?

Biorąc pod uwagę wspomniane rodzaje kredytów, powinieneś zastanowić się przede wszystkim nad celem, jakiemu ma służyć podjęcie decyzji o pożyczeniu od banku określonej wysokości środków.

 • Jako konsument możesz sięgnąć po tzw. kredyt ratalny, np. na zakup sprzętu AGD. Jest to dość popularna forma kredytowania, a często zdarza się, że odsetki wynoszą 0%. W takim przypadku nie ponosisz dodatkowych kosztów, a jedynie spłacasz równowartość zakupu.
 • Znanym rodzajem kredytu jest karta kredytowa. Bank daje Ci możliwość dysponowania określoną sumą (istnieje limit, a jego wysokość zależy od Twojej zdolności kredytowej), którą możesz przeznaczyć np. na zakupy w sklepie. Co ciekawe, unikniesz konieczności dodatkowych opłat w sytuacji, gdy spłacisz zadłużenie przed końcem okresu bezodsetkowego. Pożyczka gotówkowa to z kolei produkt niecelowy, a oprocentowanie nie przekracza dwukrotności odsetek ustawowych.
 • Kolejną propozycją jest kredyt konsolidacyjny. Stanowi on kategorię kredytu, dzięki któremu możesz połączyć kilka Twoich zobowiązań finansowych w jeden kredyt.
 • Kredyt samochodowy polega na zaciągnięciu zobowiązania w celu dokonania zakupu pojazdu, gdzie dokumentem świadczącym o zabezpieczeniu kredytu jest ten dotyczący przewłaszczenia pojazdu wraz z cesją praw z polisy AC.
 • Kredyt hipoteczny jest przeznaczony głównie na zakup mieszkania lub działki. Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki hipotecznej (patrz niżej) nieruchomość stanowi dla banku zabezpieczenie. Sam kredyt wiąże się właśnie z konkretnymi działaniami, np. kupnem mieszkania. Ponadto kredyt hipoteczny można zaciągnąć w nie tylko w złotówkach, ale również w walutach obcych krajów.
 • Pożyczka hipoteczna nie wymaga określenia celu, jakiemu ma służyć podjęcie kwoty, a jej zabezpieczeniem jest ustanowiona na nieruchomości hipoteka.

Na rynku finansowym obecne są różne rodzaje kredytów bankowych. Od Ciebie, Twojej zdolności kredytowej oraz celu, na jaki chciałbyś przeznaczyć daną kwotę, będzie zależało, która z dostępnych form kredytowania będzie najkorzystniejsza. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji, to skorzystaj z pomocy ekspertów mFinanse.

Zobacz też: Zabezpieczenie kredytu – czyli właściwie co?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.