kalkulator notarialny
19 października 2021

Kupując nieruchomość musimy brać pod uwagę szereg dodatkowych kosztów, które się z tym wiążą. Jednym z nich jest taksa notarialna 2021. Zanim udamy się do notariusza podpisać akt notarialny, warto dowiedzieć się w czym może pomóc kalkulator notarialny oraz w jaki sposób wyliczyć koszt aktu notarialnego. Kalkulator może w tym pomóc?

Zobacz też: Harmonogram spłaty kredytu hipotecznego

Kalkulator opłat notarialnych – jak z niego korzystać?

Kupując mieszkanie, szczególnie jeżeli korzystamy z kredytu hipotecznego, koncentrujemy się przede wszystkim na znalezieniu najlepszej dla nas oferty banku. Analizujemy marżę instytucji, to przez ile lat będziemy taki kredyt spłacać, jak może zmieniać się nasza rata w zależności np. od zmiany stawek stóp procentowych. Czasami jednak umykają nam dodatkowe koszty, które pojawiają się przy zakupie nieruchomości. Jednym z nich jest koszt przygotowania aktu notarialnego, czyli taksa notarialna 2021.

W sieci najdziemy strony z narzędziem jakim jest kalkulator taksy notarialnej, który pomoże nam określić z jakimi kosztami będzie wiązało się podpisanie aktu notarialnego.

Stawka wynagrodzenia notariusza, jaką obliczymy przez kalkulator opłat notarialnych, może się różnić w zależności od tego jaką nieruchomość oraz w jaki sposób chcemy nabyć. Inaczej kształtują się stawki w przypadku wykupu nieruchomości od gminy przez dotychczasowego najemcę, inaczej w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jeszcze inna sytuacja dotyczy podpisania umowy, kiedy stroną aktu jest deweloper, od którego kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego.

Co ważne, kalkulator taksy notarialnej powie nam nie tylko o opłacie dla notariusza, ale także o dodatkowych kosztach takich jak wpis do księgi wieczystej nieruchomości czy opłacie za podatek od czynności cywilnoprawnych, które w naszym imieniu reguluje rejent.

Planujesz zakup nieruchomości ale nie wiesz od czego zacząć?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o sposobach finansowania

Kalkulator notarialny – rynek wtórny i pierwotny

W zależności od tego, czy kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego, taksa notarialna będzie się różnić.

W przypadku rynku wtórnego sama taksa notarialna wyliczana jest na podstawie wartości transakcji, a jej wysokość maksymalna określona jest w przepisach, a dokładnie w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Dodatkowo notariusz pobierze także opłatę za wpis do księgi wieczystej, odpisy aktu oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości nieruchomości.

Jak wyglądają maksymalne stawki taksy notarialnej zawarte w rozporządzeniu? Zależą od wartości nieruchomości zawartej w umowie:

 • do 3000 zł – 100 zł
 • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
 • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
 • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
 • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
 • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł

Jeżeli kupujesz mieszkanie od dewelopera, u notariusza będziesz musiał pojawić się dwa razy. Na podpisanie umowy deweloperskiej oraz umowy przyrzeczonej. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie wiąże się jednak z podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów notarialnych przy zakupie mieszkania od dewelopera? Przeczytaj tekst na naszym blogu.

Zobacz też: Umowa kredytowa – co warto sprawdzić zaciągając zobowiązanie na zakup mieszkania

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.