BIK
5 marca 2022

Pytanie Co to jest BIK? zadają sobie przede wszystkim przyszli kredytobiorcy, zwłaszcza ci, którzy chcieliby z pomocą banku sfinansować budowę domu lub zakup mieszkania. W poniższym tekście odczarujemy ten skrót i wyjaśnimy, czym zajmuje się BIK oraz jakie przechowuje informacje. Ponadto wskażemy zależność pomiędzy BIK-iem a historią kredytową, a także przeanalizujemy, czy znalezienie się w jego rejestrach jest powodem do niepokoju. 

Zobacz też: Jak zbudować i sprawdzić historię kredytową? 

Czym jest BIK? 

BIK to nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej, które zostało utworzone ponad 20 lat temu przez banki i Związek Banków Polskich. Celem istnienia instytucji jest zbieranie informacji na temat zobowiązań spłacanych przez osoby indywidualne, rolników czy przedsiębiorców.  

Od razu należy wyjaśnić, że BIK nie jest tym samym, co BIG. Ten drugi skrót odnosi się do biur informacji gospodarczej, które zajmują się zbieraniem danych na temat dłużników, czyli osób, które nie spłacają w terminie swoich zobowiązań. W odróżnieniu od nich Biuro Informacji Kredytowej jest tylko jedno i nie skupia się wyłącznie na zadłużonych – gromadzi znacznie bogatszy zestaw informacji. 

BIK gromadzi, przechowuje i udostępnia dane na temat spłacanych kredytów i pożyczek. Dzięki niemu bank, firma pożyczkowa lub inna instytucja, zanim podpisze umowę z daną osobą, może sprawdzić, jak wywiązywała się ona ze swoich zobowiązań i jakie posiada obecnie zadłużenie. 

Baza BIK – co to jest i jakie zawiera dane? 

Niektórzy martwią się tym, że mogą trafić do BIK-u, ale w praktyce sama obecność w bazie danych tej instytucji nie oznacza nic złego. Jest tak dlatego, że w odróżnieniu od BIG-ów gromadzi ona i przechowuje zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat regulowanych zobowiązań. Dodajmy, że mowa tutaj nie tylko o ratach kredytów i pożyczek, ale też o innych spłacanych produktach finansowych, takich jak limit odnawialny, karta kredytowa czy zakupy na raty. 

W bazie BIK dostępne są szczegółowe informacje na temat danego zobowiązania, czyli m.in. kwoty i okresu finansowania, a także związanych z nim płatności – terminowych, opóźnionych i nieuregulowanych. Dzięki takim danym bank, SKOK lub firma pożyczkowa może ocenić Twoją rzetelność płatniczą i w ten sposób ograniczyć swoje ryzyko kredytowe. Informacje te są także brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej, dlatego tak ważne jest, aby terminowo spłacać swoje zobowiązania. 

Chcesz poznać swoją zdolność kredytową?

Skonsultuj warunki otrzymania finansowania z ekspertem mFinanse

Historia kredytowa – co to jest i jaki ma wpływ na potencjalnego kredytobiorcę? 

Informacje zgromadzone przez BIK pozwalają sprawdzić Twoją historię kredytową, czyli to, jak dotychczas radziłeś sobie ze spłatą zadłużeń. Ma to istotny wpływ na możliwość uzyskania przez Ciebie kredytu, pożyczki lub innego produktu finansowego. Rozpatrując wniosek o finansowanie, instytucja finansowa przygląda się wpisom na temat Twoich zobowiązań i na tej podstawie ocenia, czy jesteś godny zaufania. Im więcej pozytywnych wpisów, tym lepszy jest Twój wizerunek w oczach banku, natomiast negatywne wpisy obniżają szanse na pożyczenie pieniędzy. 

Zobacz też: Negatywny wpis w BIK-u a kredyt hipoteczny 

Pojedyncze i niewielkie opóźnienia w regulowaniu zobowiązań nie muszą automatycznie prowadzić do odmowy udzielenia finansowania, ale mogą skutkować np. przyznaniem niższej kwoty kredytu lub nałożeniem wyższej marży bankowej. Te konsekwencje są szczególnie dotkliwe przy staraniach o kredyt hipoteczny, bowiem mogą Ci uniemożliwić zakup wymarzonego lokum lub przynajmniej podnieść koszt jego sfinansowania. 

Gdy pojawią się opóźnienia w płatnościach powyżej 30 dni, to ważne jest, aby posiadać sporo pozytywnych wpisów, które zasygnalizują instytucji, że zaległości mogły być jedynie wypadkiem przy pracy. Pamiętaj jednak, że nawet duża liczba terminowo spłaconych zobowiązań może „nie przykryć” poważnych opóźnień sięgających ponad 60 dni. 

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Dostęp do bazy danych BIK-u mają instytucje firmowe, ale także każdy, kto chciałby sprawdzić, jakie informacje zgromadziło na jego temat Biuro Informacji Kredytowej. Możesz to zrobić pobierając specjalny raport BIK, występujący w wersji bezpłatnej (prezentuje tylko podstawowe informacje) i płatnej, która zawiera szczegółowe informacje o obecnych i dawnych zobowiązaniach klienta. Raz na jakiś czas powinieneś do niego zajrzeć, tak, abyś był dobrze zorientowanym w tym, jakie dane mają o Tobie banki. W ten sposób możesz też kontrolować, czy nikt nie wyłudził na Ciebie kredytu lub czy nie doszło do jakiegoś niefortunnego błędu, który stawia Cię w negatywnym świetle. 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.