dofinansowanie do budowy domu
10 marca 2023

Budowa domu to duże wyzwanie zwłaszcza dla osób, które nie są w stanie pokryć jej wyłącznie z własnych środków, ale muszą skorzystać z dodatkowych sposobów finansowania, np. kredytu hipotecznego. Oprócz tego istnieją pewne dodatkowe rozwiązania ułatwiające realizację marzenia o posiadaniu własnej nieruchomości – mowa o dofinansowaniach do budowy domu. Jakie są możliwości w tym zakresie?

Jesteś dopiero na początku drogi do wybudowania swojego wymarzonego domu i zaczynasz rozeznawać się w temacie ewentualnego kredytu hipotecznego oraz możliwych sposobów dofinansowania?

Kredyt jest dla wielu osób jedyną szansą na posiadanie własnego mieszkania lub domu. Zanim jednak będziesz przeglądać oferty banków, dowiedz się, jaka jest Twoja szacowana zdolność kredytowa – dzięki temu będziesz wiedzieć, ile pieniędzy możesz pożyczyć od banku i na jak dużą inwestycję możesz sobie pozwolić. Wystarczy, że w kalkulatorze online wskażesz preferowany okres kredytowania, łączny dochód netto, liczbę wnioskodawców, łączne zobowiązania miesięczne oraz swój wiek, a w kilka sekund poznasz szacowane możliwości w zakresie kredytu.

Myślisz o budowie domu?

Skonsultuj swoją zdolność kredytową z ekspertem mFinanse

Dom energooszczędny – możliwości w zakresie dofinansowania

Dofinansowanie do budowy domu to temat, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Pomoc w tym zakresie oferują zarówno programy rządowe, jak i samorządowe, a wysokość dotacji zależy od tego, z którego programu zdecydujesz się skorzystać.

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są dofinansowania do budowy domów energooszczędnych – pod tym względem masz do wyboru np. wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która koordynuje temat dofinansowań. W ramach wsparcia, właściciele zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych mogą też zdobyć dodatkowe środki na wymianę pieca.

W zależności od tego, z którego programu chcesz skorzystać, możesz spotkać się z innymi wymogami w zakresie budowy. Przykładowo, jeśli interesujesz się dofinansowaniem do budowy domu pasywnego, musisz liczyć się z koniecznością przedstawienia projektu budynku, który będzie uwzględniał liczne, ściśle określone rozwiązania technologiczne diametralnie ograniczające zapotrzebowanie na energię. Musisz np. pamiętać, że zwyczajowo wynosi ono mniej niż 15 kWh/(m²/rok), dlatego jeśli w projekcie okaże się, że zapotrzebowanie jest większe, Twój wniosek o dofinansowanie domu energooszczędnego prawdopodobnie zostanie odrzucony.

Zobacz też: Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czym się różni od mieszkania własnościowego?

Dofinansowanie do budowy domu – program „Czyste Powietrze”

Jednym z dofinansowań do budowy domu, z którego mogą skorzystać zainteresowani jest program „Czyste Powietrze”, umożliwiający uzyskanie wsparcia finansowego zarówno dla osób remontujących swój dom, jak i planujących budowę nowego. Program jest realizowany od 2018 roku i zgodnie z planami, ma zakończyć się w 2029 roku (przy czym umowy o dofinansowanie można podpisywać do końca 2027 roku). Najważniejsze cele programu to:

 • wymiana starych, nieekologicznych kotłów na paliwo stałe, dzięki czemu ma się poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć emisja gazów cieplarnianych;
 • poprawa efektywności energetycznej domów jednorodzinnych.

Wspomniany już Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwala uzyskać nawet do 30 tys. zł. do zakupu domu energooszczędnego bądź do 50 tys. zł. do kredytu budowy domu pasywnego.

Dofinansowanie do budowy domu – program „Moje Ciepło”

Kolejnym sposobem dofinansowania do budowy domu jest program „Moje Ciepło”. Maksymalna kwota dofinansowania to w tym przypadku 21 tys. zł. Dzięki niemu możesz uzyskać dofinansowanie do zakupu i montażu powietrznych, gruntowych, a także wodnych pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych.

Z programu może skorzystać osoba fizyczna (właściciel bądź współwłaściciel jednorodzinnego domu mieszkalnego), który chce zainwestować w pompę ciepła. Program stanowi pewnego rodzaju zachętę dla osób, które chciałyby zrezygnować z nieefektywnych źródeł ciepła z wykorzystaniem paliw kopalnych. Uwaga: jeśli rozważasz skorzystanie z tego rodzaju dofinansowania, w domu, który chcesz zbudować nie może być źródła ciepła na paliwa stałe. Na złożenie wniosku masz czas do 31.12.2026 roku bądź do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Przeczytaj też: Nadpłata kredytu hipotecznego – co daje?

Dotacje do budowy domu – program „Mój Prąd”

Sposobem na pozyskanie dodatkowego wsparcia do budowy domu jednorodzinnego jest także program „Mój Prąd”. Jeśli zdecydujesz się z niego skorzystać, możesz uzyskać nawet do 16 tys. zł. Jego celem jest zachęcenie obywateli do produkcji energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Zgodnie z założeniami, dzięki programowi ma rozwinąć się infrastruktura stacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW wykorzystujących odnawialne źródła energii. Wysokość dotacji do mikrostacji PV wynosi do 6 tys. zł. Jeśli zgłosisz do dofinansowania mikrostację z elementem dodatkowym, możesz otrzymać dodatkowe wsparcie, tj.:

 • do 3 tys. zł. – w przypadku systemu EMS/HEMS;
 • do 5 tys. zł. – w przypadku magazynu ciepła;
 • do 7 tys. zł. – w przypadku mikroinstalacji PV;
 • do 16 tys. zł. – w przypadku magazynu energii.

Dofinansowanie do budowy domu z programu „Moja Woda”

Program „Moja Woda” pozwala uzyskać do 5 tys. zł dotacji. Dzięki niemu, jako właściciel domu możesz przeznaczyć uzyskane środki na zwiększenie retencji przy swojej nieruchomości. Program ten związany jest z inwestycjami, które zatrzymują wodę opadową na swoim terenie. Korzystając z niego można pozyskać dofinansowanie niezbędne na wykonanie systemów retencyjnych, np. przewodów odprowadzających wodę z rynien, zbiorniki retencyjne, tzw. wpusty do zbiornika naziemnego czy elementy nawadniające. W przypadku domu, który dopiero planujesz wybudować, pamiętaj, że należy go oddać do użytkowania przed złożeniem wniosków wymaganych do wypłaty.

Opracowanie merytoryczne: Euzebiusz Zapadka – ekspert kredytowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.