mieszkanie spółdzielcze własnościowe
17 października 2022

Przeglądając oferty nieruchomości z rynku wtórnego, najczęściej można trafić na dwa rodzaje własności: mieszkania własnościowe i mieszkania spółdzielczo własnościowe. Czym różnią się te dwa typy własności? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania spółdzielczo własnościowego i czy w ogóle warto rozważać zakup tego typu nieruchomości?

Zobacz też: Mieszkanie bezczynszowe – wszystko, co musisz wiedzieć 

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe, czyli jakie?

Mieszkanie spółdzielczo własnościowe to nieruchomość, którą można swobodnie zarządzać i ją użytkować, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z ograniczonym prawem rzeczowym. Wszystko dlatego, że faktycznym właścicielem mieszkania pozostaje spółdzielnia. Tym samym, wykonanie niektórych działań w lokalu będzie wymagało zgody spółdzielni, chodzi np. o wyburzenie ściany czy zmianę przeznaczenia lokalu. Wszelkie aspekty prawne spółdzielczego prawa do lokalu zostały zapisane w prawie spółdzielczym.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe – różnice

Czym różni się mieszkanie własnościowe od spółdzielczo własnościowego?

Poniżej najważniejsze różnice.

 

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe

Mieszkanie własnościowe

Własność budynku i części wspólnych

Właścicielem budynku, jak i gruntu, na którym się znajduje, jest spółdzielnia.

Właściciel mieszkania jest również właścicielem części wspólnych budynku, a także części gruntu, na którym znajduje się nieruchomość.

Księga wieczysta

Nie musi mieć księgi wieczystej, ale można ją w każdej chwili utworzyć np. na potrzeby udzielenia kredytu hipotecznego.

Musi mieć przypisaną księgę wieczystą.

Zarząd nieruchomością

Lokal pozostaje w zarządzie spółdzielni, przez co właściciel mieszkania ma niewielki wpływ na podejmowane decyzje dotyczące nieruchomości.

Lokalem zarządza wspólnota mieszkaniowa, a właściciele mieszkań mają realny wpływ na decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości.

Rozporządzanie lokalem

Właściciel może korzystać z mieszkania w ograniczonym stopniu, a wszelkie podejmowane w nim działania (np. zmiana przeznaczenia lokalu), wymagają zgody spółdzielni.

Właściciel ma pełne prawo do korzystania z nieruchomości i rozporządzania nią.

Oprócz szeregu wymienionych wyżej różnic, mieszkania spółdzielczo własnościowe i własnościowe mają też wspólne cechy. Chodzi np. o kwestię dysponowania lokalem. W obydwu przypadkach, właściciel ma prawo do remontu lokalu, a także jego sprzedaży wynajmu, dziedziczenia czy przekazania w formie darowizny.

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe – czy warto je kupić?

Zakup mieszkania spółdzielczo własnościowego to bardzo często dobra inwestycja. Mieszkania spółdzielcze najczęściej znajdują się w korzystnej lokalizacji z dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową. Co więcej, osiedla, na których znajdują się takie mieszkania, są przemyślane – nie brakuje tam nie tylko sklepów, ale rozwiązań przydatnych na co dzień, jak np. place zabaw czy tereny zielone. Mieszkaniem spółdzielczo własnościowym można – w większości przypadków – zarządzać tak samo, jak mieszkaniem własnościowym. Tylko w niektórych sytuacjach wymagana jest zgoda spółdzielni, np. do przekształcenia mieszkania w lokal użytkowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania spółdzielczego?

Zakup mieszkania spółdzielczego nie różni się aż tak bardzo od zakupu mieszkania własnościowego. Najczęstszym problem jest brak założonej księgi wieczystej w przypadku mieszkań spółdzielczych. Wtedy należy się upewnić, czy właściciel oby na pewno posiada prawo do lokalu i może nic rozporządzać. Jak to zrobić? Własność można potwierdzić za pomocą np. dokumentu z przydziałem lokalu, orzeczenia sądu o nabyciu spadku lub aktu notarialnego darowizny.

Mieszkanie spółdzielcze można sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku, konieczne będzie założenie nieruchomości księgi wieczystej. Wszystko po to, by bank mógł ustanowić hipotekę, która będzie stanowić zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

Opracowanie merytoryczne: Beata Achinger – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.