mieszkanie bez wkładu własnego 2023
5 stycznia 2023

Od 1 marca 2023 roku będą obowiązywać nowe zasady rządowego programu Mieszkanie dla młodych. Według nowych zasad, z programu będzie mogło skorzystać więcej osób. Co się zmieni w 2023 roku? Jak dostać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Zobacz też: Program „Pierwsze mieszkanie” – założenia programu

Polski Ład – kredyt bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to rozwiązanie, które stanowi jedno z założeń programu rozwoju Polski, jakim jest Polski Ład. W ramach tego rozwiązania, osoby, które nie mają środków na wymagany wkład własny, ale za to mają zarobki, które umożliwiają im spłatę kredytu, będą mogły zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego lokum.

Tym sposobem, państwo chce zlikwidować barierę, jaką jest brak środków na wkład własny, która bardzo często stanowi główną przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Mieszkanie bez wkładu własnego – co się zmieni?

Podstawowa zmiana, wprowadzona do programu Mieszkanie bez wkładu własnego, dotyczy wymaganej wysokości wkładu do kredytu hipotecznego. W pierwotnej wersji, z programu mogły skorzystać jedynie te osoby, które dysponowały wkładem własnym nie większym niż 10%. Tym samym, z programu były wykluczane osoby, które dysponowały wkładem własnym np. na poziomie 14%. W nowej wersji programu, wspomniane limity zostały zniesione. Dzięki temu, z programu będzie mogło skorzystać więcej osób.

Kto będzie mógł skorzystać z programu po wprowadzeniu zmian?

 • Osoby, które nie mają żadnych środków, które mogłyby wykorzystać, jako wkład własny do kredytu.
 • Osoby, które dysponują środkami na wkład własny, na poziomie mniejszym niż 20% kosztów całej inwestycji.
 • Osoby, które dysponują środkami na wkład własny, na poziomie 20% kosztów całej inwestycji.

Z nowych regulacji wynika, że osoby, które posiadają część środków potrzebnych na wkład własny, również będą mogły skorzystać z programu. W takich przypadkach, państwo dopłaci brakującą do wymaganych 20% kwotę i zrobi to bez żadnych dodatkowych kosztów.

Z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego można uzyskać wsparcie w wysokości od 10 do 20% ceny nieruchomości. Kwotowo chodzi tu o wsparcie do 100 tys. zł przez okres przynajmniej 15 lat.

 

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie trzeba spełnić warunki?

Założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego jasno mówią, że nie jest to forma pomocy skierowana do najbiedniejszych. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z wielu innych programów polityki mieszkaniowej. Natomiast Mieszkanie bez wkładu własnego to opcja dla osób, które nie mają własnościowego mieszkania lub domu i mają zdolność kredytową na wymaganym poziomie.

Co ciekawe, warunek nieposiadania mieszkania lub domu na własność nie dotyczy gospodarstw, w których jest co najmniej dwójka dzieci. W takich przypadkach, pod uwagę jest brany metraż mieszkania. Jeśli nie przekroczy konkretnej wielkości, będzie można skorzystać z programu. O jakich limitach mowa?

 • W przypadku dwójki dzieci – nie więcej niż 50 m2
 • W przypadku trójki dzieci – nie więcej niż 75 m2
 • W przypadku czwórki dzieci – nie więcej niż 90 m2

Kredyt na Mieszkanie bez wkładu własnego – spłata rodzinna

Kolejna zmiana, która zostanie wprowadzona do programu Mieszkanie bez wkładu własnego od 1 marca 2023 roku, dotyczy spłaty rodzinnej. Wspomniana spłata rodzinna będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, w których, w trakcie umowy kredytowej, pojawi się drugie lub kolejne dziecko. W takiej sytuacji, państwo dołoży do spłaty 20 tysięcy złotych (w przypadku drugiego dziecka) lub 60 tysięcy złotych (w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka). Z opcji spłaty rodzinnej będą mogły skorzystać również te osoby, które dysponują wkładem własnym na poziomie 20%.

Zobacz też: Czy dziecko wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Jak dostać kredyt na Mieszkanie bez wkładu własnego? Sprawdź zdolność kredytową

Żeby skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, która będzie dostosowana do wartości nieruchomości. Zdolność kredytową najprościej jest sprawdzić za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy tam wpisać kilka danych, takich jak: wiek, dochód netto, okres kredytowania, wysokość łącznych, miesięcznych zobowiązań i liczba wnioskodawców. Na tej podstawie system szybko sprawdzi, czy dana osoba posiada zdolność kredytową i na jaką wysokość kredytu będzie ją stać.

Opracowanie merytoryczne: Izabela Bastian – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.