mieszkanie bez wkładu własnego 2023
5 stycznia 2023

Od 1 marca 2023 roku obowiązują nowe zasady rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Według nowych zasad, z programu mogło skorzystać więcej osób. Co się zmieni w 2024 roku? Jak dostać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Zobacz też: Program „Pierwsze mieszkanie” – założenia programu

Polski Ład – kredyt bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego (po zmianach: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy) to rozwiązanie, które stanowi jedno z założeń programu rozwoju Polski, jakim jest Polski Ład. W ramach programu osoby, które nie mają środków na wymagany wkład własny, ale za to mają zarobki, które umożliwiają im spłatę kredytu, mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego lokum.

Tym sposobem państwo chce zlikwidować barierę, jaką jest brak środków na wkład własny. Bardzo często to właśnie ona stanowi główną przeszkodę w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub budowę domu.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Mieszkanie bez wkładu własnego – co się zmieniło w 2023?

Podstawowa zmiana wprowadzona do programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, dotyczy wymaganej wysokości wkładu do kredytu hipotecznego. W pierwotnej wersji z programu mogły skorzystać jedynie te osoby, które dysponowały wkładem własnym nie większym niż 10%. Tym samym z programu były wykluczane osoby, które miały większą kwotę na wkład własny. W nowej wersji programu wspomniane limity zostały zniesione. Dzięki temu z programu może skorzystać więcej osób.

Kto może  skorzystać z programu po wprowadzeniu zmian?

 • osoby, które nie mają żadnych środków, które mogłyby wykorzystać, jako wkład własny do kredytu.
 • osoby, które dysponują środkami na wkład własny, na poziomie mniejszym niż 20% kosztów całej inwestycji.
 • osoby, które dysponują środkami na wkład własny, na poziomie 20% kosztów całej inwestycji.

Z nowych regulacji wynika, że osoby, które posiadają część środków potrzebnych na wkład własny, również mogą skorzystać z programu. W takich przypadkach państwo dopłaca brakującą do wymaganych 20% kwotę bez żadnych dodatkowych kosztów.

Mieszkanie bez wkładu własnego w 2024 roku – zmiany

Z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego można uzyskać wsparcie w wysokości od 10 do 20% ceny nieruchomości. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy będzie funkcjonować do 2030 roku. W każdym roku obowiązują kwotowe limity gwarancji spłat rodzinnych. W ramach BGK powołano Rodzinny Fundusz Mieszkaniowy, którego zadaniem jest kontrola dostępnych w danym okresie środków. Wsparcie dostępne we wcześniejszych latach wynosiło 100 tysięcy złotych w 2022 i 200 tysięcy złotych w 2023 roku.

Jakie zmiany nastąpią w przyszłości? W roku 2024 wysokość wsparcia z BGK wyniesie 500 tysięcy złotych. Jeśli limit na dany rok się wyczerpie, należy poczekać do kolejnego. Decyzja o przyznaniu środków zależy od kolejności składania wniosków oraz spełnienia założonych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego (Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy) warunków.

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie trzeba spełnić warunki?

Założenia programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jasno mówią, że nie jest to forma pomocy skierowana do najbiedniejszych. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, osoby o najniższych dochodach mogą skorzystać z wielu innych programów polityki mieszkaniowej. Natomiast Mieszkanie bez wkładu własnego to opcja dla osób, które nie mają własnościowego mieszkania lub domu, a jednocześniemają zdolność kredytową na wymaganym poziomie.

Co ciekawe, warunek nieposiadania mieszkania lub domu na własność nie dotyczy gospodarstw, w których jest co najmniej dwójka dzieci. W takich przypadkach, pod uwagę jest brany metraż mieszkania. Jeśli nie przekroczy konkretnej wielkości, będzie można skorzystać z programu. O jakich limitach mowa?

 • w przypadku dwójki dzieci – nie więcej niż 50 m2;
 • w przypadku trójki dzieci – nie więcej niż 75 m2;
 • w przypadku czwórki dzieci – nie więcej niż 90 m

Szukasz informacji o programie Mieszkanie bez Wkładu Własnego?

Skonsultuj to z ekspertem mFinanse

Kredyt na Mieszkanie bez wkładu własnego – spłata rodzinna

Kolejna zmiana, którą wprowadzono do programu Mieszkanie bez wkładu własnego 1 marca 2023 roku, dotyczyła spłaty rodzinnej. Wspomniana spłata rodzinna przysługuje gospodarstwom domowym, w których w trakcie umowy kredytowej pojawi się drugie lub kolejne dziecko. W takiej sytuacji państwo dokłada do spłaty 20 tysięcy złotych (w przypadku drugiego dziecka) lub 60 tysięcy złotych (w przypadku trzeciego lub kolejnego dziecka). Z opcji spłaty rodzinnej mogą skorzystać również te osoby, które dysponują wkładem własnym na poziomie 20%.

Zobacz też: Czy dziecko wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Jak dostać kredyt na Mieszkanie bez wkładu własnego? Sprawdź zdolność kredytową

Żeby skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, która będzie dostosowana do wartości nieruchomości. Zdolność kredytową najprościej jest sprawdzić za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej. Wystarczy tam wpisać kilka danych, takich jak: wiek, dochód netto, okres kredytowania, wysokość łącznych, miesięcznych zobowiązań i liczba wnioskodawców. Na tej podstawie system szybko sprawdzi, czy dana osoba posiada zdolność kredytową i na jaką wysokość kredytu będzie ją stać.

Opracowanie merytoryczne: Izabela Bastian – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.