nowe mieszkanie
19 czerwca 2019

Dynamicznie rosnące ceny nieruchomości na rynku wtórnym coraz częściej skłaniają nas do zastanowienia się nad zakupem mieszkania u dewelopera. Z czym wiąże się taki zakup, jeśli planujemy go dokonać z wykorzystaniem kredytu hipotecznego? Przyjrzyjmy się, jak wygląda proces zakupu mieszkania u dewelopera.

Zobacz też: Rynek nieruchomości – prognozy na 2022 rok

6 kroków do własnego mieszkania:

Lokalizacja nowego mieszkania

Tuż przed kupnem mieszkania warto zwrócić uwagę na to, w jakiej lokalizacji znajduje się nasze potencjalne mieszkanie: jak daleko jest do sklepów, pracy, szkoły; jakie daje możliwości komunikacyjne. Ustawa deweloperska mówi o tym, że firma sprzedająca mieszkania musi przygotować tzw. prospekt informacyjny, w którym zawarte są szczegółowe elementy inwestycji, takie jak:

 • wiarygodność dewelopera – jakie ma doświadczenie na rynku, jakie zrealizował inwestycje do tej pory, czy nie jest prowadzone przeciw niemu postępowanie egzekucyjne
 • status prawny działki – czy jest obciążona (np. zabezpiecza kredyt bankowy), jak wygląda jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego działek w pobliżu np. planowane inwestycje drogowe bądź inne o cechach uciążliwości
 • stan prawny – czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, jaki jest termin jej zakończenia i przeniesienia prawa własności nieruchomości, kto finansuje budowę i jak zabezpieczone są interesy nabywców (m.in. który bank prowadzi rachunek powierniczy).

Kto sprzedaje mieszkanie?

Nie raz słyszy się o nieuczciwości czy braku profesjonalizmu deweloperów. Choć istnieją ustawy deweloperskie, które jasno określają kosztorysy i rachunki powiernicze, to mimo tego może zdarzyć się, że deweloper splajtuje. Wspomniany prospekt informacyjny powinien zawierać informacje o możliwych ryzykach związanych z wybraną inwestycją. Zgodnie z obowiązującą od 2012 roku tzw. ustawą deweloperską na straży pieniędzy nabywców stoi rachunek powierniczy, który nawet w razie bankructwa dewelopera gwarantuje nam, że odzyskamy swoje pieniądze.

Finansowanie zakupu mieszkania

Aby kupić mieszkanie od dewelopera z użyciem kredytu hipotecznego musimy przejść w zasadzie tę samą procedurę, jak w przypadku każdego innego kredytu, czyli: porównanie naszej zdolności kredytowej do kwoty, jaką chcemy pożyczyć; znalezienie najatrakcyjniejszego na rynku kredytu, uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej, by móc przystąpić do umowy przedwstępnej. Proces ten może być znacznie krótszy i mniej stresujący, jeśli skorzystamy z oferty doświadczonego eksperta kredytowego, który nam w tym pomoże.

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Umowa rezerwacyjna

Jeśli chcemy nabyć nieruchomość ze środków pozyskanych z kredytu, powinniśmy podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną. Jest to de facto zobowiązanie obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu, w określonym w umowie czasie.
Umowa taka powinna zawierać:

 • określenie ceny nieruchomości i jej lokalizacji
 • wskazanie konkretnych terminów wpłaty zadatku oraz zapłaty kolejnych transz
 • wskazanie terminu przekazania lokalu
 • informacje o skutkach ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji
 • informacje o sposobach rozliczenia możliwych niezgodności z projektem (np. gdy powierzchnia mieszkania okaże się nieco inna niż w planie)
 • wskazanie terminu i warunków odbioru budowlanego lokalu
 • jasno opisane procedury w przypadku wycofania się z zawartej umowy

Umowa deweloperska

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej powinniśmy poprosić dewelopera o wzór umowy deweloperskiej. Umowa ta podpisywana jest zazwyczaj w kancelarii notarialnej (czynności notarialne opłacane są przez taksę, która obciąża po połowie nabywcę oraz dewelopera). Nim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy, warto przyjrzeć się jej i upewnić, że treść jest dla nas zrozumiała. Wypłata kredytu będzie dopasowana do warunków zawartych w umowie.

Zobacz też: Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Odbiór nieruchomości

W momencie, gdy deweloper otrzymuje pozwolenie na użytkowanie, nabywca może odebrać mieszkanie. Nie należy jednak lekceważyć tego momentu – należy zweryfikować, jak zostało wykonane mieszkanie oraz sprawdzić, czy jego stan nadaje się do użytkowania. Jeśli wszystko zostało sprawdzone, i nie odbiega od zapisów w umowie, można przystąpić do podpisania umowy przenoszącej własność, a następnie do odbioru kluczy.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.