pozwolenie na budowę
13 listopada 2021

Pozwolenie na budowę jest jedną z tych formalności, których nie może pominąć ktoś, kto planuje budowę własnego domu. Wniosek o pozwolenie na budowę nie jest bardzo trudnym zagadnieniem, o ile wcześniej zapoznasz się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi tego, jak go złożyć. Wniosek o pozwolenie na budowę – jak wypełnić i gdzie złożyć?

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Wniosek o pozwolenie na budowę 2021 – od czego zacząć?

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna. Oznacza to, że jest dokumentem, który umożliwia legalne wybudowanie na swojej działce dom o powierzchni większej od tej, co do której przepisy dopuszczają działanie bez pozwolenia. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz odczekaniu 14 dni na uprawomocnienie decyzji można rozpocząć prace budowalne.

Warto zaznaczyć, że pozwolenie na budowę domu nie jest wydawane bezterminowo. Okres jego ważności wynosi 3 lata. Jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy budowy, straci ono swoją ważność, a terminu ważności nie można wydłużyć bez względu na przyczynę zwłoki w rozpoczęciu prac. Czas trwania pozwolenia liczy się od chwili uprawomocnienia się decyzji dotyczącej pozwolenia. Jeśli straci ono swoją ważność, by rozpocząć budowę, będziemy potrzebowali nowego pozwolenia. Konieczne będzie zatem ponowne przejście całej procedury.

Pozwolenie na budowę – gdzie złożyć wniosek?

Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę? Odpowiednio przygotowany wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w przypadku, gdy mieszkamy w mieście na prawach powiatu. Na wydanie decyzji urzędnicy mają 65 dni, w tym czasie weryfikują, czy zgłoszony we wniosku budynek może powstać w wyznaczonym miejscu. W tym przede wszystkim, czy jest zgodny z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli precyzyjnie chcesz wiedzieć, gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, to właściwy będzie wydział architektury lub urbanistyki wspomnianych wcześniej urzędów.

Planujesz budowę domu?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Wniosek o pozwolenie na budowę 2021 – co powinno się w nim znaleźć?

Składając wniosek o pozwolenie na budowę 2021 powinniśmy już posiadać dokumentację dotyczącą przyszłego domu. Co w niej powinno się znaleźć? Przede wszystkim projekt domu, ponieważ do wniosku należy dołączyć aż cztery jego kopie. Wraz z projektem należy złożyć wszystkie niezbędne uzgodnienia, pozwolenia oraz opinie. Do wniosku należy też dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, na której ma powstać dom. Listę wymaganych dokumentów znajdziemy na stronie właściwego urzędu, a w zależności od lokalizacji lista wymaganych załączników może się nieznacznie różnić.

Wniosek o pozwolenie na budowę – jak wypełnić i ile to kosztuje?

Wniosek składa się na formularzu urzędowym, który powinien być dostępny także na stronach internetowych urzędów. Do samego formularza należy dołączyć wymagane dokumenty, w tym np. wspomniany wcześniej projekt domu.

Jeżeli chodzi o koszt wydania pozwolenia przez urząd to składają się na niego dwa czynniki. Pierwszy jest stały i dotyczy zatwierdzenia projektu budowlanego. Jego koszt to około 50 złotych. Drugi czynnik, czyli opłata skarbowa za wydanie pozwolenia, jest zmienny i zależy od powierzchni budynku. Oplata wynosi 1 złoty za każdy metr kwadratowy, ale nie więcej niż 539 złotych. Finalna kwota, jaką musimy zapłacić za wydanie pozwolenia, zależy więc od powierzchni domu, który planujemy wybudować.

Zobacz też: Domek letniskowy – lepszy kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.