domek letniskowy
31 stycznia 2022

Marzy Ci się własna działka rekreacyjna, ale nie masz pełnej kwoty potrzebnej do zakupu? W tej sytuacji możesz rozważyć kredyt na domek letniskowy. Pytanie tylko, który rodzaj kredytu sprawdzi się w Twoim przypadku: hipoteczny czy gotówkowy?

Domki letniskowe z oczywistych względów cieszą się dużym zainteresowaniem od momentu wybuchu pandemii koronawirusa. Pozwalają spędzić czas z bliskimi na łonie natury, w pobliżu lasu czy jeziora, a przy tym są znacznie tańsze od „pełnoprawnych” domów, w których zamieszkujemy na stałe. Niektórzy wynajmują je turystom, co stanowi dla nich całkiem atrakcyjne źródło dodatkowych zarobków. Niezależnie od tego, w jakim celu planujesz nabyć domek letniskowy, powinieneś dobrze przeanalizować, jaki kredyt – hipoteczny czy gotówkowy – będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Zobacz też: Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – ważne różnice w kontekście finansowania zakupu domku letniskowego

Kredyt hipoteczny jest najtańszym źródłem finansowania, ale trzeba go przeznaczyć na ściśle określony cel np. budowę domu lub zakup mieszkania, a przy tym wiąże się z ustanowieniem hipoteki na nieruchomości. Kredyt gotówkowy jest od niego droższy, ale za to nie wymaga wnoszenia zabezpieczenia i pozwala sfinansować całkowicie dowolne wydatki, o których nie trzeba informować banku.

Ważną różnicę pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym stanowią też potencjalne parametry zobowiązania, czy też wymagane procedury i formalności. Kredyt hipoteczny pozwala pozyskać większą kwotę na dłuższy czas (nawet na 35 lat), ale wiąże się z bardziej skomplikowanym procesem kredytowym i koniecznością wniesienia wkładu własnego. W przypadku kredytu gotówkowego jesteś w stanie pożyczyć w jeden dzień kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, i to bez konieczności przedstawiania opasłej dokumentacji.  

Kredyt na domek letniskowy – wariant hipoteczny nie zawsze dostępny

Jak sugeruje powyższy fragment, kredyt hipoteczny będzie dobrym wyborem, gdy chcesz kupić większy i stosunkowo drogi domek letniskowy, ale uzbierałeś na niego niewielką kwotę. Chodzi tu o sytuację, w której odłożyłeś np. 20 czy 30 tys. złotych, a nieruchomość kosztuje 100, 150 czy 200 tys. złotych. W tym wypadku kredyt gotówkowy byłby po prostu zbyt kosztownym zobowiązaniem.

Musisz mieć jednak na uwadze, że bank, zanim udzieli kredytu hipotecznego na zakup domku letniskowego, będzie chciał mu się bliżej przyjrzeć. Dla niego stanowi on formę zabezpieczenia spłaty zobowiązania, a to oznacza, że w razie potrzeby powinien być łatwy do spieniężenia. Z tego względu, o ile kredytodawca chętnie zaakceptuje całoroczny domek w atrakcyjnej lokalizacji, tak na nieogrzewaną nieruchomość położoną z dala od miasta i sklepów kredytu już nie otrzymasz.

Planujesz zakup działki?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Niekiedy kredyt gotówkowy to konieczność

Nieogrzewane domki letniskowe, które znajdują się w nienajlepszym stanie technicznym i są zamieszkiwane łącznie tylko przez kilka tygodni lub miesięcy w roku, nie mają dla banków wystarczającej płynności. Jeśli jesteś zainteresowany jednym z nich, albo rekreacyjnym domkiem całorocznym, ale w wyjątkowo niekorzystnej lokalizacji, pozostaje Ci skorzystać z kredytu gotówkowego. Podobnie jest w sytuacji, w której do sfinansowania zakupu brakuje Ci stosunkowo niewielkiej kwoty np. 10 czy 20 tys. złotych – banki nie udzielają kredytów hipotecznych na tak niskie kwoty.

Kredyt gotówkowy na zakup domku letniskowego – często najlepszy wybór

Kredyt gotówkowego to jedyny rozsądny wybór w sytuacji, gdy bank nie będzie chciał sfinansować zakupu danego domku letniskowego, jak również w każdym innym przypadku, w którym będziesz chciał pożyczyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To rozwiązanie droższe od kredytu hipotecznego, ale za to bardziej elastyczne i związane z mniejszą ilością formalności.

Kluczową zaletą kredytu gotówkowego jest fakt, że pozwala pozyskać środki na całkowicie dowolne cele. To ważne nie tylko z tego względu, że umożliwi zakup dosłownie każdego domku letniskowego. Równie istotne jest to, że daje możliwość sfinansowania wszelkich inwestycji na terenie działki. Dzięki niemu możesz zdobyć pieniądze np. na remont budynku, wymianę bramy i ogrodzenia, zakup krzewów i drzew, czy też budowę oczka wodnego. Z jego pomocą łatwo nabędziesz również sprzęt niezbędny do prac w ogrodzie czy meble tarasowe.

Pamiętaj, że ważny jest wybór nie tylko odpowiedniego rodzaju kredytu na domek letniskowy, ale również dobrej oferty banku. Skorzystaj zatem z pomocy ekspertów mFinanse i znajdź najkorzystniejsze dla siebie źródło finansowania.

Zobacz też: Kalkulator finansowy – sam wylicz, na co Cię stać

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.