wibor mieszkanie
22 października 2021

WIBOR jest wskaźnikiem, z którym będzie mieć do czynienia każdy, kto decyduje się na sfinansowanie zakupu nieruchomości z kredytu hipotecznego. Wahania tego wskaźnika mają wpływ na comiesięczne raty, więc warto wiedzieć co to jest oraz na jakiej zasadzie się go wylicza. Termin przybliżają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Podniesienie stóp procentowych w 2022 i ich wpływ na raty kredytów 

WIBOR – co to jest?

Odpowiadając na pytanie, należy zapoznać się z rozwinięciem tego skrótu i jego znaczeniem dla rynku finansowego. Skrót WIBOR pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate i stosuje się go do określenia wysokości oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Na podstawie tego wskaźnika banki komercyjne udzielają sobie nawzajem pożyczek. Co ważne dla całego systemu finansowego, wskaźnik WIBOR jest zmienny i aktualizuje się go niemal codziennie.

Stawkę WIBOR, w dużym uproszczeniu, określa się obliczając średnią arytmetyczną ze stóp procentowych wskazanych przez banki po odrzuceniu wartości skrajnych. Proces wyznaczania stawki to tzw. fixing, a ustala się go w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00.

Jaki ma wpływ na raty kredytu hipotecznego?

Do wskaźnika odnosi się każda umowa kredytu hipotecznego, który zakłada zmienne oprocentowanie rat. WIBOR jest jednym z elementów branych przez bank pod uwagę przy wyliczaniu oprocentowania kredytu. Aktualna stawka ma znaczenie dla wysokości comiesięcznych rat przez cały okres trwania umowy kredytowej. Na to, jak wysoki jest WIBOR ma wpływ wiele czynników, między innymi wysokość stóp procentowych. Podwyżka stóp w ostatnich tygodniach sprawiła, że wskaźnik już został przez banki podniesiony lub stanie się to niebawem.

Historycznie niskie stopy procentowe, które utrzymywały się do początku października, sprawiały, że także WIBOR był na niskim poziomie, a kredytobiorcy mogli liczyć na atrakcyjne oferty dotyczące kredytów hipotecznych. 

Planujesz zakup nieruchomości z kredytem hipotecznym?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Co to znaczy 3M lub 6M?

Zapoznając się z ofertą banków znajdziemy informację, że WIBOR jest 3M lub 6M. Co to dokładnie znaczy? Jak już wspomniano, jego stawka jest nieustająco aktualizowana. Jednak te zmiany nie mają od razu przełożenia na wysokość rat kredytów zaciągniętych w bankach.

W przypadku kredytów hipotecznych banki aktualizują stawki WIBOR dla kredytobiorców okresowo. Najczęściej raz na 3 miesiące, wtedy mówimy właśnie o 3M, lub raz na 6 miesięcy, wtedy mówimy o 6M. W zależności od tego jaka wartość wskaźnika jest zawarta w umowie kredytowej z bankiem, rata będzie aktualizowana co trzy lub sześć miesięcy.

Co istotne, banki różnie podchodzą do zmiany stawki WIBOR, z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, które dotyczą tego wskaźnika. Dla przykładu niektóre banki wyliczają średnią arytmetyczną z danego miesiąca, ale możliwe jest też uwzględnienie wartości wskaźnika z przedostatniego dnia miesiąca i wprowadzenie zmian dla kredytobiorców tylko, gdy odbiega on od założonego minimum.

Banki, zgodnie z wymogami prawa, wprowadziły także oferty kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem, co oznacza, że WIBOR jest stały i nie zmienia się co np. 3 miesiące. Warto jednak brać pod uwagę, że stałe oprocentowanie dotyczy spłaty kredytu przez pięć lat. Po tym czasie bank zaproponuje nową stawkę, wyliczaną na podstawie aktualnych wskaźników lub zaproponuje przejście na zmienną stopę oprocentowania kredytu.

Oprócz tego, że WIBOR wpływa na raty kredytów hipotecznych, ma także znaczenie dla umów leasingowych, jeżeli ich rata także zakłada zmienne oprocentowanie.

Zobacz też: Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać? 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.