wiron a wibor
2 lutego 2023

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny, by kupić lub wyremontować nieruchomość? A może już spłacasz kredyt i chcesz być na bieżąco z tematem hipotek? Tym, co stopniowo zacznie zmieniać się w 2023 roku będzie wprowadzenie indeksu WIRON. Czym on jest i co w praktyce oznacza dla obecnych i przyszłych kredytobiorców? Co odróżnia WIRON od znanego i stosowanego dotychczas WIBOR-u?

Co to jest WIRON?

WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight to indeks transakcyjny stosowany jako wskaźnik referencyjnej stopy procentowej. Docelowo WIRON ma zastąpić znany dotychczas WIBOR – zmiany będą wprowadzane sukcesywnie do ofert banków, a zgodnie z wytycznymi Narodowej Grupy Roboczej, cały proces ma zostać przeprowadzony do końca 2024 roku. W rezultacie, na początku 2025 WIBOR ma ostatecznie zniknąć z obiegu. Zgodnie z zamysłem, WIRON ma stać się jednym z kluczowych, najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów (m.in. hipotecznych) w kraju. Nowy wskaźnik będzie stosowany zarówno w przypadku umów finansowych (kredyty), jak i papierów dłużnych.

Czym zatem jest WIRON? To nic innego, jak wcześniej znany WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Słowo „overnight”, użyte w nazwie wskaźnika odnosi się bezpośrednio do transakcji, gdzie bank pożycza pieniądze danego dnia i oddaje je już w kolejnym dniu roboczym.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać

WIRON a zmiany w ofertach banków

Zgodnie z założeniami, banki mogą wprowadzać do swoich ofert kredyty bazujące na indeksie WIRON (funkcjonującym równolegle z WIBOR-em) już od grudnia 2022 roku. Wycofywanie wskaźników WIBOR oraz WIBID będzie następować stopniowo i docelowo mają one zniknąć na początku 2025 roku. W 2023 roku stosowanie nowego wskaźnika będzie miało jedynie charakter fakultatywny. Co istotne, w okresie przejściowym banki będą mogły równolegle oferować kredyty zarówno bazujące na wskaźniku WIBOR, jak i WIRON, jednak już teraz wszystko wskazuje na to, że większość z nich zdecyduje się najpierw wycofać kredyty „wiborowe”, a dopiero w następnym kroku wprowadzić do ofert kredyty funkcjonujące w oparciu o WIRON.

To również może Cię zainteresować:

> Likwidacja stawki WIBOR – co to oznacza dla kredytobiorców?

> Najważniejsze informacje o wskaźnikach WIBOR i WIBOR 

Różnice pomiędzy WIRON a WIBOR

Jedną z zasadniczych różnic jest fakt, że WIBOR uwzględnia prognozy, czyli pewne przewidywania na kilka miesięcy „do przodu”. Przykładowo, na bazie dzisiejszych transakcji tworzone są prognozy dotyczące kosztu, po jakim banki dopiero będą pożyczać sobie pieniądze.

WIRON to wskaźnik, który bazuje na rzeczywiście wykonanych transakcjach jednodniowych (tzw. overnight). GPW Benchmark, który jest oficjalnym administratorem indeksu wylicza go także na podstawie szerszego wachlarza transakcji – nie skupia się przy tym jedynie na transakcjach międzybankowych. 

WIBOR a WIRON – co z dotychczasowymi umowami kredytowymi?

Planujesz w tym roku wziąć kredyt hipoteczny funkcjonujący jeszcze w oparciu o WIBOR lub jesteś już kredytobiorcą, który taki kredyt ma? W obu przypadkach stary wskaźnik będzie zastąpiony nowym na zasadach zgodnych z postawieniami umowy bądź na podstawie informacji zawartych w Rozporządzeniu Ministra Finansów, które dopiero ukażą się w stosownym czasie. Aby jednak tak się stało, administrator lub KNF musi oficjalnie ogłosić zamiar likwidacji dotychczasowej stawki WIBOR.

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem kredytu hipotecznego, sprawdź swoją zdolność korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.

Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na ten temat, przeczytaj inne nasze artykuły:

>> WIRON a zdolność kredytowa? Na co wpływ ma WIRON?
>> Raport – zmiany na rynku mieszkań i kredytów hipotecznych
>> Współkredytobiorca – kto może nim być i ilu może ich być?

Opracowanie merytoryczne: Agnieszka Kott – ekspert finansowy mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.