TBS - osiedle mieszkaniowe
19 stycznia 2021

Potrzebujesz własnych czterech kątów? Chciałbyś kupić nieruchomość, ale brakuje Ci własnych środków? Nie możesz sobie aktualnie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Słyszałeś, że alternatywą dla własnego „M” kupionego ze wsparciem banku może być mieszkanie TBS? Co to właściwie jest? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o TBS. Na czym polega ta opcja? Czy daje Ci szanse na realizację Twoich marzeń?

Zobacz też: Kalkulator kredytu hipotecznego – czyli symulacja w kilka minut

TBS – na czym polega ten system?

Pierwsze towarzystwa budownictwa społecznego, nazywane w skrócie TBS-ami, zaczęły powstawać w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Stanowiły odpowiedź na ówczesny deficyt mieszkań, a wiele towarzystw zostało powołanych przez samorządy. Nadal często gminy są udziałowcami w spółkach, które są odpowiedzialne za budowę i zarządzanie nieruchomościami TBS.

Zasady funkcjonowania TBS-ów określają ustawy: z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. Zgodnie z nią towarzystwa mają oferować długoterminowy najem mieszkań osobom o stosunkowo niskich dochodach, które nie posiadają jeszcze własnego „M”. To opcja, która – w porównaniu z nieruchomościami udostępnianymi na rynku prywatnym – ma wyróżniać się stabilnością i bezpieczeństwem. Najemcy nie muszą obawiać się wypowiedzenia umowy z krótkim terminem wyprowadzki.

Ile kosztuje mieszkanie TBS?

Państwo wspiera budowę lokali w systemie TBS. Co to oznacza dla wynajmujących i ich finansów? Przede wszystkim to, że wysokość czynszu jest odgórnie ograniczona – nie może wynosić więcej niż 5% wartości odtworzeniowej mieszkania.

Powinieneś jednak wiedzieć, że zanim zadomowisz się w nowym miejscu, musisz wnieść opłatę partycypacyjną. To rodzaj wkładu, który zostanie Ci zwrócony po wygaśnięciu umowy najmu. Jego wartość zazwyczaj wynosi około 15% kosztów budowy danego lokalu. Warto pamiętać, że górna granica w tym przypadku została ustalona na 30%.

Możesz jeszcze zostać poproszony o wpłatę kaucji zabezpieczającej. W zależności od polityki danego TBS-u, może ona stanowić równowartość od jednego do nawet kilkunastu miesięcznych czynszów.

Chcesz kupić mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse finansowanie

TBS – jak starać się o mieszkanie?

Do tej pory powstało ponad sto tysięcy lokali TBS. Jak starać się o mieszkanie z oferty towarzystwa budownictwa społecznego? Jakie wymogi należy spełnić?

O cztery kąty w systemie TBS mogą starać się osoby, które:

  • osiągają dochody nie wyższe niż 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w województwie, na terenie którego znajduje się dana nieruchomość. Przy czym należy zaznaczyć, że wskazany próg można przekroczyć – w zależności od ilości osób w danym gospodarstwie domowym: o 20% – jedna osoba, o 80% – dwie, o dalsze 40% na każdą kolejną osobę;
  • nie posiadają tytułu prawnego do żadnego mieszkania.

Aby zamieszkać w jednym z wolnych mieszkań TBS, należy wypełnić odpowiedni wniosek i dołączyć wymagane dokumenty. Składa się go w wybranym towarzystwie, do którego należy konkretny lokal.

Warto podkreślić, że choć prawo dopuszcza taką możliwość, wykup zajmowanego „M” jest praktycznie niemożliwy. Jest on uzależniony przede wszystkim od decyzji TBS-u.

Wiesz już, czy możesz wynająć mieszkanie TBS – co to za rozwiązanie i z jakimi opłatami się wiąże. Zastanawiasz się, czy to na pewno najlepsza dla Ciebie opcja? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse, który pomoże Ci przeanalizować Twoją aktualną sytuację finansową.

Zobacz też: Najlepszy kredyt hipoteczny – Tłumaczy ekspert mFinanse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.