30 października 2019
Finanse

Oszczędzanie wcale nie jest łatwe – zawsze znajdzie się to „uniemożliwia” nam odłożenia choćby niewielkiej sumy. Jak się zabrać za oszczędzanie? Na początek spróbujcie sobie wyrobić dobre nawyki podczas codziennych zakupów.

1. Zrób listę zakupów i jej się trzymaj

Zawsze przed wizytą w sklepie zastanów się, co jest Ci naprawdę potrzebne, czego brakuje w lodówce, a co może poczekać na inny moment. Postaraj się kupować tylko produkty z listy, czyli te których naprawdę potrzebujesz.

2. Czasem mniej znaczy więcej

Dokładnie przelicz, czy takie samo, duże opakowanie np. płynu do prania jest rzeczywiście tańsze, niż dwa mniejsze opakowania. Czasami bywa tak, że ceny te różnią się dosłownie groszami, jednak grosz do grosza… i może się zrobić całkiem niezła suma!

3. Znane nie zawsze znaczy lepsze

Kupując tańszy produkt np. spożywczy porównaj skład z produktem, który zazwyczaj wybierasz. Bardzo często zdarza się, że mniej znana firma ma dokładnie ten sam produkt, z takim samym składem, i co ważniejsze – jest on . Najczęściej to właśnie za markę płacimy więcej.

4. Towary z drugiej ręki – czemu nie?

Zwróć uwagę na niszowe sklepy lub secondhandy, gdzie często możemy znaleźć prawie identyczne zamienniki, jednak są one znacznie tańsze niż oryginały, w których często płacimy jedynie za metkę. Jeśli w Twojej okolicy nie ma podobnego sklepu – poszperaj w internecie! Na wielu aukcjach można znaleźć prawdziwe skarby niemal za grosze.

5. Korzystaj z wyprzedaży

Po upływie danego sezonu sklepy robią wyprzedaże, na których można znaleźć towary przecenione nawet o 70 proc. W tym jednak wypadku trzeba dokładnie sprawdzić, czy przeceniony towar naprawdę taki jest. Zdarza się, że sklepy, licząc na łatwowierność klienta, zawyżają ceny produktów – wszak wielki baner „wyprzedaż” kusi każdego.

6. Wróć do skarbonki

Kto z nas jako dziecko nie korzystał ze skarbonki? Największa frajda była wtedy, gdy rozbijało się „świnkę” i liczyło uzbierane pieniądze. Dlaczego by do tego nie wrócić? Odkładaj wszystkie monety, jakie masz w portfelu – szybko zobaczysz, jaka suma uzbiera się na koniec miesiąca.

7. Postaw sobie cel

Najlepszym sposobem na samodyscyplinę i oszczędzanie są marzenia, które chcemy urzeczywistnić. Aby pomóc nam w realizacji celów mBank przygotował specjalne narzędzie wspierające oszczędzanie. Kiedy płacisz kartą, robisz przelewy lub wypłacasz z bankomatu, z Twojego konta pobierana jest  mała kwota, która automatycznie zasila Twój cel. Dzięki przygotowanej symulacji sprawdzisz, jaką kwotę miesięcznie będziesz musiał odłożyć, aby zrealizować swoje marzenie w ustalonym przez Ciebie terminie. W każdej chwili możesz zmienić automatyczny sposób odkładania na inny lub wypłacić pieniądze ze swojego Celu. Oszczędzanie odbywa się „samo”, Twoje oszczędności rosną  a Ty będziesz mógł realizować swoje małe i większe marzenia.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami