co zamiast lokaty
25 marca 2021

Historycznie niskie stopy procentowe sprawiają, że wiele osób zastanawia się jak ulokować pieniądze z oszczędności i co, zamiast lokaty, może przynieść nam zysk. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę przy decydowaniu o tym, gdzie ulokować oszczędności jest inwestowanie w nieruchomości. Jak się do tego przygotować i co wziąć pod uwagę?

Zobacz też: Jak inwestować w nieruchomości? 

W co inwestować zamiast lokat i dlaczego nieruchomości to dobre rozwiązanie?

Stopy procentowe na historycznie niskim poziomie 0,1% sprawiają, że w wielu domach rozgorzała dyskusja jak ulokować pieniądze z oszczędności. Dodatkowym aspektem jest pytanie co wybrać zamiast lokaty. Lokaty, uważane za bardzo stabilne i przewidywalne źródło dodatkowego dochodu ze zgromadzonych oszczędności, przestały być atrakcyjnym wyborem. Przy bardzo niskich stopach procentowych zysk jest symboliczny, a do tego banki także ograniczyły ofertę lokat dla klientów.

Klienci zastanawiający się jak ulokować oszczędności zaczęli zatem poszukiwać alternatyw. Jedną z nich jest inwestycja w nieruchomości. Tym bardziej, że o ile niskie stopy procentowe są mało atrakcyjne dla posiadaczy lokat, są korzystne dla osób posiadających kredyt hipoteczny. Jak w takim razie podejść do zakupu mieszkania pod inwestycję, żeby faktycznie przynosiło zyski?

Najważniejsza kwestia, to szukając rozwiązania w co inwestować zamiast lokat i decydując się na zakup nieruchomości, należy znaleźć takie mieszkanie, które faktycznie może przynieść nam dochód.  Mieszkania pod wynajem nie powinniśmy wybierać tak, jak mieszkania dla siebie. Szukając wymarzonego mieszkania dla siebie analizujemy okolicę, dojazd do pracy, bliskość terenów zielonych czy szkół dla dzieci. Myśląc o tym, jak ulokować pieniądze w mieszkaniu pod wynajem należy myśleć o tym, co będzie ważne dla przyszłych wynajmujących.

Planujesz inwestowanie w nieruchomości

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Co zamiast lokaty – mieszkanie pod wynajem

Jeśli myślimy o wynajmie dla studentów warto wziąć pod uwagę bliskość uczelni wyższych albo czy można do nich szybko dojechać oraz odległość od centrum miasta. Oczywiście pandemia zmieniła w ostatnich miesiącach rynek najmu da studentów. Jednak inwestycja w mieszkanie pod wynajem i decyzja co zamiast lokaty nie jest krótkoterminowa. Po okresie nauki zdalnej studenci zapewne wrócą do zajęć stacjonarnych. W związku z tym będą rozważać wynajem mieszkań w pobliżu uczelni.

W przypadku, gdy decydujemy gdzie ulokować oszczędności i wybieramy mieszkanie z rynku pierwotnego, także warto przyjrzeć się temu, co może być ważne dla wynajmujących. Chodzi np. o windy, czy rozwiązania ułatwiające poruszanie się. Coraz częściej wynajmujący poszukując mieszkania zwracają uwagę właśnie na standard budynku i udogodnienia z których będą mogli skorzystać. 

Mieszkanie pod inwestycję na kredyt zamiast lokaty

Nawet jeżeli mamy środki pozwalające nam na zakup nieruchomości za gotówkę, warto rozważyć opcję zakupu nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Dlaczego to atrakcyjna alternatywa? Niskie stopy procentowe mają wpływ na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania na kredyt, zyski z wynajmu mogą w całości pokryć koszt miesięcznej raty. To rozwiązanie powala na zainwestowanie zgromadzonych przez nas środków i odpowiada na pytanie, w co inwestować zamiast lokat. Przed podjęciem decyzji jak ulokować pieniądze z oszczędności, czy bardziej opłaca nam się kupić mieszkanie za gotówkę, czy skorzystać z kredytu hipotecznego warto sprawdzić w kalkulatorze mFinanse orientacyjną wysokość raty kredytu. Można dzięki temu porównać, czy faktycznie kwota uzyskiwana z wynajmu mieszkania pokryje koszt miesięcznej raty kredytu.

Zobacz też: Oszczędzanie dla dziecka: jak skutecznie odkładać na przyszłość?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.