śmierć kredytobiorcy czyli jak wygląda spłata kredytu po śmierci rodzica
23 listopada 2020

Śmierć bliskiej osoby to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Sytuacji, w której trzeba poradzić sobie nie tylko z ogromem emocji, ale także uregulować sprawy finansowe. Wśród nich mogą być zobowiązania jakie zaciągnął zmarły Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z nimi po odejściu członka rodziny, który się na nie zdecydował. Wśród najbardziej nurtujących pytań jest to: kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy? Nie ma na nie prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy kredytobiorca odpowiednio zabezpieczył kredyt oraz od decyzji spadkobierców.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym

Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy

Należy podkreślić, że śmierć kredytobiorcy nie powoduje wygaszenia umowy z bankiem. Jeśli wziął on kredyt samodzielnie, to wchodzi on w całości w zakres spadku. Rodzina zmarłego lub osoby wskazane w testamencie mogą go:

 • odrzucić i nie odpowiadać za żadne długi, w tym spłatę zobowiązania wobec banku;
 • przyjąć „wprost” – czyli w całości, w przypadku długów odpowiadają za nie swoim majątkiem, bez ograniczeń;
 • „z dobrodziejstwem inwentarza” – spadkobiercy pokrywają długi zmarłego wyłącznie do tzw. wartości spadku.

Warto wiedzieć, że każdy spadkobierca podejmuje indywidualną decyzję o dziedziczeniu po zmarłym.

Spłata kredytu po śmierci rodzica, współmałżonka lub innego członka rodziny przechodzi na Ciebie i pozostałych spadkobierców, którzy zdecydowali się przyjąć spadek „wprost” lub „z dobrodziejstwem inwentarza”. Co ważne, w sytuacji śmierci rodzica uregulowanie zobowiązania wobec banku dotyczy zarówno partnera zmarłego, jak i jego dzieci, a gdy zmarły one przed otwarciem spadku na zstępnych – ich potomków.

Jeśli kredyt hipoteczny został zaciągnięty przez zmarłego wraz z inną osobą, np. mężem lub żoną, to współkredytobiorca nadal powinien na bieżąco pokrywać raty (umowa z bankiem jest aktualna). Nie jest on jednak odpowiedzialny za spłatę całego kredytu sam. Wszyscy spadkobiercy, którzy zdecydowali się przyjąć spadek, są zobowiązani do udziału w uregulowaniu zobowiązania spadkodawcy.

Jak wygląda spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Skonsultuj się bezpłatnie z ekspertem

Śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenie kredytu

Jeśli zmarły zaciągnął kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na wypadek swojej śmierci, to spadkobiercy – którzy zdecydowali się przyjąć spadek „wprost” lub „z dobrodziejstwem inwentarza” – będą musieli pokryć tylko część długu wobec banku. Ostateczna kwota ich zobowiązania jest uzależniona od sumy na jaką spadkodawca był ubezpieczony, a także wysokości zadłużenia w momencie jego śmierci.

Kredyt nieubezpieczony a śmierć kredytobiorcy – warto uniknąć takiej sytuacji. Kredyt z ubezpieczeniem odciąża finansowo bliskich zmarłego, zmniejsza wartość należności, które muszą pokryć z własnych środków. Jest to także rozwiązanie ograniczające ryzyko kredytowe banku. Wykupienie przez kredytobiorcę polisy na życie z cesją na bank, ogranicza możliwość nieuregulowania, w razie jego śmierci, zaciągniętego zobowiązania. Śmierć kredytobiorcy powoduje uruchomienie ubezpieczenia –  ubezpieczyciel wypłaca bankowi określoną kwotę. Warto wiedzieć, że ze stosownym wnioskiem do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania powinien wystąpić bank.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczyć swoich bliskich przed sytuacją: kredyt nieubezpieczony a śmierć kredytobiorcy? Zadbać o nich jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania? Skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Podczas procesu kredytowego wyjaśni Ci wszystkie wątpliwości związane m.in. z ubezpieczeniem kredytu na wypadek Twojej śmierci. Poznaj lepiej temat śmierć kredytobiorcy a ubezpieczenia kredytu.

Sprawdź, czy istnieje możliwość rezygnacji z ubezpieczenia kredytu.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.