rezygnacja-z-ubezpieczenia-kredytu
20 stycznia 2021

Warto wiedzieć, że mamy trzy podstawowe ubezpieczenia: nieruchomości, która najczęściej stanowi przedmiot kredytowania (zawsze jest obowiązkowe), pomostowe oraz na życie. Ubezpieczenie kredytu to określenie potoczne, zazwyczaj utożsamiane z ostatnią opcją. Taki produkt ogranicza ryzyko banku związane z nieuregulowaniem przez kredytobiorcę zaciągniętego zobowiązania oraz zabezpiecza osobę spłacającą kredyt i jej najbliższych na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Zastanawiasz się, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Kiedy jest to możliwe i na jakich zasadach? Wyjaśniamy wątpliwości.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu i jej wpływ na decyzję banku

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie kredytobiorcy nie jest obowiązkowe przy wnioskowaniu o środki na zakup mieszkania lub domu – wynika to z ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Konieczność posiadania ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia pomostowego może być dodatkowym warunkiem stawianych przez wybrany bank. Nie oznacza to jednak, że musisz je wykupić w konkretnej placówce. Jako kredytobiorca możesz wybrać ofertę u dowolnego ubezpieczyciela. 

Pamiętaj, że decydując się na polisę z towarzystwa ubezpieczeniowego, np. na życie, na wypadek choroby lub utraty pracy, musi ona odpowiadać minimalnemu zakresowi ubezpieczenia akceptowanego przez bank. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej – z różnych, ściśle określonych w umowie, względów – ubezpieczyciel przekaże środki z Twojej polisy bezpośrednio bankowi.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, warto wiedzieć z jakimi konsekwencjami może się to wiązać. Powinieneś mieć świadomość, że jeśli nie zdecydujesz się na polisę, w praktyce oznacza to zmianę zasad przyznania Ci środków lub nawet – negatywną decyzję kredytową. Bank będzie ponosił większe ryzyko związane z możliwością niewywiązania się przez Ciebie z umowy i narażeniem się z tego tytułu na straty. 

Zakupiłeś mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse kwestię ubezpieczeń

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego spłacania?

Z ubezpieczenia możesz zrezygnować w dowolnym momencie. Wystarczy, że złożysz osobiście w placówce lub za pośrednictwem poczty odpowiedni wniosek. Powinien on być przygotowany zgodnie ze wzorem obowiązującym u danego kredytodawcy. Zazwyczaj banki oczekują podania w nim: 

 • danych kredytobiorcy, 
 • szczegółów dotyczących umowy kredytowej,
 • serii i numeru polisy ubezpieczeniowej. 

Jest już jasne, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego spłacania. Warto jednak jeszcze zastanowić się nad tym, czy jest to rozwiązanie opłacalne dla kredytobiorcy. Z pozoru może wydawać się, że tak – pozwala ograniczyć wydatki ponoszone na polisę. Należy jednak pamiętać o tym, że decyzja o rezygnacji z ubezpieczenia może spowodować nałożenie wyższej marży, co wpłynie na wysokości comiesięcznej raty oraz będzie się wiązać z większym ostatecznym kosztem zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. 

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu wymaga gruntownej analizy. Przed podjęciem decyzji sprawdź w umowie kredytowej, jakie kroki może podjąć bank, gdy wypowiesz polisę. Co więcej, zastanów się, czy jesteś w stanie zaakceptować pozbawienie siebie i swoich bliskich ochrony na wypadek niespodziewanych sytuacji, które mogą skutecznie utrudnić spłatę kredytu. Jeśli potrzebujesz przy tym wsparcia, skontaktuj się z ekspertem kredytowym mFinanse.

Zobacz też: Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty kredytu?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.