25 września 2019
Przydatna Wiedza

Prowadzisz działalność gospodarczą i myślisz o kredycie hipotecznym w przyszłym roku? Zobacz jak się do tego przygotować odpowiednio wcześniej.  Przeczytaj na blogu co możesz zrobić odpowiednio wcześniej aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

  • Zadbaj o wysokie dochody – bank będzie wyliczał Twój comiesięczny dochód na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy. 

Jeśli masz szansę wykonać jakieś dodatkowe zlecenia do końca roku nie wahaj się – zarobione pieniądze poprawią Twoją zdolność. Jeśli jesteś w trakcie wykonywania zlecenia bądź realizacji jakiegoś projektu,  postaraj się aby został zakończony, tak abyś mógł wystawić do końca roku fakturę z tego tytułu.

  • Ogranicz koszty

Jeśli to możliwe, przeanalizuj co jest rzeczywiście niezbędne do prowadzenia Twojej działalności, a z czego możesz na jakiś czas zrezygnować aby nie ponosić zbędnych kosztów.

  • Spłać możliwie szybko swoje zadłużenia

Jeśli posiadasz takowe np. na firmowej karcie kredytowej albo zamknij kredyt obrotowy na rachunku jeśli nie jest Ci niezbędny – każde obciążenie obniża Twoją zdolność kredytową.

  • Wybierz najlepszą formę opodatkowania – możesz to zrobić do 20 stycznia nowego roku podatkowego

Wyżej oceniany będzie klient prowadzący księgę przychodów i rozchodów. Dla banków to również najbardziej oczywisty i najłatwiejszy sposób wyliczenia dochodu W gorszej sytuacji są firmy odprowadzające podatek zryczałtowany lub rozliczające się z fiskusem na zasadach tzw. karty podatkowej. Banki bardziej rygorystycznie oceniają dochody przedsiębiorców, którzy wybrali te formy opodatkowania. Oczywiście bardzo ważna jest stabilność  dochodów.

  • Pamiętaj o regularnych opłacaniu ZUS i składek na podatki

Bank zażąda zaświadczeń o niezaleganiu z obu tych instytucji.

  • Płać mandaty! 

Jeśli już zdarzyło Ci się takowy otrzymać nie lekceważ wymaganego terminu zapłaty. Inaczej może to spowodować zajęcie na rachunku firmowym, a to już wyraźny znak dla banku, że masz problem z opłacaniem swoich zobowiązań na czas.

  • Strata księgowa z tytułu prowadzenia działalności

Wykazanie straty księgowej oznacza oczywiście brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Oznacza to dla banku brak możliwości regulowania przyszłych zobowiązań kredytowych.

  • Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności np. na okres niskiego sezonu w praktyce oznacza zamknięcie. Banki po odwieszeniu w zdecydowanej większości będą wymagały, by była ona prowadzona przez minimalny wymagany okres

  • Zbadaj swoją potencjalną zdolność kredytową dużo wcześniej niż w planowanym terminie podjęcia kredytu hipotecznego

Może się okazać, że przeszacowałeś swoje siły na zamiary. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi mieć na uwadze, iż do zdolności kredytowej banki przyjmują dochód po odliczeniu wszelkich kosztów prowadzenia firmy, podatków zapłaconych do urzędu skarbowego oraz składek ZUS. i błędnie szacują swoje możliwości kredytowe. Doświadczony ekspert kredytowy pomoże Ci przeanalizować Twoją sytuację finansową i wskaże możliwe rozwiązania, tak abyś mógł się ubiegać o interesującą Cię kwotę kredytu. – link do formularza

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami