PIT do działalności gospodarczej
21 stycznia 2021

Odpowiedni formularz PIT jest podstawą prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego za 2020 rok. Formularz jest inny w sytuacji, gdy jesteś przedsiębiorcą i rozliczasz działalność na zasadach ogólnych, a inny kiedy korzystasz z opcji ryczałtu. Dowiedz, się po jaki PIT dla działalności gospodarczej powinieneś sięgnąć.

Zobacz też: Leasing operacyjny a finansowy – jaki wybrać? Różnice

Deklaracje podatkowe – jaki PIT dla działalności gospodarczej? 

Jeśli rozliczasz PIT za 2020 rok w 2021 roku, dobrze, abyś wiedział, że fiskus przewidział kilka różnych wersji zeznań podatkowych, uzależnionych od rodzaju osiąganych dochodów.

Działalność gospodarcza – jaki PIT? 

 • PIT-28 – gdy korzystasz z opodatkowania ryczałtem.
 • PIT-36 – jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych,
 • PIT-36L – dla tych osób, które wybrały podatek liniowy,

Wybierz odpowiednią deklarację PIT. Działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu rocznemu, na takich zasadach, jakie zostały przez Ciebie wybrane.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – PIT dla firm a roczne rozliczenie 

Jaki PIT dla działalności gospodarczej Cię obowiązuje? Jeżeli w 2022 roku – jako przedsiębiorca – zobowiązałeś się do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy isamodzielnego przekazania jej do urzędu skarbowego, powinieneś wybrać deklarację PIT-36. Dotyczy ona głównie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Warto również wiedzieć, że na jej podstawie możesz się także rozliczyć, jeżeli m.in. osiągasz dochody: 

 • z tytułu najmu, dzierżawy lub podobnych umów,
 • ze źródeł zagranicznych od płatnika, który nie ma obowiązku rozliczać zaliczek z tego tytułu w Polsce,
 • w związku z posiadaną umową uaktywniającą, będącą rodzajem umowy o świadczenie usług, którą regulują odpowiednio zawarte w Kodeksie cywilnym przepisy o umowie zlecenia.

W przypadku, gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną, również wybierz tę deklarację PIT.

Działalność gospodarcza może również zostać rozliczona na podstawie PIT-36L. Jest ona przeznaczona jedynie dla przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym.

Pamiętaj jednak, że z PIT-36L skorzystasz, jeżeli rozliczasz się na podstawie ujednoliconej stawki wynoszącej 19%. W tym przypadku nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W sytuacji, gdy osiągasz inne dochody poza działalnością gospodarczą opodatkowaną liniowo, nie należy ich łączyć i powinieneś złożyć dodatkową, osobną deklarację.

W sytuacji, gdy osiągasz inne dochody poza działalnością gospodarczą opodatkowaną liniowo, nie należy ich łączyć i powinieneś złożyć dodatkową, osobną deklarację PIT. 

Jaki PIT dla działalności gospodarczej rozliczanej z ryczałtu? Dla tych przedsiębiorców przewidziana jest deklaracja PIT-28. Na złożenie dokumentów masz czas do 02.05.2023 roku (30.04.2023 roku przypada w niedzielę). W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie trzeba się tym zajmować już w lutym. 

Działalność gospodarcza – jaki PIT? Co będzie potrzebne? 

Przed rozliczeniem się przygotuj informację o przychodach i kosztach ze wszystkich prowadzonych działalności gospodarczych. Będziesz potrzebował do tego: 

 • książki przychodów i rozchodów lub też samego ustalenia dochodów, 
 • wielkości płaconych co miesiąc/kwartał zaliczek na podatek dochodowy (przydatne będą potwierdzenia płatności). 

Sprawdź, jakie składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne opłaciłeś 

Jeśli w tym roku planujesz rozwój swojej firmy, na którą potrzebujesz dodatkowych środków i w związku z tym masz wątpliwości, jaki PIT dla działalności gospodarczej powinieneś złożyć, przed podjęciem ostatecznej decyzji, skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Wspólnie omówicie wszystkie dostępne dla Ciebie rozwiązania. 

Zobacz też: Formy opodatkowania działalności gospodarczej – zobacz, jakie masz możliwości

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.