PIT do działalności gospodarczej
21 stycznia 2021

Odpowiedni formularz PIT jest podstawą prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego za 2020 rok. Formularz jest inny w sytuacji, gdy jesteś przedsiębiorcą i rozliczasz działalność na zasadach ogólnych, a inny kiedy korzystasz z opcji ryczałtu. Dowiedz, się po jaki PIT dla działalności gospodarczej powinieneś sięgnąć.

Zobacz też: Leasing operacyjny a finansowy – jaki wybrać? Różnice

PIT przedsiębiorcy

Jeśli rozliczasz PIT za 2020 rok w 2021 roku, dobrze, abyś wiedział, że fiskus przewidział kilka różnych wersji zeznań podatkowych, uzależnionych od rodzaju osiąganych dochodów. Istotna przy tym jest również Twoja działowość gospodarcza. Jaki PIT powinieneś więc wybrać?

 • PIT-28 – gdy korzystasz z opodatkowania ryczałtem.
 • PIT-36 – jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych,
 • PIT-36L – dla tych osób, które wybrały podatek liniowy,

Wybierz odpowiednią deklarację PIT. Działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu rocznemu, na takich zasadach, jakie zostały przez Ciebie wybrane.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – rozliczenie roczne

Jeżeli w 2020 roku – jako przedsiębiorca – zobowiązałeś się do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy i samodzielnego przekazania jej do urzędu skarbowego, powinieneś wybrać deklarację PIT-36. Dotyczy ona głównie działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Warto również wiedzieć, że na jej podstawie możesz się także rozliczyć, jeżeli m.in. osiągasz dochody:

 • z tytułu najmu, dzierżawy lub podobnych umów,
 • ze źródeł zagranicznych od płatnika, który nie ma obowiązku rozliczać zaliczek z tego tytułu w Polsce,
 • w związku z posiadaną umową uaktywniającą, będącą rodzajem umowy o świadczenie usług, którą regulują odpowiednio zawarte w Kodeksie cywilnym przepisy o umowie zlecenia.

W przypadku, gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną, również wybierz tę deklarację PIT.

Działalność gospodarcza może również zostać rozliczona na podstawie PIT-36L. Jest ona przeznaczona jedynie dla przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym. Pamiętaj jednak, że z PIT-36L skorzystasz, jeżeli rozliczasz się na podstawie ujednoliconej stawki wynoszącej 19%. W tym przypadku nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W sytuacji, gdy osiągasz inne dochody poza działalnością gospodarczą opodatkowaną liniowo, nie należy ich łączyć i powinieneś złożyć dodatkową, osobną deklarację.

Jaki PIT dla działalności gospodarczej rozliczanej z ryczałtu? Dla tych przedsiębiorców przewidziana jest deklaracja PIT-28. Musisz jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do pozostałych zeznań musi ona zostać złożona do 1 marca 2021 roku. Natomiast termin dostarczenia PIT-36 oraz uregulowania podatku za 2020 r. mija 30 kwietnia 2021 r. Zeznanie roczne można złożyć od 15 lutego 2021 roku – analogicznie jak w przypadku deklaracji PIT-36L.

PIT – działalność gospodarcza, co będzie potrzebne?

Przed rozliczeniem się przygotuj informację o przychodach i kosztach ze wszystkich prowadzonych działalności gospodarczych. Będziesz potrzebował do tego książki przychodów i rozchodów lub też samego ustalenia dochodów, a także wielkości płaconych co miesiąc/kwartał zaliczek na podatek dochodowy. Przydatne będą potwierdzenia ich płatności. Sprawdź, jakie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłaciłeś.

Jeśli w tym roku planujesz rozwój swojej działalności, na którą potrzebujesz dodatkowych środków i w związku z tym masz wątpliwości jaki PIT powinieneś złożyć, przed podjęciem ostatecznej decyzji, skontaktuj się z ekspertem mFinanse. Wspólnie omówicie wszystkie dostępne dla Ciebie rozwiązania.

Zobacz też: Formy opodatkowania działalności gospodarczej – zobacz, jakie masz możliwości

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.<br/ >

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.