Pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców – MFiPR zwiększa pulę aż do 550 mln zł!
29 czerwca 2020

Wielu przedsiębiorców boleśnie odczuło skutki epidemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. Z powodu zamrożenia gospodarki, nie jedna firma straciła swoją płynność finansową. Ich przychody zostały znacząco ograniczone. Ratunkiem przed upadłością może być spory zastrzyk gotówki, umożliwiający powrót do prowadzenia działalności. Z powodu ogromnego zainteresowania pożyczkami płynnościowymi, ich budżet wzrośnie z 150 do aż 550 milionów złotych.

Zobacz też: Prowadzisz działalność gospodarczą i myślisz o kredycie hipotecznym w przyszłym roku? Zobacz jak się do tego przygotować

Czym są pożyczki płynnościowe?

Pożyczki płynnościowe to środki z Unii Europejskiej, które uzupełniają i wzmacniają rządowe działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Mogą z nich korzystać zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa oraz sektor MŚP zmagające się ze skutkami pandemii. Najważniejszą zaletą w tych pożyczkach jest to, że są one nieoprocentowane. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca weźmie przykładowo 10 000 zł, to będzie musiał oddać taką samą kwotę bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Pieniądze są wydawane przez instytucje współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorcy wykazali ogromne zainteresowanie dodatkowymi środkami. Z tego powodu pierwotny budżet został zwiększony o jedną trzecią, do 550 mln zł. Co ciekawe, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że w przyszłości planowane jest dodatkowe pomnożenie tej kwoty. Należy wspomnieć, że przedsiębiorca, który zdecyduje się skorzystać z pomocy oferowanej przez MFiPR, będzie mógł rozłożyć spłatę w czasie. Rozłożenie spłaty może być nawet na okres 6 lat co w przypadku niektórych przedsiębiorców może pomóc w przywróceniu płynności finansowej sprzed pandemii.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać pożyczkę płynnościową?

Wysokość pożyczki jest zależna od kilku kryteriów. Przykładowo mogą to być dwukrotność zeszłorocznych płac lub 25% obrotów z ubiegłego roku. Może to być kwota potrzebna do uzyskania płynności finansowej na 18 miesięcy. Wypłacane należności zazwyczaj wynoszą od kilkunastu tysięcy złotych, do nawet 15 mln PLN.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców ma problem z wypłacaniem należności pracownikom. Dochodzą do tego spłaty zaległych rat u kredytodawców, czy też zapłaty za zamówione towary konieczne do prowadzenia działalności. Środki z pożyczek płynnościowych przedsiębiorcy mogą  przeznaczyć właśnie na te cele. Dzięki temu będą mogli wziąć głęboki oddech, a ich spółka będzie mogła normalnie funkcjonować.

Ważne jest to, że pożyczki płynnościowe są oddzielnym elementem i od tarcz antykryzysowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą bez przeszkód skorzystać zarówno z pomocy zaoferowanej przez rząd, jak i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Co więcej, właściciele firm będą w stanie także skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych oraz nie muszą mieć wkładu własnego, aby otrzymać pożyczkę. Takie warunki sprawiły, że osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą wykazali ogromne zainteresowanie taką formą pomocy, a MFiPR zapewnia, że budżet przeznaczony na pożyczki płynnościowe może w najbliższym czasie wzrosnąć. Takie rozwiązania mogą sprawić, że wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyjdzie z kryzysu suchą stopą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej-  umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem mFinanse, który przybliży Ci wszystkie skomplikowane tematy ze świata finansów.

Zobacz też: Sektor MŚP a koronawirus – na co mogą liczyć niewielcy przedsiębiorcy

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.