mfinanse - Twój ekspert finansowy
Umów się
na spotkanie
8 marca 2019

Na co zwrócić uwagę przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Poznaj najważniejsze rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę, gdy przygotowujesz się do wzięcia kredytu

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny i w końcu cieszyć się wymarzonym mieszkaniem lub domem? Oto, co warto wiedzieć przed wybraniem się do banku i podpisaniem umowy.

Dość powszechnie mówi się, że kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz na rynku. To prawda, ale jest to jednak również zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, a także złożony produkt finansowy. Złożony, ponieważ cechuje się tak sporą liczbą parametrów, że momentami aż trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Wiedząc jednak, na co zwrócić uwagę, ocena ofert poszczególnych banków będzie prosta i przyjemna.

Nie tylko wkład własny

Zanim zdecydujesz się wziąć kredyt hipoteczny, musisz obowiązkowo posiadać wkład własny. Minimum to 10% wartości nieruchomości. Co prawda wiąże się to z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, ale przynajmniej na początek można dać od siebie mniej. Banki są bowiem obecnie zobowiązane wymagać od kredytobiorców dwukrotnie większy (20-procentowy) wkład własny. Tym samym nie ma możliwości, aby środkami z kredytu sfinansować 100% wartości inwestycji.

Oprócz wkładu własnego równie niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej, którą każdy bank ocenia w sobie tylko znany sposób, kierując się przy tym własną polityką kredytową. Mimo pewnych różnic w podejściu, każdorazowo musisz się spodziewać oceny wysokości osiąganych dochodów i źródła, z którego one pochodzą. Inaczej zatem zakwalifikowana zostanie osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, a inaczej przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo niezbędne będzie złożenie wymaganych dokumentów potwierdzających Twoją aktualną sytuację finansową.

Po pierwsze, oprocentowanie

Oprocentowanie jest wyjściowym parametrem wpływającym na łączny koszt kredytu. Pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem kryje się marża, która, w największym uproszczeniu, stanowi zysk banku oraz stawka WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate – wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, czyli stopa procentowa, po jakiej banki komercyjne udzielają sobie nawzajem pożyczki). Skupmy się jednak na marży, ponieważ w tym zestawieniu to jedyna wartość, na jaką masz wpływ, gdyż jest zależna od polityki banku. Podlega więc negocjacji i trzeba koniecznie mieć tego świadomość przeglądając oferty.

Na łączny koszt kredytu składa się jeszcze prowizja banku oraz jeszcze szereg innych opłat dodatkowych, o których również musisz pamiętać przed podpisaniem umowy. Wobec tego, że wartych uwagi spraw jest niemało, może należałoby rozważyć pomoc niezależnego eksperta finansowego? W końcu on, jak mało kto zna się na rzeczy i może pomóc Ci w podjęciu tej ważnej decyzji. 

Skontaktuj się z ekspertem >>

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Zobacz również: