jak zwiększyć zdolność kredytową
20 stycznia 2020

Zdolność kredytowa jest kluczowym elementem, na podstawie którego, bank ustala kwotę, jaka zostanie pożyczona kredytobiorcy. To od zdolności kredytowej zależy, czy bank udzieli wnioskodawcy kredytu. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, warto wiedzieć co wpływa na zdolność kredytową i jak ją poprawić.

Zobacz też: Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?

Jak bank sprawdza zdolność kredytową?

Do najistotniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową zaliczamy wysokość osiąganych dochodów brutto, oraz to, czy klient ma wobec banku jakieś zobowiązania np. w postaci rat. Oprócz comiesięcznych dochodów, dla banku ważne jest źródło, z jakiego pozyskiwane jest wynagrodzenie – w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie itp.

Ważne: źródło dochodów musi być legalne oraz udokumentowane.

Co jeszcze bank bierze pod uwagę?

 • stan cywilny kredytobiorcy oraz liczbę osób na jego utrzymaniu
 • wykształcenie
 • status zawodowy (np. własna działalność gospodarcza, umowa o pracę na czas nieokreślony)
 • historię kredytową

Chcesz poznać swoją zdolność kredytową?

Porozmawiaj bezpłatnie z ekspertem mFinanse

Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć?

Czasami potrzebujemy pożyczyć większą kwotę niż oferuje nam bank. Czy możemy poprawić zdolność kredytową? Tak, są na to sposoby. Przede wszystkim musimy zweryfikować nasze zobowiązania i  jeśli posiadamy  długi – możliwie szybko je spłacić. Kiedy obciążają nas karty kredytowe, możemy także postarać się o zmniejszenie ich limitu. Możemy też zrezygnować z tych, z których nie korzystamy. Dobrym rozwiązaniem jest również złożenie wniosku kredytowego wraz z współkredytobiorcą –w tym przypadku trzeba pamiętać o tym, by zarówno historia jak i zdolność kredytowa tej osoby była dobra.

Zobacz też: DTI – ważny wskaźnik przy określaniu zdolności kredytowej

Jak podnieść zdolność kredytową – inne źródła dochodu

Banki, przy obliczaniu zdolności kredytowej, biorą również pod uwagę inne źródła dochodu, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Możemy do nich zaliczyć:

 • dochód z najmu i dzierżawy – posiadając nieruchomość, która jest wynajmowana lub dzierżawiona, domowy budżet comiesięcznie „zasilany” jest dodatkową kwotą, budującą zdolność kredytową;
 • przychody uzyskiwane z tytułu praw autorskich. np. do książek, utworów, napisanych programów itp.
 • przychody finansowe z lokat kapitałowych
 • dochód z tytułu funkcji lub powołania np. na członka zarządu – członkowie zarządu mogą w składanym wniosku zawrzeć informację o dodatkowych dochodach pozyskanych w ramach pełnienia danej funkcji;
 • dywidenda – to część zysku spółki, wypłacana posiadaczom akcji. Wypłata dywidendy następuje wówczas, gdy spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy;

Gdzie sprawdzić zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można sprawdzić w oddziale swojego banku, jednak istnieje również możliwość skorzystania z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej. Serwisy te są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze, dlatego wstępne sprawdzenie swojej zdolności kredytowej zajmuje dosłownie kilka minut. Co ważne – kalkulatory skonstruowane są tak, że możemy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Można je wykorzystać zarówno w przypadku starania się o kredyt hipoteczny jak i inne formy kredytowania – np. kredyt gotówkowy. Pomogą nam także w ustaleniu wysokości raty przyszłego kredytu hipotecznego. 

Sprawdź nasz kalkulator kredytu hipotecznego i gotówkowego.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.