mfinanse - Twój ekspert finansowy
Umów się
na spotkanie
7 maja 2019

Kredytobiorca czasami umiera. Kredyt nigdy

Jak się uchronić przed spłacaniem długów po zmarłym?

Śmierć kredytobiorcy poza trudnym doświadczeniem emocjonalnym dla jego najbliższych, ma też ogromny wpływ finansowy na osoby będące jego spadkobiercami. Jeśli pożyczka nie była zabezpieczona, współmałżonek lub spadkobiercy muszą uregulować zobowiązania. W przeciwnym wypadku bank może zająć nieruchomość osoby zmarłej lub dokonać egzekucji z majątku spadkobiercy.

 

Jak się uchronić przed spłacaniem długów po zmarłym?

 

  • Polisa zabezpieczająca

Bank coraz częściej stosują zabezpieczenie kredytu, wymagając od osoby ubiegającej się o pożyczkę, posiadania polisy na życie. Najczęściej banki wymagają takiego zabezpieczenia od singli lub osób starszych po to, by suma ubezpieczenia stanowiła zabezpieczenie dla pozostałej do spłaty wartości kredytu. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca bankowi pieniądze.

  • Na mocy prawa

Po śmierci jedynego kredytobiorcy, jego potencjalni spadkobiercy przejmują zobowiązania i są zobligowani do spłaty kredytu na zasadzie sukcesji generalnej. Spadkobierca przejmuje zarówno dobra materialne, jak i długi zmarłego.

Są dwa sposoby nabycia spadku przez osobę dziedziczącą:

-Przyjęcie spadku „wprost” – spadkobierca odpowiada za długi zmarłego całym swoim majątkiem.
– Przyjęcie spadku „z dobrodziejstwem inwentarza” – spadkobierca odpowiada za długi zmarłego swoim majątkiem, ale wyłącznie do tzw. wartości spadku.

Jeśli decydujesz się na przyjęcie spadku po zmarłym lub twój współmałżonek zostawił długi, upewnij się, w jakim stopniu jesteś zobowiązany do spłaty.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Zobacz również: