Kredyt pomostowy – czym jest i jak go uzyskać?
20 lipca 2020

Kredyt pomostowy nieodłącznie związany jest z realizacją projektów inwestycyjnych. Termin, słusznie kojarzony między innymi z działalnością przedsiębiorców, odnosi się do krótkotrwałego zobowiązania. Korzystają z niego inwestorzy, którzy – w czasie oczekiwania na środki unijne – chcą zachować płynność finansową. Co zatem należy zrobić, by uzyskać tego typu dodatkowe wsparcie?

Zobacz też: Działalność gospodarcza – jej prowadzenie a kredyt hipoteczny

Kredyt pomostowy – definicja

Gwarancja unijnej dotacji to podstawa, która umożliwia starania o kredyt pomostowy. Kiedy wniosek o przyznanie funduszy z Unii Europejskiej zostanie zaakceptowany, przedsiębiorca może skorzystać z funduszy oferowanych przez bank. Kredyt pomostowy ma na celu ułatwienie realizacji projektu jeszcze przed wypłatą dotacji.

Jak wypłacane są kredyty pomostowe?  Pieniądze zostaną przyznane jednorazowo lub w transzach. Maksymalna wysokość kredytu nie powinna przekraczać kwoty dotacji – mając na uwadze spłatę zobowiązania, warto jednak pamiętać o jego oprocentowaniu.

Kredyt pomostowy – co trzeba wiedzieć?

Chociaż umowy bankowe zawsze wiążą się z szeregiem formalności, uzyskanie kredytu pomostowego nie jest trudne. Co należy wziąć pod uwagę?  

Zgodnie z regulaminem udzielania kredytów o wsparcie mogą starać się:

 • przedsiębiorcy,
 • rolnicy,
 • jednostki samorządu terytorialnego,
 • instytucje publiczne.

Obok wniosku kredytowego, zainteresowany musi dołączyć dokumenty finansowe przedsiębiorstwa. Przyszły kredytobiorca musi przygotować dobrze opracowany biznesplan wskazujący na opłacalność inwestycji, cel, misję oraz realne szanse i zagrożenia. Zdecydowanym plusem dla osób, którym zależy na finansowym wsparciu, może okazać się historia potwierdzająca owocną współpracę między klientem a daną instytucją oraz wysoka zdolność kredytowa. To dzięki analizie ilościowej i jakościowej pracownicy banku będą w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów z wypłacalnością.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się pożyczka UE przeznaczona dla firm, które mogą uzyskać wsparcie unijne. Na jakich zasadach działa? Jedna umowa łączy finansowanie kredytu pomostowego oraz inwestycyjnego na koszty niekwalifikowane oraz kwalifikowane podlegające refundacji. Dzięki temu czas na wydanie decyzji dotyczącej wniosku o dofinansowanie jest krótszy, a oprocentowanie części pomostowej mniejsze. Wybierając pożyczkę inwestycyjną, warto skorzystać z merytorycznej oceny planowanego zamierzenia inwestycyjnego – jeszcze przed unijną weryfikacją. Dodatkową zaletą wydają się również konstruktywne podpowiedzi ekspertów przy realizacji i rozliczaniu projektu.

Jak widać, podstawowym warunkiem uzyskania kredytu pomostowego jest zdobycie unijnej dotacji. W kolejnych krokach należy zadbać o prawidłowo skonstruowany, dokładny biznesplan oraz potrzebną dokumentację i mieć wymaganą zdolność kredytową.

Rozważasz też kredyt inwestycyjny? Indywidualne konsultacje z ekspertem finansowym ułatwią Ci podjęcie najlepszej decyzji, dopasowanej do Twoich dalszych planów.

Zobacz też: Zmiana formy opodatkowania – sprawdź, do kiedy możesz to zrobić

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.