Kredyt pomostowy – czym jest i jak go uzyskać?
20 lipca 2020
Finanse

Kredyt pomostowy nieodłącznie związany jest z realizacją projektów inwestycyjnych. Termin, słusznie kojarzony między innymi z działalnością przedsiębiorców, odnosi się do krótkotrwałego zobowiązania. Korzystają z niego inwestorzy, którzy – w czasie oczekiwania na środki unijne – chcą zachować płynność finansową. Co zatem należy zrobić, by uzyskać tego typu dodatkowe wsparcie?

Kredyt pomostowy – definicja

Gwarancja unijnej dotacji to podstawa, która umożliwia starania o kredyt pomostowy. Kiedy wniosek o przyznanie funduszy z Unii Europejskiej zostanie zaakceptowany, przedsiębiorca może skorzystać z funduszy oferowanych przez bank. Kredyt pomostowy ma na celu ułatwienie realizacji projektu jeszcze przed wypłatą dotacji.

Jak wypłacane są kredyty pomostowe?  Pieniądze zostaną przyznane jednorazowo lub w transzach. Maksymalna wysokość kredytu nie powinna przekraczać kwoty dotacji – mając na uwadze spłatę zobowiązania, warto jednak pamiętać o jego oprocentowaniu.

Kredyt pomostowy – co trzeba wiedzieć?

Chociaż umowy bankowe zawsze wiążą się z szeregiem formalności, uzyskanie kredytu pomostowego nie jest trudne. Co należy wziąć pod uwagę?  

Zgodnie z regulaminem udzielania kredytów o wsparcie mogą starać się:

  • przedsiębiorcy,
  • rolnicy,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • instytucje publiczne.

Obok wniosku kredytowego, zainteresowany musi dołączyć dokumenty finansowe przedsiębiorstwa. Przyszły kredytobiorca musi przygotować dobrze opracowany biznesplan wskazujący na opłacalność inwestycji, cel, misję oraz realne szanse i zagrożenia. Zdecydowanym plusem dla osób, którym zależy na finansowym wsparciu, może okazać się historia potwierdzająca owocną współpracę między klientem a daną instytucją oraz wysoka zdolność kredytowa. To dzięki analizie ilościowej i jakościowej pracownicy banku będą w stanie zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów z wypłacalnością.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Ciekawym rozwiązaniem okazuje się pożyczka UE przeznaczona dla firm, które mogą uzyskać wsparcie unijne. Na jakich zasadach działa? Jedna umowa łączy finansowanie kredytu pomostowego oraz inwestycyjnego na koszty niekwalifikowane oraz kwalifikowane podlegające refundacji. Dzięki temu czas na wydanie decyzji dotyczącej wniosku o dofinansowanie jest krótszy, a oprocentowanie części pomostowej mniejsze. Wybierając pożyczkę inwestycyjną, warto skorzystać z merytorycznej oceny planowanego zamierzenia inwestycyjnego – jeszcze przed unijną weryfikacją. Dodatkową zaletą wydają się również konstruktywne podpowiedzi ekspertów przy realizacji i rozliczaniu projektu.

Jak widać, podstawowym warunkiem uzyskania kredytu pomostowego jest zdobycie unijnej dotacji. W kolejnych krokach należy zadbać o prawidłowo skonstruowany, dokładny biznesplan oraz potrzebną dokumentację i mieć wymaganą zdolność kredytową.

Rozważasz też kredyt inwestycyjny? Indywidualne konsultacje z ekspertem finansowym ułatwią Ci podjęcie najlepszej decyzji, dopasowanej do Twoich dalszych planów.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami