Zmiana formy opodatkowania
19 stycznia 2021

Osoby zakładające własny biznes już na samym początku muszą podjąć kilka ważnych decyzji. Przyszły przedsiębiorca musi m.in. zdecydować się na formę opodatkowania. Wybrany sposób nie jest jednak wiążący przez cały okres prowadzenia firmy. Aktualne przepisy dopuszczają jego zmianę w trakcie trwania działalności. Sprawdź, kiedy można zmienić formę opodatkowania.

Zobacz też: Kupno mieszkania, a podatek od wzbogacenia

Zmiana formy opodatkowania – co warto wiedzieć?

Wyróżniamy następujące rodzaje opodatkowania:

 • na zasadach ogólnych ze skalą podatkową 17% i 32%,
 • podatek liniowy 19%,
 • podatek ryczałtowy – stawka uzależniona od rodzaju działalności,
 • karta podatkowa.

Będąc przedsiębiorcą, który dopiero otwiera swój biznes, możesz dokonać wyboru formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągniesz pierwszy przychód podatkowy. Nie później jednak niż do końca roku, w którym ten przychód zaistniał.

Zmiana formy opodatkowania – kiedy warto ją rozważyć? Na pewno, gdy za poprzedni rok masz do zapłaty spory podatek dochodowy po przekroczeniu 17% progu. Przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z ekspertem finansowym mFinanse. Pomoże on przeanalizować finanse Twojej firmy i wybrać optymalną formę opodatkowania dla Twojego biznesu.

Zastanawiasz się nad zakupem domu lub mieszkania?

Dowiedz się o opodatkowaniu na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem mFinanse

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Jeżeli jednak prowadzisz przedsiębiorstwo od dłuższego czasu i zastanawiasz się, jak zmienić formę opodatkowania, musisz wiedzieć o kilku zasadach.

Pamiętaj, że chcąc zmienić formę opodatkowania na kartę podatkową lub z niej zrezygnować, powinieneś tego dokonać w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Po upływie tego terminu nie będzie to możliwe. W przypadku pozostałych dostępnych rozwiązań zmiana formy opodatkowania w trakcie roku również jest możliwa.

Gdy chcesz przejść ze skali podatkowej, gdzie obowiązują Cię dwa progi (17% i 32%), na podatek liniowy, przy którym nie ma kwoty wolnej od podatku, masz czas do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym osiągnąłeś pierwszy przychód w tym roku. Podobnie jest w przypadku powrotu z podatku liniowego na progresywny. Jeżeli więc osiągniesz przychód w styczniu, to ostateczny termin mija 20 lutego.

Natomiast kiedy można zmienić formę opodatkowania, jeśli wybrałeś ryczałt? W tym przypadku również istotna jest data pierwszego przychodu. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję pamiętaj, że od 1 stycznia 2021 roku zmianie uległ próg dochodowy dla osób chcących skorzystać z tej formy rozliczenia. Zostanie on zwiększony z 250 tysięcy euro do 2 milionów euro. Od początku 2021 roku funkcjonuje osiem stawek podatku ryczałtowego zamiast siedmiu. Najwyższa z nich zostanie zmniejszona z 20% do 17%.

Zmiana formy opodatkowania – o czym pamiętać

Zmiany formy opodatkowania możesz dokonać przez zgłoszenie CEIDG lub składając oświadczenie do właściwego urzędu skarbowego (osobiście, listownie lub elektronicznie). Wyjątek stanowi sytuacja, w której wybierzesz kartę podatkową. Wówczas Twój wybór powinien zostać zgłoszony do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca wskazanego przez Ciebie jako siedziba działalności. We wszystkich przypadkach istotne jest, aby zrobić to w wyznaczonym terminie. Jeżeli się spóźnisz, pozostaniesz przy dotychczasowej opcji.

Zobacz też: Opodatkowanie na zasadach ogólnych – czym się różni w porównaniu do rozliczenia ryczałtowego?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.