działalność gospodarcza
7 grudnia 2019
Kredyt Hipoteczny

Prowadzisz działalność i chcesz wziąć kredyt hipoteczny. Tylko do 20 stycznia możesz wybrać formę opodatkowania, która wpłynie na Twoją szansę uzyskania kredytu.

Działalność gospodarcza – jej prowadzenie wymaga określenia formy w jakiej będziemy się rozliczali z Urzędem Skarbowym. Najczęściej wybierane opcje rozliczenia z fiskusem to:

  • na zasadach ogólnych
  • ryczałt
  • karta podatkowa

Bank przy ocenie naszej zdolności kredytowej każdorazowo bierze pod uwagę nasz dochód netto – już po odliczeniu podatków i składek ubezpieczeniowych. Przy staraniu o kredyt warto by ten dochód był jak najwyższy, ale musimy się liczyć z tym, że wtedy zapłacimy też większą kwotę podatku.

Zdolność kredytowa w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest wyliczana najczęściej na podstawie ostatnich 12 miesięcy i jest średnią dochodu netto. Chcąc mieć wyższą zdolność kredytową, dzięki czemu uzyskamy wyższy kredyt hipoteczny, można rozważyć opcję zapłaty wyższego  podatku od wyższego dochodu.

Jeśli planujesz wzięcie kredytu hipotecznego w najbliższym czasie, warto to przedyskutować wcześniej z ekspertem finansowym  i biurem rachunowym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej optymalna. Warto pamiętać, że banki przy obliczaniu zdolności kredytowej preferują najbardziej te formy opodatkowania, z których jasno wynika wysokość Twoich comiesięcznych dochodów.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami