kredyt obrotowy dla firm - co to jest i na czym polega?
22 czerwca 2020

Przedsiębiorcy szukają wielu sposobów na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Najpopularniejszymi są oczywiście wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki — hipoteczne, inwestycyjne oraz leasing czy faktoring. Każde z tych rozwiązań pozwoli Ci utrzymać stabilność finansową w trudnym momencie. Jako właściciel firmy powinieneś również rozważyć możliwość skorzystania z kredytu obrotowego. Czym jest i czym wyróżnia się ta forma wsparcia?

Zobacz też: Formy opodatkowania działalności gospodarczej – zobacz, jakie masz możliwości

Kredyt obrotowy — co to jest?

Kredyt obrotowy dla firm zwany także „obrotówką” to forma finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Jest ona korzystna, bo pozwala przeznaczyć uzyskane środki na dowolny cel — kupno produktów, regulację zobowiązań czy też wyjątkową inwestycję.

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego?

Pomimo, że kredyt obrotowy jest popularnym rozwiązaniem, jego otrzymanie nie zawsze musi być proste. Niestety, niewielkie szanse mają właściciele firm z problemami w zakresie regularnej wypłacalności środków. Pomocne dla Ciebie będzie posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia np. nieruchomości. Niestety zdecydowanie trudno z niego skorzystać młodym przedsiębiorcom – częściej pomaga on doświadczonych właścicieli firm.

Potrzebujesz dodatkowych środków?

Dowiedz się więcej o kredycie obrotowym na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem mFinanse

Kredyt obrotowy — na czym polega?

Samo uzyskanie kredytu obrotowego nie wiąże się jedynie z otrzymaniem środków, ale też poniesieniem kosztów. Powinieneś wiedzieć, że oprocentowanie omawianego wsparcia może ulec zmianie od kilku do nawet kilkunastu procent w skali roku, czyli ryzyko jest zbliżone do tego wynikającego z kredytów ze zmienną stopą procentową. Konieczne jest również uiszczenie prowizji od sumy zobowiązania – w zależności od banku może to być niecały 1% lub też nawet 5%. Część instytucji dolicza również koszty w postaci:

 • opłaty za rozpatrzenie wniosku,
 • kosztów związanych z podwyższeniem limitu kredytowego,
 • odsetek za wypłaconą kwotę,
 • dodatkowych zabezpieczeń dostosowanych do rodzaju działalności w postaci np. hipoteki,
 • opłaty od niewykorzystanej kwoty kredytu, za tzw. “gotowość banku do jego udzielenia”,
 • opłaty za odnowienie kredytu po pierwotnym okresie, na jaki został udzielony.

Kredyt obrotowy dla firm — na czym polega?

Na czym polega kredyt obrotowy? Działa on na prostych zasadach. Na Twoim rachunku firmowym jest określany limit kredytowy, który możesz wykorzystać w momencie pojawienia się trudności finansowych. Pobierając środki musisz wiedzieć, że w przyszłości zostaną one w pierwszej kolejności pokryte przez przyszłe wpływy na konto.

Zaznaczamy też, że banki nie udzielają go długoterminowo — najczęściej na 1-4 lata. Co ważne, każdorazowo wymaga podpisania nowej umowy. W takiej sytuacji zawsze możesz renegocjować warunki i uzyskać korzystne zmiany.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Czy kredyt obrotowy będzie dla Ciebie lepszym źródłem finansowania niż inne oferty? Niestety – udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. W każdej takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować uzyskane propozycje nie tylko pod względem kosztów, ale też zminimalizowania ryzyka utraty stabilności przedsiębiorstwa. Decydując się na jego zaciągnięcie, warto skonsultować się z ekspertem finansowym, który pomoże wybrać najlepszą formę finansowania. Zwróci on uwagę na koszty oferty, ale też porówna je z innymi propozycjami. Pomoże on również w porównaniu propozycji różniących się między sobą w zakresie różnych kosztów, opłat czy czasu korzystania z kredytu.

Zobacz też: Płynność finansowa i jej wskaźniki

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.