kredyt obrotowy dla firm - co to jest i na czym polega?
22 czerwca 2020
Finanse

Przedsiębiorcy szukają wielu sposobów na pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Najpopularniejszymi są oczywiście wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki — hipoteczne, inwestycyjne oraz leasing czy faktoring. Każde z tych rozwiązań pozwoli Ci utrzymać stabilność finansową w trudnym momencie. Jako właściciel firmy powinieneś również rozważyć możliwość skorzystania z kredytu obrotowego. Czym jest i czym wyróżnia się ta forma wsparcia?

Kredyt obrotowy — co to jest?

Kredyt obrotowy dla firm zwany także „obrotówką” to forma finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Jest ona korzystna, bo pozwala przeznaczyć uzyskane środki na dowolny cel — kupno produktów, regulację zobowiązań czy też wyjątkową inwestycję.

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego?

Pomimo, że kredyt obrotowy jest popularnym rozwiązaniem, jego otrzymanie nie zawsze musi być proste. Niestety, niewielkie szanse mają właściciele firm z problemami w zakresie regularnej wypłacalności środków. Pomocne dla Ciebie będzie posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia np. nieruchomości. Niestety zdecydowanie trudno z niego skorzystać młodym przedsiębiorcom – częściej pomaga on doświadczonych właścicieli firm.

Kredyt obrotowy — na czym polega?

Samo uzyskanie kredytu obrotowego nie wiąże się jedynie z otrzymaniem środków, ale też poniesieniem kosztów. Powinieneś wiedzieć, że oprocentowanie omawianego wsparcia może ulec zmianie od kilku do nawet kilkunastu procent w skali roku, czyli ryzyko jest zbliżone do tego wynikającego z kredytów ze zmienną stopą procentową. Konieczne jest również uiszczenie prowizji od sumy zobowiązania – w zależności od banku może to być niecały 1% lub też nawet 5%. Część instytucji dolicza również koszty w postaci:

  • opłaty za rozpatrzenie wniosku,
  • kosztów związanych z podwyższeniem limitu kredytowego,
  • odsetek za wypłaconą kwotę,
  • dodatkowych zabezpieczeń dostosowanych do rodzaju działalności w postaci np. hipoteki,
  • opłaty od niewykorzystanej kwoty kredytu, za tzw. “gotowość banku do jego udzielenia”,
  • opłaty za odnowienie kredytu po pierwotnym okresie, na jaki został udzielony.

Kredyt obrotowy dla firm — na czym polega?

Na czym polega kredyt obrotowy? Działa on na prostych zasadach. Na Twoim rachunku firmowym jest określany limit kredytowy, który możesz wykorzystać w momencie pojawienia się trudności finansowych. Pobierając środki musisz wiedzieć, że w przyszłości zostaną one w pierwszej kolejności pokryte przez przyszłe wpływy na konto.

Zaznaczamy też, że banki nie udzielają go długoterminowo — najczęściej na 1-4 lata. Co ważne, każdorazowo wymaga podpisania nowej umowy. W takiej sytuacji zawsze możesz renegocjować warunki i uzyskać korzystne zmiany.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Czy kredyt obrotowy będzie dla Ciebie lepszym źródłem finansowania niż inne oferty? Niestety – udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. W każdej takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować uzyskane propozycje nie tylko pod względem kosztów, ale też zminimalizowania ryzyka utraty stabilności przedsiębiorstwa. Decydując się na jego zaciągnięcie, warto skonsultować się z ekspertem finansowym, który pomoże wybrać najlepszą formę finansowania. Zwróci on uwagę na koszty oferty, ale też porówna je z innymi propozycjami. Pomoże on również w porównaniu propozycji różniących się między sobą w zakresie różnych kosztów, opłat czy czasu korzystania z kredytu.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami