kalkulator budowlany
24 października 2021

Obecnie, przy podwyżkach cen materiałów budowlanych, niezwykle ciężko jest zaplanować koszt budowy domu. Kalkulator oraz arkusze kalkulacyjne pomogą nam uporządkować zebrane dane oraz koszty jednostkowe. Od czego jednak zacząć planowanie i jakie dane wpisać w kalkulator budowlany, żeby też prawidłowo oszacować finalny koszt całej inwestycji. Podpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Kalkulator budowy domu – od czego zacząć?

Planując budowę domu i poszukując przydatnych informacji trafimy na wiele materiałów, które mogą być bardzo pomocne. Na pewno w określeniu kosztów budowy domu jednorodzinnego pomaga kalkulator budowy domu.

Jeśli jednak nieumiejętnie podejdziemy do wypełniania pól takiego kalkulatora możemy w nieprawidłowy sposób podejść do szacowania kosztów całej budowy. Jak uniknąć takich sytuacji i jak obliczyć koszt budowy domu?

Szacując koszty budowy należy zacząć od początku, czyli od kosztów działki. Jeśli jesteś już właścicielem ziemi, na której chcesz wybudować dom, nie musisz uwzględniać tego kosztu. Jeżeli jednak zakup ziemi jeszcze przed tobą, musisz brać pod uwagę, że ceny mogą się znacząco różnić w zależności np. od lokalizacji działki oraz przede wszystkim jej wielkości.

W kosztorysie uwzględniasz także projekt domu. Ceny projektów na rynku także mogą się różnić w zależności od tego, czy korzystasz z gotowych wzorów, czy projekt przygotowany jest pod twoje indywidualne zamówienie.

Samą budowę domu dzielimy na kilka etapów. Najczęściej jest to stan surowy, stan deweloperski, czyli obejmujący stolarkę okienną i drzwi, instalacje wewnątrz budynku oraz wykończenie elewacji. Trzecim etapem jest wykończenie domu, którego koszty zależą od indywidulanych preferencji właściciela. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach budowy domu w 2021? Przeczytaj tekst na blogu.

Zaplanuj finanse na zakup domu z ekspertem mFinanse?

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji telefonicznych

Jak obliczyć koszt budowy domu – rezerwa w kredycie

Inwestorzy, którzy planowali budowę domu w 2019 roku, według danych z GUS musieli być przygotowani na koszt w granicach 4,6 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Ze względu na podwyżki cen materiałów budowlanych w 2021 roku ten koszt wzrósł do około 5-6 tys. zł za metr. Jak w takim razie w sytuacji zmieniających się cen dobrze zaplanować koszt budowy domu?

Kluczowe jest oczywiście przygotowanie kosztorysu budowy, w czym pomaga np. kalkulator budowlany.  Jeśli budowę finansujemy z kredytu hipotecznego, już na tym etapie warto zaplanować także rezerwę w budżecie. Z jakiego powodu? Na etapie przygotowania kosztorysu bazujemy na aktualnych cenach robocizny i materiałów budowlanych, te koszty jednak w trakcie budowy trwającej wiele miesięcy mogą się zmienić. W takim wypadku konieczne może być wnioskowanie do banku o zwiększenie kwoty kredytu, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Przewidując jednak wahania cen należy zaplanować w kosztorysie 10-20% nadwyżki.

Co ważne, planowanie dodatkowych środków nie oznacza, że musimy z nich skorzystać. Banki przewidują możliwość rezygnacji z ostatniej transzy kredytu albo nadpłatę kredytu środkami, które pozostały z niewykorzystanej rezerwy.

Zobacz też: Kredyt na budowę domu energooszczędnego – jaki wybrać?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.