kredyt hipoteczny - sprawdź jakie dokumenty będą potrzebne
3 sierpnia 2020

Zakup nieruchomości na kredyt to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie, aby wejść w posiadanie własnego domu, mieszkania lub działki. Od rodzaju planowanej inwestycji uzależnione są dokumenty wymagane do przeprowadzenia formalności w banku. Zobacz, co potrzeba do kredytu hipotecznego i przekonaj się, w jaki sposób możesz stać się właścicielem wymarzonego lokum.

Zobacz też: Marża kredytu hipotecznego – czym jest i od czego zależy?

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Bez względu na to, czy planujesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego, czy  pierwotnego, bank zobliguje Cię do przedstawienia szeregu dokumentów. Będzie to przede wszystkim wypełniony wniosek o udzielenie kredytu, który zazwyczaj można znaleźć na stronie banku. Ponadto, zostaniesz poproszony o okazanie dowodu tożsamości oraz potwierdzenie zdolności kredytowej – może to być umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach wydane przez pracodawcę lub potwierdzenie innego źródła dochodów.

Będąc posiadaczem konta w innym banku niż ten, w którym ubiegasz się o kredyt, przygotuj też wyciągi z ostatnich miesięcy, aby potwierdzić regularne przychody.

Jeśli kupujesz dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym, wymagane są:

 • numer księgi wieczystej,
 • podpisana umowa z deweloperem lub umowa przedwstępna w formie notarialnej,
 • umowa cywilnoprawna o charakterze rezerwacyjnym, jeżeli nieruchomość jest dopiero na etapie projektu,
 • potwierdzenie dotychczasowych wpłat na rzecz dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej,
 • potwierdzenie wniesienia wkładu własnego.

Chcesz kupić mieszkanie?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse jakie bedą potrzebne Ci dokumenty do kredytu

Kredyt hipoteczny – dokumenty potrzebne do kupna nieruchomości z rynku wtórnego

Kupując używane mieszkanie lub dom również musisz zadbać o stosowne dokumenty. Przede wszystkim pamiętaj o umowie przedwstępnej oraz operacie szacunkowym – wycena bankowa jest wymagana w momencie składania wniosku o kredyt. Ważny jest także akt własności. Inwestując w nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym, należy przedstawić stan zadłużenia na dzień składania wniosku i historię spłat.

Nie zapomnij o ramowej umowie cesji ubezpieczenia na bank, która jest obowiązkowa niezależnie od tego, na jakim rynku kupujesz nieruchomość.

Dokumenty do kredytu hipotecznego, jeśli planujesz budowę lub remont nieruchomości

Chcąc wybudować dom lub dokonać jego remontu, wiele osób korzysta z kredytu hipotecznego. Jakie dokumenty są w takim wypadku niezbędne? Bank wymaga:

 • aktu notarialnego potwierdzającego prawo własności,
 • odpisu z księgi wieczystej,
 • decyzji o pozwoleniu na budowę wraz z kompletnym projektem, harmonogramem i kosztorysem planowanych prac,
 • dziennika budowy,
 • w niektórych przypadkach dodatkowo planu zagospodarowania działki.

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego można skompletować bez dużego wysiłku. Jednak dobrze jest zrobić to dokładnie, ponieważ przydadzą Ci się nie tylko w banku, ale również u notariusza, jeżeli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego. Aby uniknąć komplikacji, warto zgłosić się do eksperta mFinanse i u źródła dowiedzieć się, jak przebiega proces kredytowania nieruchomości w różnych bankach. Wtedy zminimalizujesz ryzyko ewentualnych pomyłek i konieczności ponownej wizyty w celu dopełnienia kolejnych formalności. Gruntowne przygotowanie do pierwszej wizyty przyspiesza przydzielanie kredytu i przybliża Cię do własnego domu lub mieszkania.

Zobacz też: Decyzja kredytowa — czym jest i co zawiera?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.