promesa kredytowa- co to jest?
1 czerwca 2020

Promesa kredytowa znacząco ułatwia zakup mieszkania. To swego rodzaju zaświadczenie z banku, informujące, że klient wykazuje zdolność kredytową. Dokument daje zainteresowanemu gwarancję, że otrzyma niezbędne środki finansowe. Jest zazwyczaj ważny 30 dni, a jego uzyskanie wymaga poniesienia określonych kosztów. Kiedy powinieneś zdecydować się na złożenie wniosku o wydanie promesy kredytowej?

Co to jest promesa kredytowa?

Promesa bankowa potwierdza zobowiązanie się strony do wykonania konkretnej czynności. W tej sytuacji jest to formalne poświadczenie uzyskane od banku o możliwości udzielenia klientowi środków finansowych na wnioskowaną kwotę po spełnieniu określonych przez klienta warunków. Promesa kredytowa — pisemne zaświadczenie, którego autentyczność potwierdzają podpisy i pieczęcie banku złożone przez umocowane do tego osoby.

Zastanawiasz się co to jest promesa? Można w skrócie wyjaśnić, że to formalne potwierdzenie zdolności kredytowej konsumenta. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane w przypadku kupna nieruchomości z zewnętrznym finansowaniem. Wielu sprzedających mieszkania i domy prosi o przedłożenie omawianego zaświadczenia. Przynosi on bowiem wiele zalet obydwu stronom. Sprzedający nie traci cennego czasu i zyskuje pewność, że bank nie odmówi jego klientowi przyznania kredytu mieszkaniowego, a transakcja kupna-sprzedaży zostanie zawarta. Z kolei kupujący nie musi się obawiać, że zarezerwuje nieruchomość, wpłaci zaliczkę i nie uzyska środków finansowych na jej całkowite opłacenie.

Chcesz poznać swoją zdolność kredytową?

Skonsultuj warunki otrzymania finansowania z ekspertem mFinanse

Jaki jest koszt uzyskania promesy kredytowej?

Jeszcze nie tak dawno uzyskanie promesy kredytowej wymagało uiszczenia opłaty — kiedyś promesa nie była tak popularna, jak dziś. Wraz ze zmianą standardów obsługi klientów, ale też z ułatwieniem dostępu do różnych baz danych, takich jak Biuro Informacji Kredytowej czy też Rejestru KRD, promesa bankowa stała się podstawowym elementem dokumentacji udostępnianej klientom. W związku z tym, w części placówek jest ona wystawiana nieodpłatnie.

Zobacz też: BIK – co to jest i jakie informacje zbiera? 

Czy promesa to gwarancja uzyskania kredytu?

Nadal nie jesteś pewien, co to jest promesa? Czy to 100-procentowa gwarancja uzyskania funduszy? Powinieneś wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, gdy promesa kredytowa wystawiona przez bank okazuje się niedopełniona. Uzyskane od banku zaświadczenie nie daje pewności otrzymania środków na mieszkanie czy dom. Powinieneś o tym pamiętać w sytuacji, gdy sprzedawca zażąda potwierdzenia zdolności kredytowej i wpłacisz na poczet inwestycji zadatek, który nie podlega zwrotowi. Może okazać się, że bank nie wyda pozytywnej decyzji kredytowej, a Ty stracisz wpłacone środki.

Kiedy promesa jest niewiążąca?

Istnieje kilka sytuacji, w których promesa staje się niedopełniona. Do podstawowych należy zaliczyć:

 • zmianę sytuacji materialnej kredytobiorcy,
 • pojawienie się negatywnych informacji w rejestrach (BIK, BIG czy KRD),
 • wprowadzenie nowych regulacji prawnych dla banków,
 • odmowę udzielenia kredytu na zakup konkretnej nieruchomości.

Decydując się na zakup mieszkania, pamiętaj, że całkowitą pewność uzyskania kredytu hipotecznego daje jedynie podpisana umowa kredytowa. Promesa do kredytu to jedynie tymczasowe potwierdzenie zdolności do spłacenia konkretnej wartości zobowiązania. Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania warto swojej finanse przedyskutować z ekspertem finansowym, który w ramach konsultacji wyjaśni wszelkie pojęcia, ale też wskaże odpowiednie wyjście z sytuacji. Chcąc zapewnić Klientom maksymalnie wysoką jakość obsługi i jednocześnie dbając o ich zdrowie, proponujemy telefoniczne umawianie spotkań. Co więcej, jako pierwsi na rynku, na swojej stronie internetowej umieściliśmy wyszukiwarkę ekspertów, co znacznie ułatwia zaplanowanie konsultacji.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny – co to jest?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.