decyzja kredytowa - czym jest i co zawiera?
12 października 2020
Kredyt Hipoteczny

Ubieganie się o kredyt hipoteczny w banku to złożony proces. Jednym z jego nieodzownych elementów jest otrzymanie od instytucji finansowej decyzji kredytowej. To dokument, który zawiera podstawowe informacje o kredycie, w tym szczegóły dotyczące przyznania lub odmowy udzielenia środków, wysokości wsparcia finansowego, oprocentowania, liczby i wartości rat. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co jest istotne na tym etapie procesu ubiegania się o fundusze i co właściwie oznacza wstępna decyzja kredytowa.

Ile trwa wydanie decyzji kredytowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zostanie wystawiona decyzja kredytowa. Czas oczekiwania może być inny w zależności od tego, w jakim banku ubiegasz się o środki (polityki i sposobu funkcjonowania danej instytucji) oraz od rodzaju i płynności procedur związanych ze złożeniem wniosku kredytowego. Zazwyczaj proces ten trwa od 1 dnia do nawet 3 tygodni.

Warto pamiętać o tym, że wystawiona przez kredytodawcę wstępna decyzja kredytowa ma swój termin ważności. Dokument ten wygasa zazwyczaj po 1-3 miesiącach i wtedy może być konieczne powtórzenie całej procedury.

Gdy decyzja kredytowa jest ważna, klient instytucji finansowej musi spełnić kilka warunków zawartych w dokumencie – na przykład dostarczyć wycenę nieruchomości. Pamiętaj jednak, że negatywna decyzja kredytowa to nie koniec świata – w takim wypadku zweryfikuj ponownie swoją zdolność kredytową, upewnij się, że nie zalegasz z innymi zobowiązaniami, poświeć czas na zgromadzenie większego wkładu własnego i spróbuj ponownie. W tym procesie możesz skorzystać ze wsparcia doświadczonych ekspertów kredytowych z mFinanse, którzy przeanalizują Twoją sytuację i będą mogli dopasować kredyt do Twoich możliwości finansowych, np. składając wnioski kredytowe w więcej niż jednym banku.

Pozytywna decyzja kredytowa co dalej?

Po spełnieniu wszystkich formalności na tym etapie pozostaje tylko jeden element do osiągnięcia – ostateczna decyzja kredytowa. Na jej wydanie bank ma zgodnie z przepisami 21 dni od momentu wydania wstępnej decyzji. Jest to ostateczna oferta udzielenia środków, która zawiera sprecyzowane warunki kredytowania. Na ustosunkowanie się do niej klient ma 30 dni, lecz banki mogą wydłużyć ten czas nawet do 3 miesięcy. Należy pamiętać, że po upływie tego okresu dokument traci swoją ważność i całą procedurę trzeba rozpocząć od początku.

Jeśli wszystkie dokumenty zostały złożone, oznacza to, że proces ubiegania się o kredyt jest na ostatniej prostej. Zanim bank przeleje środki na konto kredytobiorcy, musi on opłacić wymagane podatki z tytułu zakupu nieruchomości. Należy pamiętać także o uregulowaniu podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Ponadto, banki wymagają wpisu z księgi wieczystej, potwierdzającego hipotekę. Warto zadbać o to, aby jak najszybciej dostarczyć ten dokument, ponieważ do tego momentu naliczane są raty z wyższą marżą.

Teraz nie pozostaje Ci nic innego – tylko czekać na transfer środków na Twoje konto. Pamiętaj, że decyzja kredytowa to czasochłonny proces.  Staraj się złożyć w terminie wszystkie wymagane dokumenty, tak, by nie musieć powtarzać całego procesu od nowa. To bowiem kosztowałoby Cię nie tylko dużo czasu, ale i mnóstwo energii, którą zdecydowanie lepiej spożytkować później – na spłatę już uzyskanego kredytu. Na każdym etapie starania się o kredyt hipoteczny możesz korzystać również z wiedzy ekspertów mFinanse. Ich zadaniem jest sprawienie, żeby cały proces był dla Ciebie jak najmniej stresujący.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami