kredyt hipoteczny - do jakiego wieku można go wziąć?
28 grudnia 2020

Ubiegając się o kredyt na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej należy podać wiele informacji dotyczących aktualnej sytuacji życiowej i finansowej. Wśród nich jest choćby wiek potencjalnego kredytobiorcy lub w przypadku wniosku składanego przez kilka osób – najstarszego z nich. Jakie znaczenie dla banku ma to, ile lat liczy przyszły kredytobiorca w momencie ubiegania się o wsparcie finansowe. Dodatkowo bank zwróci uwagę ile kredytobiorca będzie miał ich w dniu spłaty ostatniej raty. Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Wyjaśniamy wątpliwości.

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek kredytobiorcy

Jednym z kryteriów branych pod uwagę przez bank przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny jest wiek przyszłego kredytobiorcy. Może on wpłynąć na ryzyko związane z niewywiązaniem się przez niego z umowy, a co za tym idzie, ze spłatą niepełnej kwoty zobowiązania. Banki indywidualnie określają minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy. O fundusze najczęściej mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18. rok życia. Jeśli chodzi o górną granicę wiekową to jest ona ustalana w oparciu o średnią długość życia Polaków oraz okres kredytowania. Na naszym rodzimym rynku, kredyty mieszkaniowe są przyznawane osobom, które w momencie spłaty ostatniej raty osiągną wiek emerytalny. W sytuacji zaciągania zobowiązania przez kilka osób, zazwyczaj brany jest pod uwagę wiek najstarszej z nich – analogicznie wygląda tow przypadku wyliczania zdolności kredytowej. Co ciekawe, w niektórych bankach górna granica wieku jest ustalona na poziomie 80 lat.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy w Polsce?

Zastanawiasz się, jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy ubiegającego się o kredyt hipoteczny w Polsce? Wsparcie banku na zakup wymarzonego mieszkania lub domu otrzymują nie tylko osoby w okolicach 20. czy 30. roku życia, ale także starsze. Potrzebują one dodatkowych funduszy np. na zakup większego lokum. W praktyce, na środki z banku mogą liczyć osoby mające maksymalnie 40-45 lat. Oczywiście zakładając, że zdecydują się one na maksymalny okres kredytowania. Banki powinny patrzeć na nie przychylnym okiem, o ile spełniają także inne, wymagane kryteria.

Zobacz też: Współkredytobiorca – kto może nim być i ilu może ich być?

Maksymalny wiek kredytobiorcy przekroczony – co można zrobić?

Jeśli nie mieścisz się w przedziałach wiekowych określonych przez bank, nie oznacza to, że nie masz szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. W sytuacji, gdy maksymalny wiek kredytobiorcy został przekroczony, możesz np. zmienić okres kredytowania lub wykupić polisę z cesją na bank.

  • Skrócenie okresu kredytowania

Możesz zrezygnować z długiego okresu kredytowania i rozłożyć spłatę zobowiązania np. na 15 lub 20 lat. Musisz jednak liczyć się z tym, że comiesięczna rata będzie wyższa niż w przypadku zaciągnięcia kredytu na 30 lat.

  • Polisa z cesją na bank

Innym rozwiązaniem, które pozwoli Ci wydłużyć czas rozliczenia z bankiem, jest polisa na życie z cesją na jego rzecz. Obniża ona ryzyko po stronie kredytodawcy.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny można otrzymać wybierając krótki okres kredytowania lub wykupując odpowiednie ubezpieczenie? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy to od sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy oraz polityki kredytowej danego banku.

Przeczytaj również: Okres kredytowania – co wybrać: wydłużenie czy skrócenie okresu spłaty?

Wiesz już do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny i jak poradzić sobie, gdy przekroczy się progi wyznaczone przez banki. Chciałbyś jednak dokładnie poznać rozwiązania, z których obecnie możesz skorzystać? Wybrać najlepszy dla Ciebie kredyt na mieszkanie? Skontaktuj się z ekspertem finansowym mFinanse, który przybliży Ci dostępne na rynku oferty i odpowie na Twoje pytania.

Zobacz też: Ubezpieczenie pomostowe – zabezpieczenie dla banku

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.