ubezpieczenie pomostowe - zabezpieczenie dla banku
21 września 2020

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest w dzisiejszych czasach częstym elementem w życiu wielu ludzi. Przede wszystkim w dobie, kiedy ceny mieszkań rosną, szczególnie ważne jest umiejętne przeanalizowanie sytuacji na rynku finansowym. Prawidłowe rozeznanie pozwala na zrobienie kroku w kierunku wyboru odpowiedniego kredytu hipotecznego, z którym związana jest cała procedura jego uruchomienia i czasem wysokie koszty. Ubezpieczenie pomostowe stanowi formę zabezpieczenia dla banku, o czym będzie mowa poniżej.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe – co to jest? Taki rodzaj ubezpieczenia ma znaczenie przede wszystkim dla banku. Otóż sam proces związany z podjęciem kredytu hipotecznego, uwzględniając przede wszystkim okres oczekiwania na uprawomocnienie się wpisu do księgi wieczystej, może chwilę potrwać. Kiedy bank udzieli kredytu, do momentu ustanowienia hipoteki pozostaje bez faktycznego zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Cały proces może zająć nawet od kilku tygodni do pół roku.

Należy zaznaczyć, że im dłuższy jest to czas, tym większe będą koszty ubezpieczenia pomostowego kredytu hipotecznego. Jednak bank w ten sposób chroni swoje interesy i może żądać odszkodowania w razie niewypłacalności dłużnika. Trzeba podkreślić, że ubezpieczenie pomostowe jest koniecznością. Jednakże to tylko czasowe obciążenie, ponieważ trwa do momentu ustanowienia hipoteki na nieruchomości.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Koszty ubezpieczenia pomostowego

Jak już zostało wspomniane, wysokość kosztów ubezpieczenia pomostowego zależy od okresu oczekiwania na ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Przede wszystkim uwzględniając konieczność ponoszenia kosztów tego obciążenia, musisz pamiętać, że jest to tymczasowe i zazwyczaj przejawia się w opłacaniu wyższej marży (raty są większe). Możesz dokonać opłaty jednorazowo w momencie zawarcia umowy kredytu hipotecznego. Rzadko zdarza się, aby bank pobierał w tym samym czasie wyższą marżę i dodatkowo składkę, która miałaby stanowić równowartość kredytu. Należy zaznaczyć, że bez względu na sposób dokonania opłaty za ubezpieczenie, jest ono uwzględniane w chwili określania zdolności kredytowej.

Ogólnie rzecz ujmując, wysokość kosztów takiego ubezpieczenia pomostowego w pewnych przypadkach będzie się wahała od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Należy oczywiście brać pod uwagę wszelkie towarzyszące temu okoliczności, jak specyfika banku, który obrał konkretną wysokość punktów procentowych, a także długość czasu oczekiwania na uprawomocnienie się wpisu do księgi wieczystej określonej hipoteki ustanowionej na nieruchomości.

Zobacz też: Ubezpieczenie mieszkania z kredytem hipotecznym

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.