kredy gotówkowy a hipoteczny łączenie
21 lutego 2020

Zobowiązania finansowe są przydatne, gdy suma oszczędności nie wystarcza na opłacenie inwestycji mieszkaniowej. Czasem korzystniejszy wydaje się kredyt gotówkowy, a kiedy indziej kredyt hipoteczny. A czy można je łączyć? Pora się tego dowiedzieć.

Nie trzeba być w finansowych tarapatach, aby zwrócić się po pomoc do instytucji finansowej. W ubiegłym roku liczba kredytobiorców tylko w sektorze zobowiązań hipotecznych przekroczyła 4 miliony osób. Część z nich dopiero zawarła umowę z bankiem, na mocy której zobowiązała się do spłaty rat przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat. W tym czasie pojawi się zapewne potrzeba odnowienia zakupionego mieszkania lub nabycia odpowiedniego wyposażenia. Stałe opłaty, raty kredytu, koszty remontu – znów oszczędności nie starcza i pojawia się perspektywa sięgnięcia po kredyt gotówkowy na dowolny cel. Czy to możliwe?

Zobacz też: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

Warunki udzielenia kredytu gotówkowego

Warto zacząć rozważania od formy finansowania.  Korzystniej jest wziąć kredyt hipoteczny czy też gotówkowy. Banki stosują bardzo rygorystyczną weryfikację klientów wyłącznie w przypadku kredytów hipotecznych. To najczęściej długoterminowe zobowiązanie wzięte na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy. Trudno się zatem dziwić, że proces sprawdzania wiarygodności kredytowej potrafi się przedłużać i jest tak szczegółowy.

W przypadku kredytów gotówkowych, tak dokładna procedura nie jest praktykowana. Owszem, instytucje bankowe sięgają do baz informacji kredytowych, aby sprawdzić stan zadłużenia. Jednak nawet gdy w historii kredytowej pojawiło się kilka opóźnień, to bank może przychylnym okiem spojrzeć na złożony wniosek. Wartość pojedynczego kredytu gotówkowego to stosunkowo niska kwota w granicach kilku tysięcy złotych, dlatego ryzyko dla banku jest równie niewielkie.

Kupiłeś mieszkanie na kredyt hipoteczny, a nie masz za co go wykończyć?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse czy można łączyć kredyty

Mam kredyt gotówkowy, a chcę hipoteczny. Co robić?

Sytuacja w której dawniej wzięliśmy kredyt hipoteczny, a gotówkowy chcemy wziąć teraz w zasadzie się nie zmienia. To nawet lepiej, gdy ktoś już ma doświadczenie kredytowe. Systematyczne regulowanie zobowiązań to dla banku znak, że ma do czynienia z wiarygodnym klientem. To forma finansowego treningu przed maratonem ze zobowiązaniem w tle – kredytem hipotecznym. Oczywiście, niespłacony jeszcze kredyt gotówkowy będzie wpływał niekorzystnie na zdolności finansowe kredytobiorcy, ale wiele zależy tak naprawdę od poziomu jego miesięcznych dochodów i perspektyw na zarobki w przyszłych latach, a zatem od zdolności kredytowej.

Gdy oba zobowiązania są zaciągnięte w tym samym banku, wzrasta szansa na uzyskanie preferencyjnych warunków. Instytucjom, a przede wszystkim jej przedstawicielom, zależy na pozyskiwaniu zadowolonych klientów, zatem starają się dobrać właściwe rozwiązanie do indywidualnej sytuacji. I nawet kiedy pojawią się drobne problemy, wówczas odpowiedzią na nie może być kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu zyskuje się jeden termin spłaty oraz na ogół – niższą wysokość miesięcznej raty.

Zobacz też: Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.