kredy gotówkowy a hipoteczny łączenie
21 lutego 2020
Kredyt Hipoteczny

Zobowiązania finansowe są przydatne, gdy suma oszczędności nie wystarcza na opłacenie inwestycji mieszkaniowej. Czasem korzystniejszy wydaje się kredyt gotówkowy, a kiedy indziej kredyt hipoteczny. A czy można je łączyć? Pora się tego dowiedzieć.

Nie trzeba być w finansowych tarapatach, aby zwrócić się po pomoc do instytucji finansowej. W ubiegłym roku liczba kredytobiorców tylko w sektorze zobowiązań hipotecznych przekroczyła 4 miliony osób. Część z nich dopiero zawarła umowę z bankiem, na mocy której zobowiązała się do spłaty rat przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat. W tym czasie pojawi się zapewne potrzeba odnowienia zakupionego mieszkania lub nabycia odpowiedniego wyposażenia. Stałe opłaty, raty kredytu, koszty remontu – znów oszczędności nie starcza i pojawia się perspektywa sięgnięcia po kredyt gotówkowy na dowolny cel. Czy to możliwe?

Warunki udzielenia kredytu gotówkowego

Warto zacząć rozważania od formy finansowania.  Korzystniej jest wziąć kredyt hipoteczny czy też gotówkowy. Banki stosują bardzo rygorystyczną weryfikację klientów wyłącznie w przypadku kredytów hipotecznych. To najczęściej długoterminowe zobowiązanie wzięte na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy. Trudno się zatem dziwić, że proces sprawdzania wiarygodności kredytowej potrafi się przedłużać i jest tak szczegółowy.

W przypadku kredytów gotówkowych, tak dokładna procedura nie jest praktykowana. Owszem, instytucje bankowe sięgają do baz informacji kredytowych, aby sprawdzić stan zadłużenia. Jednak nawet gdy w historii kredytowej pojawiło się kilka opóźnień, to bank może przychylnym okiem spojrzeć na złożony wniosek. Wartość pojedynczego kredytu gotówkowego to stosunkowo niska kwota w granicach kilku tysięcy złotych, dlatego ryzyko dla banku jest równie niewielkie.

Mam kredyt gotówkowy, a chcę hipoteczny. Co robić?

Sytuacja w której dawniej wzięliśmy kredyt hipoteczny, a gotówkowy chcemy wziąć teraz w zasadzie się nie zmienia. To nawet lepiej, gdy ktoś już ma doświadczenie kredytowe. Systematyczne regulowanie zobowiązań to dla banku znak, że ma do czynienia z wiarygodnym klientem. To forma finansowego treningu przed maratonem ze zobowiązaniem w tle – kredytem hipotecznym. Oczywiście, niespłacony jeszcze kredyt gotówkowy będzie wpływał niekorzystnie na zdolności finansowe kredytobiorcy, ale wiele zależy tak naprawdę od poziomu jego miesięcznych dochodów i perspektyw na zarobki w przyszłych latach, a zatem od zdolności kredytowej.

Gdy oba zobowiązania są zaciągnięte w tym samym banku, wzrasta szansa na uzyskanie preferencyjnych warunków. Instytucjom, a przede wszystkim jej przedstawicielom, zależy na pozyskiwaniu zadowolonych klientów, zatem starają się dobrać właściwe rozwiązanie do indywidualnej sytuacji. I nawet kiedy pojawią się drobne problemy, wówczas odpowiedzią na nie może być kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu zyskuje się jeden termin spłaty oraz na ogół – niższą wysokość miesięcznej raty.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami