zdolność kredytowa
23 kwietnia 2019

Kredyt hipoteczny pod zakup nieruchomości to długofalowe zobowiązanie, do którego powinieneś się odpowiednio przygotować. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Sprawdzenie zdolności kredytowej jest jednym z kluczowych punktów na liście rzeczy do wykonania przed wzięciem kredytu. Właśnie dzięki niej dowiesz się, jaką maksymalną kwotę będziesz mógł pożyczyć w banku. Jak obliczyć zdolność kredytową, by mieć pewność, że wniosek nie zostanie odrzucony ze względu na zbyt wysoką oczekiwaną wartość? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Niestety nie ma jednego ogólnego wzoru, dzięki któremu po podstawieniu konkretnych danych obliczysz dokładną zdolność kredytową. Każdy bank udzielający kredytów hipotecznych ma bowiem swoją własną politykę i wytyczne, dlatego w różnych instytucjach Twoja zdolność kredytowa (a dokładniej jej wysokość) może być zupełnie inna. Nie sposób zatem w sposób jednoznaczny wskazać, jak banki liczą zdolność kredytową.

A zatem jak obliczyć zdolność kredytową, by wiedzieć, o jaką kwotę będzie warto zawnioskować? Czy to całkowicie niemożliwe? Na szczęście nie! Wystarczy poprosić o pomoc eksperta finansowego, który szacunkowo wyliczy ją dla Ciebie na podstawie przekazanych danych. Swojego najbliższego eksperta, który z przyjemnością pomoże ci dokonać takich przybliżonych obliczeń, a także odpowie na dodatkowe pytania dotyczące otrzymania kredytu hipotecznego, znajdziesz tutaj.

Planujesz zakup nieruchomości?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Zobacz też: Jak inwestować w nieruchomości?

Co wpływa na zdolność kredytową?

A jak liczona jest zdolność kredytowa – jakie informacje będą potrzebne do jej szacunkowego wyliczenia? Na spotkanie z ekspertem przygotuj poniższe informacje; to one wpływają bowiem na zdolność kredytową i są niezmienne, a także identyczne dla każdego banku:

Źródło i wysokość Twoich dochodów – wypisz wszystkie miejsca, z których czerpiesz dochody wraz z kwotami wpływającymi na konto. Może być to np. wysokość pensji etatowej (średniomiesięczny dochód netto z ostatnich kilku miesięcy, minimum 3, a najlepiej 6), a także kwota renty, emerytury, średnia wartość wynikająca z rozliczenia umowy zlecenia, przychodów z działalności gospodarczej czy dodatkowych przychodów, np. pochodzących z wynajmu nieruchomości.

 • Forma zatrudnienia – wskaż, czy uzyskujesz dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, samozatrudnienia czy innych form zatrudnienia.
 • Posiadany wkład własny – czyli wysokość Twojego kapitału (kwoty) przeznaczonego do realizacji celu, na który chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny.
 • Twój wiek oraz wiek osób, z którymi będziesz ubiegać się o kredyt hipoteczny.
 • Liczba osób na Twoim utrzymaniu w gospodarstwie domowym – to np. dzieci czy partner, jeśli sam nie zarabia. Pamiętaj, by w liczbę tych osób wliczyć również siebie!
 • Stałe, comiesięczne koszty życia – określające kwotę, jaką Ty i Twoja rodzina wydajecie na przeżycie każdego miesiąca, oczywiście w uśrednieniu. Wliczają się w nie między innymi takie wydatki, jak przeznaczone na kupno żywności, podstawowych artykułów higienicznych czy utrzymanie mieszkania.
 • Twoje bankowe zobowiązania finansowe, jak i zobowiązania innych osób biorących kredyt razem z Tobą – to np. konieczne do regularnego opłacania raty, kredyty, debety, limity na kartach kredytowych itp.
 • Inne zobowiązania, jak np. alimenty, wypłacane renty czy pożyczki parabankowe.
 • Zobowiązania bankowe zaciągnięte w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej – jeśli jest jednym z Twoich źródeł przychodu.

Podczas rozmowy z doradcą w banku można się zatem spodziewać wielu dociekliwych pytań. Warto odpowiadać na każde z nich – oczywiście w sposób zgodny z prawdą – ponieważ nawet z pozoru nieistotna informacja może rozstrzygnąć o pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku kredytowego.

Zobacz też: Ekspert kredytowy – zobacz, w czym może Ci pomóc

Czy można złożyć kilka wniosków kredytowych, by porównać zdolność kredytową?

Odpowiedź na pytanie, czy do określenia zdolności kredytowej można złożyć kilka wniosków w różnych bankach, brzmi: tak, jak najbardziej. Samo złożenie takiego wniosku nie jest jeszcze zobowiązujące. Jak wspomnieliśmy, wysokość zdolności kredytowej tej samej osoby może być inna dla każdej instytucji. W związku z tym wiele osób decyduje się na zawnioskowanie o kredyt w kilku bankach, by wybrać ofertę, która najbardziej odpowiada oczekiwaniom finansowym wnioskującego. Więcej na temat wnioskowania o kredyt hipoteczny dowiesz się w tym miejscu.

    Podsumowanie: 

 • Nie ma konkretnego wzoru będącego odpowiedzią na pytania, jak obliczyć zdolność kredytową. 
 • Każdy bank ma własne regulacje dotyczące ustalania zdolności kredytowej. 
 • Do sprawdzenia zdolności kredytowej potrzebnych jest kilka informacji, w tym wysokość dochodów oraz comiesięcznych wydatków. 
 • W określeniu szacunkowej zdolności kredytowej może pomóc Ci jeden z naszych ekspertów finansowych. 
 • Możesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach, by skorzystać z oferty, która najbardziej odpowie Twoim oczekiwaniom. 
avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.