kredyt dla nowych firm
29 grudnia 2022

Założyłeś właśnie własny biznes i potrzebujesz dodatkowych środków, które zapewnią płynność finansową? A może działasz już prawie 1 rok i szukasz sposobów na rozwinięcie przedsiębiorstwa? Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy pomoże Ci załatać dziurę w budżecie. Sprawdź, co oferują banki i czy możesz liczyć na wsparcie finansowe.

Kto może zdecydować się na kredyt dla firm?

Podstawą wnioskowania o kredyt dla młodych firm jest rejestracja działalności gospodarczej. Nie można poprosić banku o wsparcie, jeśli biznes nie zaczął działać. Gdy tylko formalności będą się zgadzać, przedsiębiorca może zacząć szukać ofert kredytowych.

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy obowiązuje:

 • osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze,
 • właścicieli spółek.

Kredytu dla firm oznacza większą ilość formalności niż w przypadku osób fizycznych. Wiele jednak zależy od założonego celu, a co za tym idzie, rodzaju zobowiązania finansowego. Do najpopularniejszych należą:

 • kredyt na start – oferowany jest firmom, które działają krócej niż 12 miesięcy,
 • kredyt obrotowy – pozwala pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem biznesu np. wypłaty,
 • kredyt inwestycyjny – umożliwia rozwijanie firmy poprzez inwestycję np. w maszyny lub sprzęt,
 • kredyt w rachunku bieżącym – to dodatkowe środki na koncie firmowym w formie debetu, które można przeznaczać na dowolny cel.

Zobacz też: Rodzaje kredytów dla małych firm

W przypadku niektórych przedsiębiorców banki są bardziej przychylne. Dzieje się ta np. z fryzjerami czy kosmetyczkami, którzy wcześniej pracowali na etacie i zdecydowali się na założenie własnego biznesu. Osoby z udokumentowanym doświadczeniem w konkretnej branży mają większą szansę na uzyskanie kredytu dla firm poniżej 12 miesięcy. Dotyczy to także wolnych zawodów, czyli prawników, księgowych czy lekarzy – prawdopodobieństwo niepowodzenia w oczach banku jest mniejsze, dlatego chętniej decydują się pomóc. Wszelkie dodatkowe zabezpieczenia takie jak zgromadzony majątek albo nieruchomość to pozytywny sygnał dla instytucji finansowej i forma zabezpieczenia.

Chcesz wziąć kredyt na rozwój przedsiębiorstwa?

Porozmawiaj o kredycie inwestycyjnym z ekspertem mFinanse

Czy warto wziąć kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy?

Kredyt dla młodych firm jest szczególnie przydatny, jeśli brakuje środków na rozwój biznesu. Niewiele przedsiębiorców ma wystarczający kapitał na start, aby jednocześnie prowadzić działalność, a także w nią dalej inwestować. To szczególnie trudne przez pierwsze miesiące, gdy zysk właściwie nie istnieje, a mówi się wyłącznie o zwrocie ulokowanych środków.

Wybierając kredyt gotówkowy dla firm, warto zwrócić uwagę na:

 • maksymalną wysokość świadczenia,
 • czas spłaty kredytu dla firm,
 • ostateczny koszt kredytu,
 • cele biznesowe,
 • ilość formalności.

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy pozwala więc na zachowanie płynności finansowej, ale również umożliwia realizację założonych celów biznesowych.

Dlaczego banki oferują kredyty dla młodych firm na mniejszą skalę?

Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, banki oczekują od firm zdolności kredytowej. Trudno jednak o niej mówić, gdy biznes funkcjonuje krócej niż 12 miesięcy, ale dopiero zaczyna się rozkręcać. Brak regularnych wpływów sprawia, że bank nie jest w stanie ocenić, czy przedsiębiorca spłaci świadczenie w całości i na czas.

W przypadku niektórych nowych przedsiębiorstw ZUS jest niższy przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności. Dlatego też banki obawiają się kredytów dla firm poniżej 12 miesięcy ze względu na wyższe prawdopodobieństwo zamknięcia biznesu, gdy ulgi znikną.

Dlaczego banki bardziej ufają firmom, które działają dłużej niż 12 miesięcy? Chodzi o pełen rok rozliczeniowy. Przedsiębiorca musi złożyć wszystkie zeznania podatkowe i uregulować sprawy księgowe. Po takim czasie instytucja finansowa może już zweryfikować, czy właściciel firmy z niczym nie zalega, a czysta karta zwiększa wiarygodność.

Czego potrzebuje bank do udzielenia kredytu dla firmy działającej poniżej 12 miesięcy?

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy, muszą mieć przygotowany dokładny biznesplan. W ten sposób bank weryfikuje cele biznesowe i ocenia prawdopodobieństwo powodzenia. Dokument powinien zawierać:

 1. Opis działalności,
 2. Analizę rentowności,
 3. Kosztorys realizacji,
 4. Harmonogram działań,
 5. Prognozy finansowe.

Biznesplan to jednak dopiero początek w przypadku kredytu dla młodych firm. Bank może oczekiwać dodatkowego zabezpieczenia spłaty np. w formie:

 • hipoteki,
 • przewłaszczenia,
 • zastawu,
 • cesji,
 • wekslu,
 • poręczenia osoby trzeciej.

Oczekiwania banków mogą być różne, ale każdy potrzebuje podstawowych informacji takich jak NIP, REGON, wpis do rejestru działalności gospodarczej albo odpis KRS. W przypadku jednoosobowej firmy niezbędny będzie dowód osobisty. Od spółek natomiast wymagana jest umowa spółki oraz decyzja o nadaniu NIP.

Opracowanie merytoryczne: Rafał Duda-Opaliński – ekspert finansowy

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.