leasing
14 lutego 2020
Kredyt Gotówkowy

Przedsiębiorcy, którzy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebują samochodu często decydują się na leasing. Dostępne są również także alternatywne sposoby spełnienia tej biznesowej potrzeby. Co zatem wybrać – kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing na samochód – co wybrać?

Posiadanie samochodu bywa niezbędnym narzędziem pracy, traktowanym często na równi z komputerem czy telefonem komórkowym. Zwłaszcza przedstawiciele handlowi korzystają z floty pojazdów przedsiębiorstwa, kiedy wybierają się na wizytę z klientem. Powodów, dla których auto okazuje się potrzebne jest mnóstwo i dobrze wiedzą to reprezentanci niemal wszystkich branż – od gastronomicznej po odzieżową. Zakup samochodu z salonu za gotówkę jest przeważnie zbyt wielkim obciążeniem finansowym, szczególnie na początku działalności. Warto zatem rozważyć rozwiązania, które umożliwiają rozłożenie wydatku w czasie.

Najpopularniejsze są dwa pomysły na pozyskanie samochodu. W pierwszym z nich niejako pożycza się auto, a w drugim – pieniądze na zakup pojazdu. Leasing a kredyt – praktyczne porównanie sprawia, że podjęcie tej ważnej decyzji staje się prostsze. Które argumenty okazują się decydujące?

Kredyt samochodowy czy leasing na samochód – podstawowe informacje

Zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu jest pożyczeniem pieniędzy z banku, które w przyjętym wspólnie z instytucją okresie trzeba spłacać w określonej wysokości rat. Kredyt gotówkowy udzielany jest na konkretny cel, ale to klient określa, na co przeznaczy pieniądze. Cała kwota wpływa na konto i jest do pełnej dyspozycji kredytobiorcy, który może iść do salonu, wybrać konkretny model auta i z dealerem samochodowym osobno ustalić warunki zakupu.

W przypadku leasingu podobna swoboda nie obowiązuje, ponieważ ten wariant należy traktować w węższym zakresie i dotyczy wyłącznie zakupu auta. Warto wyróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W pierwszym przypadku auto dopiero po opłaceniu ostatniej transzy można stać się właścicielem auta. Druga opcja daje taką możliwość od razu, co upodabnia leasing finansowy do tradycyjnego kredytu.

Kredyt czy leasing – pora podjąć decyzję

Już tylko ogólna charakterystyka leasingu i kredytu pozwala skłonić się ku jednemu z rozwiązań. Kto ceni sobie wolność wyboru – powinien zdecydować się na kredyt. Główną zaletą jest fakt, że zobowiązanie można spłacić szybciej i nie męczyć się z obowiązkiem płacenia miesięcznych rat przez kilka lat.

W przypadku leasingu na korzyść klientów przemawiają proste procedury. Konkurencyjne rozwiązanie wiąże się z koniecznością wykazania historii kredytowej oraz pełnej dokumentacji finansowej, co utrudnia szybkie pozyskanie samochodu. Leasing jest w tym aspekcie komfortowym rozwiązaniem, ponieważ liczba formalności ograniczona jest do uzyskania oceny zdolności. Jeśli zaś przy próbie uzyskania kredytu bank odrzuci wniosek, alternatywny pomysł jest opcją na pozyskanie samochodu.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami