leasing
28 września 2020

Przedsiębiorcy, którzy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebują samochodu często decydują się na leasing. Dostępne są również także alternatywne sposoby spełnienia tej biznesowej potrzeby. Co zatem wybrać – kredyt czy leasing?

Zobacz też: Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt czy leasing na samochód – co wybrać?

Posiadanie samochodu bywa niezbędnym narzędziem pracy, traktowanym często na równi z komputerem czy telefonem komórkowym. Zwłaszcza przedstawiciele handlowi korzystają z floty pojazdów przedsiębiorstwa, kiedy wybierają się na wizytę z klientem. Powodów, dla których auto okazuje się potrzebne jest mnóstwo i dobrze wiedzą to reprezentanci niemal wszystkich branż – od gastronomicznej po odzieżową. Zakup samochodu z salonu za gotówkę jest przeważnie zbyt wielkim obciążeniem finansowym, szczególnie na początku działalności. Warto zatem rozważyć rozwiązania, które umożliwiają rozłożenie wydatku w czasie.

Najpopularniejsze są dwa pomysły na pozyskanie samochodu. W pierwszym z nich niejako pożycza się auto, a w drugim – pieniądze na zakup pojazdu. Leasing a kredyt – praktyczne porównanie sprawia, że podjęcie tej ważnej decyzji staje się prostsze. Które argumenty okazują się decydujące?

Planujesz zakup samochodu?

Skonsultuj bezpłatnie z ekspertem mFinanse jakie finansowanie dobrać

Kredyt samochodowy czy leasing na samochód – podstawowe informacje

Zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu jest pożyczeniem pieniędzy z banku, które w przyjętym wspólnie z instytucją okresie trzeba spłacać w określonej wysokości rat. Kredyt gotówkowy udzielany jest na konkretny cel, ale to klient określa, na co przeznaczy pieniądze. Cała kwota wpływa na konto i jest do pełnej dyspozycji kredytobiorcy, który może iść do salonu, wybrać konkretny model auta i z dealerem samochodowym osobno ustalić warunki zakupu.

W przypadku leasingu podobna swoboda nie obowiązuje, ponieważ ten wariant należy traktować w węższym zakresie i dotyczy wyłącznie zakupu auta. Warto wyróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W pierwszym przypadku auto dopiero po opłaceniu ostatniej transzy można stać się właścicielem auta. Druga opcja daje taką możliwość od razu, co upodabnia leasing finansowy do tradycyjnego kredytu.

Kredyt czy leasing – pora podjąć decyzję

Już tylko ogólna charakterystyka leasingu i kredytu pozwala skłonić się ku jednemu z rozwiązań. Kto ceni sobie wolność wyboru – powinien zdecydować się na kredyt. Główną zaletą jest fakt, że zobowiązanie można spłacić szybciej i nie męczyć się z obowiązkiem płacenia miesięcznych rat przez kilka lat.

W przypadku leasingu na korzyść klientów przemawiają proste procedury. Konkurencyjne rozwiązanie wiąże się z koniecznością wykazania historii kredytowej oraz pełnej dokumentacji finansowej, co utrudnia szybkie pozyskanie samochodu. Leasing jest w tym aspekcie komfortowym rozwiązaniem, ponieważ liczba formalności ograniczona jest do uzyskania oceny zdolności. Jeśli zaś przy próbie uzyskania kredytu bank odrzuci wniosek, alternatywny pomysł jest opcją na pozyskanie samochodu.

Zobacz też: Czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.