kredyt na umowie zlecenie
24 lutego 2020

Obawy przed odrzuceniem wniosku kredytowego często paraliżują osoby w finansowych potrzebach. Główną przyczyną wstrzymania się przed złożeniem dokumentów jest brak stabilnego rodzaju umowy zatrudnienia. Czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie? Warto to sprawdzić.

Zobacz też: Jak obliczyć zdolność kredytową pod kredyt hipoteczny?

Elastyczność czasu pracy oraz forma regulowania zobowiązań wobec pracodawcy bywa kluczowym czynnikiem wyboru umowy zlecenia. Istnieją jednak momenty, w których przedmiotem pożądania staje się umowa o pracę. Świadomość zalet tego rozwiązania przychodzi z czasem, a zwłaszcza, gdy w bliskiej przyszłości pojawia się perspektywa założenia rodziny. Zakup mieszkania czy samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem, więc trzeba pomyśleć o wzięciu kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie mogą zapomnieć o kredycie?

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Spełnienie potrzeby mieszkaniowej wciąż utożsamiane jest w większości przypadków z koniecznością zakupu mieszkania na własność. Banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych, jednak przed wypłatą kilkuset tysięcy złotych muszą zweryfikować zarówno historię, jak i zdolność kredytową. Wówczas rodzaj umowy jest dla osób rozpatrujących wniosek ważną wskazówką dotyczącą wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy.

Kredytodawca utożsamia umowę o pracę ze stabilnością zatrudnienia, zaś umowę zlecenie jako elastyczne rozwiązanie bywa kojarzone z niepewną sytuacją finansową. Z tego względu wnioskodawcy pracujący „na zleceniu” są dokładniej weryfikowani przez bank. Często wysokość wynagrodzenia jest pochodną specyfiki branży, z kolei sama umowa zlecenie nie wyklucza możliwości regularnego uzyskiwania wysokich dochodów. Przy kredycie hipotecznym na umowę zlecenie zapewne trzeba tę systematyczność wykazać, aby bank był w stanie uwierzyć, że wnioskodawca jest w stanie spłacać raty w długim okresie.

Pracujesz na umowę zlecenie i jesteś zainteresowany kupnem mieszkania?

Skonsultuj z ekspertem mFinanse wszelkie możliwości

Kredyt gotówkowy i umowa zlecenie

Sytuacja jest analogiczna w przypadku rozpatrywania wniosków o kredyt gotówkowy na umowę zlecenie. Zdolność kredytowa również jest brana pod uwagę, choć ze względu na wysokość przekazywanych kredytobiorcy kwot, proces weryfikacji nie jest tak wnikliwy. Między innymi dlatego, że prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych okoliczności w okresie spłaty kredytu gotówkowego (wypadek, choroba, utrata pracy) jest stosunkowo niskie.

W związku z udzieleniem kredytu gotówkowego na umowę zlecenie, bank może zasugerować zmniejszenie wysokości pojedynczej raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Jest to wygodna formuła zarówno dla instytucji, jak i samego kredytobiorcy. Gdy liczba zleceń w danym miesiącu będzie niewielka, dużo łatwiej poradzić sobie ze znalezieniem mniejszej kwoty. Jeśli nadejdzie hossa, a zleceń przybędzie – wówczas z nadwyżki dochodów można spłacić cały kredyt. To rozwiązanie bank sugeruje szczególnie osobom zatrudnionym w branżach, gdzie sezonowość jest kluczowym czynnikiem kształtowania koniunktury.

Reasumując, istnieje możliwość wzięcia kredytu będąc na umowie zlecenie. Wymaga to większej weryfikacji banku i zależy od spełnienia przez kredytobiorcę wymaganych parametrów. W takich sytuacjach kluczowym aspektem może być pomoc eksperta finansowego, który zadba o pozytywne sfinalizowanie wniosku oraz wyjaśni wszelkie niezrozumiałe kwestie formalne. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych spotkań z naszymi ekspertami.

Zobacz też: Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.