pieniądze za sprzedaż mieszkania
23 lutego 2021

Sprzedaż mieszkania zawsze jest stresującym wydarzeniem, zarówno dla sprzedającego jak i dla nowego właściciela. W grę wchodzą duże kwoty pieniędzy i formalności, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Jeżeli sprzedajesz mieszkanie komuś, kto korzysta z kredytu hipotecznego zastanawiasz się pewnie, kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie? Przeczytaj, co na ten temat mówią eksperci mFinanse.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat

Sprzedaję mieszkanie – kiedy bank przelewa pieniądze? 

Jesteś właścicielem nieruchomości i zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania? Kluczowym aspektem dla Ciebie jest odpowiedź na pytanie, kiedy przelew znajdzie się na Twoim koncie. W przypadku, gdy sprzedajesz swoje M, ponieważ chcesz kupić większe, a pozyskane środki mają być np. częścią wkładu własnego, to pytanie, kiedy bank przeleje pieniądze sprzedającemu mieszkanie, jest tym bardziej istotne. 

 1. Zanim spotkasz się z kupującym u notariusza i podpiszecie akt notarialny, pewnie będziesz już wiedział, czy złożył wniosek o kredyt hipoteczny, czy ma zgromadzone własne środki na zakup.  
 2. Zapewne wcześniej podpiszecie umowę przedwstępną, w której określicie np. termin, w jakim ma dojść do finalizacji sprzedaży mieszkania. 

Jeżeli kupujący korzysta z kredytu hipotecznego przyznanego przez bank, nie będzie musiał się zastanawiać, jak przelać pieniądze przy zakupie mieszkania. Zrobi to za niego bank, który udziela finansowania.

Po dostarczeniu przez kupującego do instytucji finansowej aktu notarialnego do momentu, kiedy bank przeleje pieniądze na Twoje konto, minie kilka dni roboczych. 

Jak przelać pieniądze osobie po sprzedaży mieszkania? 

Podpisanie aktu notarialnego, który przenosi na kupującego prawo własności do wymarzonej nieruchomości to kluczowy moment zakupu mieszkania. Jeżeli przy zakupie mieszkania korzystasz z kredytu hipotecznego, na pytanie jak przelać pieniądze przy zakupie mieszkania odpowiedź jest prosta – zrobi to za Ciebie bank, z którym podpisałeś umowę kredytową. Żeby bank mógł to zrobić konieczne jest jednak dostarczenie do niego popisanego aktu notarialnego. Dzięki temu bank wie, że transakcja doszła do skutku i powinien wypłacić uzgodnione w umowie środki sprzedającemu. Kiedy bank przelewa pieniądze sprzedającemu mieszkanie? Sprzedający otrzyma środki w ciągu kilku dni roboczych od popisania aktu notarialnego.

Kiedy bank przeleje Ci pieniądze za sprzedaż mieszkania?

Dowiedz się od eksperta mFinanse

Wiadomo już, że potrzeba kilka dni roboczych od podpisania aktu notarialnego, aby bank przelał pieniądze po sprzedaży mieszkania. Trochę inaczej sytuacja wygląda, kiedy kupujący nie korzysta z kredytu hipotecznego, ale kupuje nieruchomość ze środków własnych. W takiej sytuacji jak przelać pieniądze przy zakupie nieruchomości? Do najpopularniejszych możliwości należą: 

 • Rozliczenie gotówką przy podpisaniu aktu notarialnego – to rozwiązanie najprostsze, jednocześnie mające kilka wad. Podpisywanie aktu notarialnego w chwili sprzedaży mieszkania jest stresującym wydarzeniem. Najczęściej spotkanie notariusz umawia na konkretną godzinę, a co za tym idzie – ma dla nas określoną ilość czasu. W takiej sytuacji przeliczanie znacznej kwoty może być utrudnione i obarczone błędem. 
 • Rozliczenie gotówką wcześniej przekazaną notariuszowi w depozyt – jeżeli chcemy rozliczyć się gotówką, to możemy środki do notariusza przywieźć np. dzień przed podpisaniem aktu notarialnego. Przy tej opcji notariusz przy podpisaniu aktu przekaże środki sprzedającemu. Wada? Depozyt notarialny jest odpłatny. 
 • Przelew do tego samego banku w trakcie wizyty u notariusza – jeśli sprzedający i kupujący mają konta bankowe w tym samym banku, mogą wykonać przelew w trakcie podpisania aktu notarialnego. Przelewy wewnętrzne księgowane są od razu, dzięki czemu transakcję można sfinalizować podczas spotkania. 
 • Przelew w ciągu kilku dni od transakcji – kupujący może także przelać środki na konto sprzedającego mieszkanie w ciągu kilku dni od podpisania aktu notarialnego. W tym przypadku ważne, aby wpisać termin takiego przelewu w akt notarialny. W samym dokumencie powinien pojawić się również zapis dotyczący egzekucji w przypadku braku zapłaty, który ochroni interesy sprzedającego. 

Sytuacja, gdy nie musisz się zastanawiać, kiedy bank przelewa pieniądze, bo wiesz, że nastąpi to szybko, jest mniej obciążająca. Metody poza kredytowe również są bezpieczne i spowodują, że obie strony będą zadowolone z przeprowadzonej transakcji.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.