Jak pokryć wkład własny gdy nie mam odłożonej gotówki?
16 kwietnia 2019

Wkład własny to część kapitału przeznaczonego na zakup nieruchomości, którą musi wnieść kupujący. Wynosi ona zazwyczaj ok. 20% wartości kredytu. Jeśli nie dysponujesz taką kwotą, możesz skorzystać z podpowiedzi w poniższym artykule. Pokazujemy w nim inne możliwości zdobycia środków na pokrycie wkładu własnego lub uniknięcia konieczności jego wniesienia.

Zobacz też: Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – pytania i odpowiedzi

Czy warto brać kredyt na wkład własny?

Teoretycznie najprostszym sposobem na zdobycie niezbędnej sumy gotówki może być kredyt gotówkowy w wysokości wkładu. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre z przynajmniej dwóch powodów:

 1. Otrzymujesz w ten sposób dodatkowe zobowiązanie w postaci kolejnej miesięcznej raty do spłacenia,
 2. Wpłynie to na Twoją historię kredytową, jednocześnie zmniejszając maksymalną kwotę kredytu hipotecznego.

Dodatkowo Rekomendacja S przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego mówi, że w momencie zakupu nieruchomości konsument powinien złożyć oświadczenie, że środki na wkład własny nie pochodzą z kredytu.

Chcesz sprawdzi swoją zdolność kredytową?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Jak zdobyć wkład własny bez posiadania gotówki?

Poniżej prezentujemy kilka sposobów pozwalających uzyskać niezbędne środki na wkład własny w zakup nieruchomości:

 • Środki zgromadzone w III filarze: pieniądze wpłacane na konta emerytalne (IKE lub IKZE).
 • Program MDM: to ostatnia szansa, bowiem MDM (Mieszkanie Dla Młodych) oficjalnie kończy działanie w 2018 roku. Jest on skierowany do osób do 35 roku życia i pozwala w określonych warunkach zdobyć dofinansowanie na zakup nieruchomości.
 • Indywidualne Konta Mieszkaniowe: mają one zastąpić program MDM w 2019 roku. Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą pozwalały na otrzymanie dopłat na zakup mieszkania lub domu, która pozwoli na sfinansowanie wkładu własnego.
 • Zabezpieczenie w postaci innych nieruchomości: jeśli posiadasz już mieszkanie, dom lub dowolne grunty, możesz wykorzystać je jako zabezpieczenie na poczet kredytu hipotecznego. W takim przypadku wkład własny nie będzie wymagany, jednak wartość zabezpieczenia musi być wyższa niż wartość nieruchomości, którą chcesz nabyć.
 • Pożyczka od dewelopera: znając obecnie rynek mieszkaniowy, niektórzy deweloperzy wychodzą naprzeciw kupującym oferując specjalne pożyczki w wysokości wkładu własnego. Warto przyjrzeć się tej możliwości, jeśli planujesz zakup na rynku pierwotnym.
 • Zaliczki: wysokość wkładu własnego może być pomniejszona o wartość zaliczek wpłaconych wcześniej deweloperowi lub zbywcy, również o dotychczas poniesione (i udokumentowane) koszty budowy.
 • Zawyżenie wartości kupowanej nieruchomości: ten sposób polega na zakupie nieruchomości (zazwyczaj na rynku wtórnym) za kwotę poniżej rynkowej wartości. W takim przypadku niezbędne jest zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie wyceny, a gdy wartość mieszkania okaże się wyższa niż cena zakupu, niektóre banki są w stanie przyjąć różnicę jako wkład własny.

Zobacz też: Zdolność kredytowa- jak ją zwiększyć? Nasze wskazówki

Jak widzisz, brak gotówki na wkład własny przy kupnie mieszkania można rozwiązać na kilka sposobów. Ważne jest, abyś wybrał ten, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy w dłuższej perspektywie.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.