Jak pokryć wkład własny gdy nie mam odłożonej gotówki?
16 kwietnia 2019

Wkład własny to część kapitału przeznaczonego na zakup nieruchomości, którą musi wnieść kupujący. Wynosi ona zazwyczaj ok. 20% wartości kredytu. Jeśli nie dysponujesz taką kwotą, możesz skorzystać z podpowiedzi w poniższym artykule. Pokazujemy w nim inne możliwości zdobycia środków na pokrycie wkładu własnego lub uniknięcia konieczności jego wniesienia.

Czy warto brać kredyt na wkład własny?

Teoretycznie najprostszym sposobem na zdobycie niezbędnej sumy gotówki może być kredyt gotówkowy w wysokości wkładu. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre z przynajmniej dwóch powodów:

 1. Otrzymujesz w ten sposób dodatkowe zobowiązanie w postaci kolejnej miesięcznej raty do spłacenia,
 2. Wpłynie to na Twoją historię kredytową, jednocześnie zmniejszając maksymalną kwotę kredytu hipotecznego.

Dodatkowo Rekomendacja S przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego mówi, że w momencie zakupu nieruchomości konsument powinien złożyć oświadczenie, że środki na wkład własny nie pochodzą z kredytu.

Potrzebujesz konsultacji
z ekspertem finansowym?

Umów się na bezpłatny kontakt.

Jak zdobyć wkład własny bez posiadania gotówki?

Poniżej prezentujemy kilka sposobów pozwalających uzyskać niezbędne środki na wkład własny w zakup nieruchomości:

 • Środki zgromadzone w III filarze: pieniądze wpłacane na konta emerytalne (IKE lub IKZE).
 • Program MDM: to ostatnia szansa, bowiem MDM (Mieszkanie Dla Młodych) oficjalnie kończy działanie w 2018 roku. Jest on skierowany do osób do 35 roku życia i pozwala w określonych warunkach zdobyć dofinansowanie na zakup nieruchomości.
 • Indywidualne Konta Mieszkaniowe: mają one zastąpić program MDM w 2019 roku. Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą pozwalały na otrzymanie dopłat na zakup mieszkania lub domu, która pozwoli na sfinansowanie wkładu własnego.
 • Zabezpieczenie w postaci innych nieruchomości: jeśli posiadasz już mieszkanie, dom lub dowolne grunty, możesz wykorzystać je jako zabezpieczenie na poczet kredytu hipotecznego. W takim przypadku wkład własny nie będzie wymagany, jednak wartość zabezpieczenia musi być wyższa niż wartość nieruchomości, którą chcesz nabyć.
 • Pożyczka od dewelopera: znając obecnie rynek mieszkaniowy, niektórzy deweloperzy wychodzą naprzeciw kupującym oferując specjalne pożyczki w wysokości wkładu własnego. Warto przyjrzeć się tej możliwości, jeśli planujesz zakup na rynku pierwotnym.
 • Zaliczki: wysokość wkładu własnego może być pomniejszona o wartość zaliczek wpłaconych wcześniej deweloperowi lub zbywcy, również o dotychczas poniesione (i udokumentowane) koszty budowy.
 • Zawyżenie wartości kupowanej nieruchomości: ten sposób polega na zakupie nieruchomości (zazwyczaj na rynku wtórnym) za kwotę poniżej rynkowej wartości. W takim przypadku niezbędne jest zlecenie rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie wyceny, a gdy wartość mieszkania okaże się wyższa niż cena zakupu, niektóre banki są w stanie przyjąć różnicę jako wkład własny.

Jak widzisz, brak gotówki na wkład własny przy kupnie mieszkania można rozwiązać na kilka sposobów. Ważne jest, abyś wybrał ten, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy w dłuższej perspektywie.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse


  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.<br/ >

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Łodzi (ul. Kilińskiego 74, 90-119 Łódź), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 115.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.