Karta kredytowa a debetowa
18 listopada 2019

Transakcje bezgotówkowe z użyciem kart płatniczych to obecnie powszechny sposób zapłaty za zakupy. Wielu z nas posiada kartę debetową, jednak nie wszyscy mogą wiedzieć, czym różni się ona od kredytowej. Mimo że obu możemy użyć podczas kupna towarów i usług, działają na innych zasadach. Jakich?

Karta debetowa – co to?

Kartę debetową co do zasady otrzymujesz, zakładając w banku rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Służy ona do płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz do wypłaty środków finansowych zgromadzonych na rachunku.

Karta kredytowa – na czym polega?

Karta kredytowa to z kolei karta płatnicza, którą bank wyda Ci, przyznając limit kredytowy. Będziesz mieć możliwość korzystania ze środków pieniężnych z banku do limitu wyznaczonego przez bank. Jeżeli dokonasz spłaty zaciągniętych należności w terminie, nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów. Jeżeli spóźnisz się ze spłatą, bank naliczy odsetki.

Potrzebujesz porozmawiać o swoich finansach?

Zamów konsultację z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Różnica między kartą debetową a kredytową sprowadza się do źródła kapitału, którym możemy dysponować.

Używając karty debetowej, korzystasz z własnych środków finansowych zebranych na Twoim rachunku osobistym. Jeżeli zatem dokonujesz zakupu przy użyciu karty debetowej, równowartość kwoty za zakupiony towar zostanie pobrana z Twojego rachunku bankowego. Tak też stanie się w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu. Gdy na koncie skończą Ci się pieniądze, próba wykonania transakcji zakończy się jej odrzuceniem.

Z kolei w przypadku karty kredytowej zarządzasz pieniędzmi nie swoimi, ale pieniędzmi banku do ustalonego limitu. Karta kredytowa nie jest bowiem w żaden sposób połączona ze środkami na Twoim osobistym koncie bankowym. Rozsądnie i mądrze użytkowana karta kredytowa potrafi przynieść korzyści finansowe. Z uwagi na łatwość dostępu do środków finansowych, jaką zapewnia, nie masz konieczności spłacania całego zadłużenia w danym cyklu rozliczeniowym.

Zobacz też: Co to jest karta wielowalutowa oraz czym się charakteryzuje?

Jaka jest jeszcze różnica między kartą debetową a kredytową?

Karta kredytowa stworzona jest do transakcji bezgotówkowych. Oznacza to, że możesz płacić za jej pomocą w sklepach stacjonarnych i internetowych (np. kupić bilet lotniczy zakupiony online). Możesz używać jej tak samo jak karty debetowej i wypłacać dzięki niej pieniądze z bankomatu, ale takie wypłaty gotówki będą wiązać się z prowizją oraz koniecznością spłacenia odsetek.

Co wybrać – kartę debetową czy kredytową?

Jako posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego nie masz obowiązku decydowania się tylko na kartę debetową czy kredytową. Tę pierwszą otrzymasz od banku po założeniu konta – możesz z niej swobodnie korzystać na warunkach, które określił bank, o ile tylko znajdują się na niej środki pieniężne. Karta kredytowa to jednak znaczna pomoc w nagłych, kryzysowych sytuacjach, dlatego warto się na nią zdecydować jako na swoiste zabezpieczenie finansowe.

Może być przydatna podczas spontanicznych czy nieplanowanych zakupów, a także pomóc w większych wydatkach, do których nie wystarczą środki z karty debetowej. Karty kredytowej nie musisz używać tak często jak debetowej, ale bywają sytuacje, gdy warto mieć ją przy sobie. Przykładowo: podczas kupna prezentów na święta, zapłaty za wymarzony koncert czy niespodziewanej naprawy w domu środki z karty kredytowej mogą okazać się zbawienne. Jeżeli więc czujesz, że potrzebujesz dodatkowego i długofalowego zabezpieczenia, karta kredytowa będzie idealnym rozwiązaniem. Nie jest bowiem jednorazową pożyczką, możesz z niej korzystać regularnie, o ile tylko terminowo spłacasz poprzednio zaciągnięte należności.

Pamiętaj, karta kredytowa i debetowa często są mylone. Jeżeli posiadasz jedną i drugą, przed dokonaniem transakcji, zastanów się nad tym, której użycie będzie dla Ciebie bardziej korzystne.

Zobacz też: Kredyt konsolidacyjny, co to jest?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.