co to jest karta wielowalutowa
2 marca 2020

Koszty płatności poza granicami bywają wyższe od kosztów transakcji dokonywanych na rodzimym rynku. Aby ten stan rzeczy zmienić, banki wymyśliły kartę wielowalutową. Kiedy można jej używać i w jaki sposób należy to robić?

Coraz więcej osób porusza się z miejsca na miejsce w celach zawodowych lub prywatnych. Przynależność do Unii Europejskiej nieco ułatwia posługiwanie się pieniędzmi poza granicami Polski. Euro jako wspólnotowa waluta jest bardzo wygodna, lecz wciąż w naszym kraju obowiązują złotówki. Z tego względu wiele osób korzysta z usług kantorów lub zakłada konta walutowe, aby móc obsługiwać swoje transakcje. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także karta wielowalutowa. Czym jest i w jakich sytuacjach okazuje się przydatna?

Zobacz też: Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą

Karta wielowalutowa a płatności zagraniczne

Płatność gotówką nadal jest najpopularniejszą formą regulowania transakcji w wielu krajach europejskich. Tak dobrze przyjęte w Polsce płatności bezdotykowe lub dokonywane przy użyciu telefonu wciąż nie są tak rozpowszechnione w przyzwyczajonych do monet i banknotów Niemczech czy Francji. Także i w kraju nad Wisłą nadal można spotkać nieliczną grupę osób, które preferują posiadanie w portfelu gotówki. Karta wielowalutowa umożliwi Ci wypłacanie pieniędzy z bankomatów na terenie innych państw i to bez konieczności przewalutowania.

Dotychczas taka możliwość była możliwa wyłącznie w odniesieniu do danej waluty przypisanej do jednej karty. Obecnie banki umożliwiają klientom obsługę kilku różnych walut w ramach posiadania pojedynczego egzemplarza. To bardzo wygodny sposób, zwłaszcza dla miłośników podróżowania. Niezależnie od miejsca pobytu można wypłacić środki z dowolnego bankomatu. Grecja, Włochy czy Belgia – tam z pewnością przyda się konto walutowe rozliczanie w euro. Z kolei podróże po Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii będą wymagać posiadania konta walutowego rozliczanego w funtach lub koronach. To jednak żaden problem, jeśli w Twoim portfelu znajduje się karta wielowalutowa.

Pracujesz za granicą, a chcesz dostać kredyt?

Skonsultuj cały proces bezpłatnie z ekspertem mFinanse

Płatności w innych walutach w praktyce biznesowej

Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna inwestować za granicą. To popularna metoda na pozyskanie nowych klientów, która stała się niezwykle łatwa do zastosowania dzięki rozwojowi branży e-commerce. Karta wielowalutowa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Wówczas znacznie prostszy staje się sposób rozliczeń z zagranicznymi dostawcami lub nabywcami. Wystarczy wyselekcjonować najczęściej obsługiwane rynki, wybrać waluty obowiązujące w tych krajach i podłączyć je do konta. Gdy zajdzie potrzeba uregulowania płatności za pośrednictwem Internetu, karta wielowalutowa okaże się pomocnym narzędziem.

Wybrane instytucje mogą pobierać miesięczną opłatę za wykorzystywanie karty wielowalutowej. Przy transakcjach o sporej wartości to jednak drobny wydatek, ponieważ i tak jest znacznie mniejszy niż różnica w przewalutowaniu, którą trzeba zazwyczaj ponieść przy płatności przelewem lub każdorazowej wypłacie z bankomatu.

Zobacz też: Czy można uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce na podstawie zarobków osiąganych za granicą?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.