co to jest karta wielowalutowa
2 marca 2020
Finanse

Koszty płatności poza granicami bywają wyższe od kosztów transakcji dokonywanych na rodzimym rynku. Aby ten stan rzeczy zmienić, banki wymyśliły kartę wielowalutową. Kiedy można jej używać i w jaki sposób należy to robić?

Coraz więcej osób porusza się z miejsca na miejsce w celach zawodowych lub prywatnych. Przynależność do Unii Europejskiej nieco ułatwia posługiwanie się pieniędzmi poza granicami Polski. Euro jako wspólnotowa waluta jest bardzo wygodna, lecz wciąż w naszym kraju obowiązują złotówki. Z tego względu wiele osób korzysta z usług kantorów lub zakłada konta walutowe, aby móc obsługiwać swoje transakcje. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także karta wielowalutowa. Czym jest i w jakich sytuacjach okazuje się przydatna?

Karta wielowalutowa a płatności zagraniczne

Płatność gotówką nadal jest najpopularniejszą formą regulowania transakcji w wielu krajach europejskich. Tak dobrze przyjęte w Polsce płatności bezdotykowe lub dokonywane przy użyciu telefonu wciąż nie są tak rozpowszechnione w przyzwyczajonych do monet i banknotów Niemczech czy Francji. Także i w kraju nad Wisłą nadal można spotkać nieliczną grupę osób, które preferują posiadanie w portfelu gotówki. Karta wielowalutowa umożliwi Ci wypłacanie pieniędzy z bankomatów na terenie innych państw i to bez konieczności przewalutowania.

Dotychczas taka możliwość była możliwa wyłącznie w odniesieniu do danej waluty przypisanej do jednej karty. Obecnie banki umożliwiają klientom obsługę kilku różnych walut w ramach posiadania pojedynczego egzemplarza. To bardzo wygodny sposób, zwłaszcza dla miłośników podróżowania. Niezależnie od miejsca pobytu można wypłacić środki z dowolnego bankomatu. Grecja, Włochy czy Belgia – tam z pewnością przyda się konto walutowe rozliczanie w euro. Z kolei podróże po Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii będą wymagać posiadania konta walutowego rozliczanego w funtach lub koronach. To jednak żaden problem, jeśli w Twoim portfelu znajduje się karta wielowalutowa.

Płatności w innych walutach w praktyce biznesowej

Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna inwestować za granicą. To popularna metoda na pozyskanie nowych klientów, która stała się niezwykle łatwa do zastosowania dzięki rozwojowi branży e-commerce. Karta wielowalutowa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Wówczas znacznie prostszy staje się sposób rozliczeń z zagranicznymi dostawcami lub nabywcami. Wystarczy wyselekcjonować najczęściej obsługiwane rynki, wybrać waluty obowiązujące w tych krajach i podłączyć je do konta. Gdy zajdzie potrzeba uregulowania płatności za pośrednictwem Internetu, karta wielowalutowa okaże się pomocnym narzędziem.

Wybrane instytucje mogą pobierać miesięczną opłatę za wykorzystywanie karty wielowalutowej. Przy transakcjach o sporej wartości to jednak drobny wydatek, ponieważ i tak jest znacznie mniejszy niż różnica w przewalutowaniu, którą trzeba zazwyczaj ponieść przy płatności przelewem lub każdorazowej wypłacie z bankomatu.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami