mfinanse - Twój ekspert finansowy
Umów się
na spotkanie
2 marca 2020

Co to jest karta wielowalutowa oraz czym się charakteryzuje?

Koszty płatności poza granicami bywają wyższe od kosztów transakcji dokonywanych na rodzimym rynku. Aby ten stan rzeczy zmienić, banki wymyśliły kartę wielowalutową. Kiedy można jej używać i w jaki sposób należy to robić?

co to jest karta wielowalutowa

Coraz więcej osób porusza się z miejsca na miejsce w celach zawodowych lub prywatnych. Przynależność do Unii Europejskiej nieco ułatwia posługiwanie się pieniędzmi poza granicami Polski. Euro jako wspólnotowa waluta jest bardzo wygodna, lecz wciąż w naszym kraju obowiązują złotówki. Z tego względu wiele osób korzysta z usług kantorów lub zakłada konta walutowe, aby móc obsługiwać swoje transakcje. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także karta wielowalutowa. Czym jest i w jakich sytuacjach okazuje się przydatna?

Karta wielowalutowa a płatności zagraniczne

Płatność gotówką nadal jest najpopularniejszą formą regulowania transakcji w wielu krajach europejskich. Tak dobrze przyjęte w Polsce płatności bezdotykowe lub dokonywane przy użyciu telefonu wciąż nie są tak rozpowszechnione w przyzwyczajonych do monet i banknotów Niemczech czy Francji. Także i w kraju nad Wisłą nadal można spotkać nieliczną grupę osób, które preferują posiadanie w portfelu gotówki. Karta wielowalutowa umożliwi Ci wypłacanie pieniędzy z bankomatów na terenie innych państw i to bez konieczności przewalutowania.

Dotychczas taka możliwość była możliwa wyłącznie w odniesieniu do danej waluty przypisanej do jednej karty. Obecnie banki umożliwiają klientom obsługę kilku różnych walut w ramach posiadania pojedynczego egzemplarza. To bardzo wygodny sposób, zwłaszcza dla miłośników podróżowania. Niezależnie od miejsca pobytu można wypłacić środki z dowolnego bankomatu. Grecja, Włochy czy Belgia – tam z pewnością przyda się konto walutowe rozliczanie w euro. Z kolei podróże po Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii będą wymagać posiadania konta walutowego rozliczanego w funtach lub koronach. To jednak żaden problem, jeśli w Twoim portfelu znajduje się karta wielowalutowa.

Płatności w innych walutach w praktyce biznesowej

Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna inwestować za granicą. To popularna metoda na pozyskanie nowych klientów, która stała się niezwykle łatwa do zastosowania dzięki rozwojowi branży e-commerce. Karta wielowalutowa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Wówczas znacznie prostszy staje się sposób rozliczeń z zagranicznymi dostawcami lub nabywcami. Wystarczy wyselekcjonować najczęściej obsługiwane rynki, wybrać waluty obowiązujące w tych krajach i podłączyć je do konta. Gdy zajdzie potrzeba uregulowania płatności za pośrednictwem Internetu, karta wielowalutowa okaże się pomocnym narzędziem.

Wybrane instytucje mogą pobierać miesięczną opłatę za wykorzystywanie karty wielowalutowej. Przy transakcjach o sporej wartości to jednak drobny wydatek, ponieważ i tak jest znacznie mniejszy niż różnica w przewalutowaniu, którą trzeba zazwyczaj ponieść przy płatności przelewem lub każdorazowej wypłacie z bankomatu.

Ekspert mFinanse
Masz dodatkowe pytania?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Zobacz również: