jak znaleźć właściciela działki
8 kwietnia 2021

Po znalezieniu wymarzonego miejsca na budowę domu często zadajemy sobie pytanie, jak znaleźć właściciela działki. Jeżeli teren, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, znaleźliśmy samodzielnie a nie przez ogłoszenie, to kwestia tego, jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki jest pewnym wyzwaniem. Sprawa komplikuje się jeśli to działka bez księgi wieczystej. Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Domy bez pozwolenia. Co zmienił Nowy Ład? 

Jak znaleźć właściciela działki – od czego rozpocząć poszukiwanie?

Realizacja marzenia o własnym domu najczęściej rozpoczyna się od poszukiwania idealnego miejsca pod jego budowę. W przypadku poszukiwania najlepszej lokalizacji pod budowę domu w ogłoszeniach np. w prasie czy Internecie, nie musimy martwic się pytaniem jak sprawdzić właściciela działki. Najczęściej takie ogłoszenia wystawiane są przez osoby, które mają taką wiedzę lub same posiadają tytuł własności do interesującej nas nieruchomości. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy idealną działkę znajdziemy samodzielnie podczas zwiedzania okolicy, która nam się podoba.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Poszukiwania możemy rozpocząć bez wychodzenia z domu. Pomocny jest w tym Geoportal na którym możemy wyszukać interesującą nas nieruchomość i uzyskać szereg informacji na jej temat. Znajdziemy tam między innymi numer posesji. Pomoże on nam w odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić właściciela działki, a nawet wtedy gdy dane nie zawierają numeru księgi wieczystej.

Jeżeli znamy już podstawowe informacje dotyczące interesującej nas działki to wiedzę o numerze księgi wieczystej może uzupełnić nam jedna z dwóch instytucji. Wniosek, wraz z uiszczoną opłatą, możemy złożyć w starostwie powiatowym, na terenie którego leży interesująca nas nieruchomość. Istnieje również możliwość weryfikacji w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Ważne, żeby we wniosku podać interes prawny – dla większości urzędników chęć zakupu nieruchomości jest wystarczającym argumentem.

Uzyskanie numeru księgi wieczystej jest już ostatnim przystaniem na drodze do odpowiedzi na pytanie jak znaleźć właściciela działki. Za pomocą strony internetowej z elektronicznym wykazem ksiąg wieczystych możemy poznać informację, kto jest właścicielem nieruchomości. Te dane znajdują się w dziale II księgi wieczystej.

Planujesz zakup działki?

Dowiedz się więcej na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem mFinanse

Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania i jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Bez względu na to, czy poszukujemy właściciela działki czy mieszkania, celem powinno być ustalenie numeru księgi wieczystej nieruchomości. Jak sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania? Jeżeli znamy adres mieszkania, którego zakupem jesteśmy zainteresowani możemy złożyć wniosek do odpowiedniego starostwa lub wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Procedura jest w tym wypadku taka sama, jak przy poszukiwaniu właściciela gruntu.

Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej?

Temat poszukiwania właściciela nieruchomości staje się trochę bardziej skomplikowany w sytuacji, gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej. Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej i jak sprawdzić kto jest właścicielem działki bez księgi wieczystej? W takiej sytuacji pomocne są informacje, które można uzyskać ze starostwa powiatowego. Podobnie jak we wcześniej opisanych przypadkach, po złożeniu odpowiedniego podania i uzasadnieniu interesu prawnego, powinniśmy otrzymać z urzędu informacje pozwalające na zidentyfikowanie właściciela. Działka bez księgi wieczystej może być właśnie tą, na której chcemy wybudować nasz dom. Przed zakupem warto jednakże sprawdzić, czy na pewno właściciel ma pełne prawo do dysponowania gruntem. Można to zrobić poprzez weryfikację posiadanych przez niego aktów notarialnych czy innych dokumentów potwierdzających własność. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy założenie księgi wieczystej przed finalizacją zakupu zawarty w umowie przedwstępnej ze sprzedającym grunt.

Zobacz też: Kalkulator budowlany – jak obliczyć koszt budowy domu?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.