Jak znaleźć księgę wieczystą?
10 października 2019

Poszukiwanie idealnej działki pod budowę domu to często długotrwały proces. Mimo, że ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości jest bardzo dużo, zdarza się, że żadna z nich nie spełnia naszych oczekiwań. Rozpoczynamy więc szukanie nieruchomości na własną rękę. Kiedy znajdziemy naszą wymarzoną lokalizację, powinniśmy ustalić numer księgi wieczystej interesującej nas działki. Nie zawsze uda nam się ustalić nazwisko właściciela działki, który by nam go podał. Warto wtedy prosić o pomoc właścicieli działek sąsiadujących, które są już np. zamieszkane i szukać tropem ich numerów działek. Pamiętajmy, że numer działki to co innego niż numer księgi wieczystej, która jej dotyczy!

Po co nam numer księgi wieczystej?  

Księgi wieczyste to  najważniejszy rejestr dotyczący mieszkań, domów czy działek.  Pozwalają na ustalenie, do kogo należy nieruchomość oraz jakie prawa przysługują właścicielowi oraz czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

Zobacz też: Jak znaleźć właściciela działki – poznaj różne sposoby

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Księgi wieczyste są jawne, co za tym idzie – każdy, kto posiada numer księgi wieczystej, może z łatwością przejrzeć jej treść w formie elektronicznej (wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i podać numer interesującej nas księgi) lub papierowej (znając numer księgi, wystarczy udać się do Sądu Rejonowego i na miejscu przejrzeć interesującą nas księgę wieczystą). W obu przypadkach nie musimy wykazywać żadnych dokumentów.

Planujesz zakup działki?

Dowiedz się więcej na bezpłatnym spotkaniu z ekspertem mFinanse

Jak znaleźć księgę wieczystą po numerze działki?

Może się zdarzyć, że posiadamy tylko numer działki interesującej nas nieruchomości. Wówczas pojawia się pytanie: jak po numerze działki znaleźć księgę wieczystą i czy jest to w ogóle możliwe?

Oczywiście! Można skorzystać z portalu https://ksiegi-wieczyste-online.pl, a następnie odnaleźć zakładkę „po numerze ”. W odpowiednim polu wpisujemy poprawny numer nieruchomości, następnie zostaniemy przekierowani na stronę, gdzie znajduje się numer księgi wieczystej danej nieruchomości. Aby ją otworzyć i uzyskać informację, należy uiścić opłatę.

Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie?

W tym przypadku, posiadając adres, również możemy skorzystać z ww.  strony z tym wyjątkiem, że klikamy w zakładkę „po adresie”. Proces wygląda tak samo. Po prawidłowym wprowadzeniu danych uzyskamy numer działki, a następnie księgę wieczystą.

Zobacz też: Elektroniczne księgi wieczyste a wniosek o hipotekę – co warto wiedzieć?

Jak znaleźć księgę wieczystą po nazwisku?

Dotarcie do księgi wieczystej po nazwisku właściciela nieruchomości nie jest możliwe. Dzieje się tak za sprawą Ustawy o ochronie danych osobowych. W tym zakresie wyszukiwania ksiąg wieczystych kompetencje posiadają nieliczne podmioty, które mogą ubiegać się o zgodę Ministra Sprawiedliwości na nieograniczony dostęp do wyszukiwania ksiąg wieczystych. Podmioty te zostały szczegółowo wskazane w Ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Kupując nieruchomość, warto sprawdzić czy nie ciąży na niej żadne zobowiązanie. Aby to zrobić, należy przyjrzeć się księdze wieczystej i zwrócić szczególną uwagę na: stan prawny nieruchomości, informacje o właścicielu mieszkania oraz to, czy na nieruchomości nie ciąży np. prawo dożywocia lub hipoteka. Jeśli analizowana treść księgi wieczystej jest dla nas niezrozumiała, warto zasięgnąć porady specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.

Źródło: U S T AWA z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, Dz. U. 1982 Nr 19 poz. 147

 

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.