nieruchomość obciążona
2 lipca 2019

Kupno mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wielu kupujących szuka na rynku cenowej okazji. Bywa jednak, że mieszkania w kuszących cenach są zadłużone i to znacznie. Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone a my nie przysporzymy sobie dodatkowych kosztów? Jest na to sposób!

Sprawdź księgę wieczystą

Pierwszym i najważniejszym dokumentem, jaki należy sprawdzić to księga wieczysta. To w niej zawarty jest m.in. stan prawny nieruchomości, informacje o właścicielu mieszkania oraz to, czy nieruchomość jest zadłużona lub, czy ciąży na niej np. prawo dożywocia. Ważne jest, aby przeglądając księgę wieczystą zwrócić uwagę na dział IV dotyczący hipoteki – gdy na nieruchomości ciąży hipoteka będzie to zawarte właśnie w tym dziale. Nie należy pomijać wzmianek, również w nim zawartych – dotyczą one wniosków, które wpłynęły do Sądu Rejonowego i które oczekują na rozpatrzenie. Jeśli analizowana treść jest dla nas niezrozumiała, warto zasięgnąć porady specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.

UWAGA! Możliwa jest sprzedaż nieruchomości wraz z ciążącą na niej hipoteką. Nabywca takiej nieruchomości jest zobowiązany do jej uregulowania.

Gdzie szukać ksiąg wieczystych?

Księgi wieczyste są jawne, co za tym idzie – każdy, kto posiada numer księgi wieczystej, może z łatwością przejrzeć jej treść w formie elektronicznej (wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i podać numer interesującej nas księgi) lub papierowej (znając numer księgi wystarczy udać się do Sądu Rejonowego i na miejscu przejrzeć interesującą nas księgę wieczystą). W obu przypadkach nie musimy wykazywać żadnych dokumentów.

Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania bez księgi wieczystej?

Zdarzyć się może, że dana nieruchomość nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej, która pomogłaby w odpowiedzi na nasze pytania. W takim wypadku można poprosić właściciela lokalu o potwierdzenie własności – może to być akt notarialny oraz zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami, ewentualnie sumie istniejącego zadłużenia.

Zastanawiasz się czy nieruchomość, którą chcesz kupić jest obciążona?

Skonsultuj się bezpłatnie z ekspertem

Opłaty za mieszkanie

Kupując mieszkanie należy uważnie sprawdzić, czy wszelkie opłaty (czynsz, media) zostały uregulowane. Sprzedawca powinien okazać nam zaświadczenia świadczące o tym, że nieruchomość wolna jest od zalegania z opłatami za:

 • czynsz
 • prąd, gaz, wodę, CO, śmieci
 • telefon stacjonarny, Internet, telewizja kablowa (jeśli występuje)

Jest to o tyle ważne, że w przypadku zadłużenia, dostawcy mediów mogą uzależnić zawarcie nowej umowy od tego, czy poprzednie długi zostały uregulowane.

Obciążenia cywilnoprawne

Warto przeanalizować nieruchomość pod względem uregulowania obciążeń publicznoprawnych, do których można zaliczyć opłatę za użytkowanie wieczyste czy podatek od nieruchomości, ponieważ odkąd staniemy się właścicielami mieszkania wszystkie obciążenia przechodzą na nas.

Przed przystąpieniem do zawarcia umowy warto również sprawdzić, czy w mieszkaniu, które chcemy nabyć, nikt nie jest zameldowany. Informację tę uzyskamy w wydziale meldunkowym urzędu gminy.

Zobacz też: Elektroniczne księgi wieczyste a wniosek o hipotekę – co warto wiedzieć?

Dodatkowe zabezpieczenie

Nawet jeśli mamy pewność, że mieszkanie nie jest obciążone, warto do sporządzanej umowy dodać zapis mówiący o tym, że dotychczasowy właściciel oświadcza, iż dana nieruchomość nie jest zadłużona. Wówczas to on będzie ponosił odpowiedzialność za nieuregulowane wcześniej długi.

Pamiętajmy o tym, aby zawsze być ostrożnym w podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości. Zastanawiając się, jak sprawdzić czy dom nie jest zadłużony, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który w razie pytań rozwieje nasze wątpliwości. Ponadto w uzyskaniu pewności, że nieruchomość nie jest zadłużona może nam pomóc notariusz lub pośrednik nieruchomości. Warto pamiętać, że jeśli kupimy nieruchomość obciążoną długami, będziemy zobligowani do tego, aby je spłacić.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.