elektroniczne księgi wieczyste
9 listopada 2021

Elektroniczne księgi wieczyste umożliwiają przeglądanie wpisów z poziomu własnego komputera. W księgach wieczystych znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Znajdziemy w nich nie tylko informacje o powierzchni lokalu, ale też o wpisach do hipoteki nieruchomości i jego przeznaczeniu. Jak wykorzystać księgi wieczyste elektroniczne online przy zakupie nieruchomości? Podpowiadają eksperci mFinanse.

Zobacz też: Jak znaleźć właściciela działki – poznaj różne sposoby

Elektroniczne księgi wieczyste – co to jest?

Elektroniczna księga wieczysta wprowadzana jest od 2003 roku. Od tego czasu stale poszerzane są zbiory ksiąg, dla których tworzone są wersje online. Nowe księgi automatycznie mają już zakładaną wersję cyfrową. Zbiór online powstał po to, żeby ułatwić dostęp do informacji, bez konieczności składania wizyty w sądzie. Żeby sprawdzić najważniejsze dane nieruchomości wystarczy znać numer jej księgi wieczystej.

Podobnie jak wersje papierowe, księgi wieczyste elektroniczne online składają się z czterech rozdziałów. Znajdziemy w nich informację o numerze nieruchomości i jej dokładnym adresie. W dziale drugim znajdują się dane dotyczące własności, w tym dane właściciela nieruchomości. Dział trzeci powie nam o ograniczonych prawach własności, czyli służebności obciążającej nieruchomość oraz prawach i roszczeniach np. do pierwokupu, odkupu czy dzierżawy. Dział czwarty, szczególnie ważny dla zainteresowanych zakupem nieruchomości, zawiera dane o wpisach do hipoteki.

Elektroniczną księgę wieczystą możemy zapisać na swoim komputerze i wydrukować. Możemy także złożyć online wniosek o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej. Takie odpisy mają taką samą moc jak dokument wydawany przez sąd.

Planujesz kredyt hipoteczny?

Porozmawiaj z ekspertem mFinanse o kredycie hipotecznym. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Zakup mieszkania a elektroniczne księgi wieczyste – co to jest za powiązanie?

Jeżeli kupujemy mieszkanie informacje, które dostarczają nam elektroniczne księgi wieczyste są bardzo cenne. To właśnie od weryfikacji danych z nich zawartych powinniśmy rozpocząć weryfikację stanu prawnego nieruchomości, szczególnie jeśli kupujemy mieszkanie lub dom z rynku wtórnego.

Korzystanie z systemu ksiąg online jest darmowe i wystarczy mieć numer księgi, żeby zweryfikować podstawowe informacje. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości numer księgi powinien podać nam obecny jej właściciel.

Nawet jeżeli takiego numeru nie mamy, nie uniemożliwia to znalezienia księgi wieczystej nieruchomości. Jak to zrobić? Dowiedz się z wpisu na naszym blogu.

Elektroniczna księga wieczysta także dla banków

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje włączyć także banki do wieczystoksięgowego procesu online. To dobre wieści dla kredytobiorców, którzy dzięki temu będą krócej płacić podwyższone raty kredytu hipotecznego.

Już od 2016 roku notariusze, komornicy sądowi oraz naczelnicy urzędów skarbowych mają możliwość składania wniosków o wpis lub o założenie księgi wieczystej za pomocą systemu teleinformatycznego. Ministerstwo planuje dać taką możliwość także bankom. To przyspieszyłoby proces nanoszenia wzmianek w księgach dotyczących hipoteki, a na tym powinni skorzystać kredytobiorcy.

Obecnie, zanim w księdze pojawi się wpis dotyczący hipoteki, kredytobiorca płaci podwyższoną ratę kredytu hipotecznego. Ta podwyższana opłata to ubezpieczenie pomostowe, które ma zabezpieczyć interes banku zanim wpis do księgi się uprawomocni.

Zmiana spowoduje, że banki otrzymają dostęp do systemu informatycznego, co powinno skrócić czas potrzebny na zarejestrowanie odpowiedniego wpisu. Na dziś nie jest jednak znana dokładna data włączenia banków w ten proces.

Zobacz też: Mieszkanie bez księgi wieczystej a kredyt hipoteczny

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.