karta kredytowa
22 listopada 2019

Karta kredytowa kiedyś była symbolem luksusu. Dziś jest ogólnie dostępna, chociaż zanim ją otrzymasz, bank zweryfikuje Twoją zdolność i historię kredytową. Karta kredytowa ma swoje wady i zalety, a zatem zwolenników i przeciwników. Czy warto ją posiadać i jak naprawdę działa?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wyda Ci, przyznając limit kredytowy. Wszystkie operacje wykonywane przez Ciebie z jej użyciem będą rozliczane w ramach przyznanego limitu kredytowego.

Zobacz też: Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Na czym polega karta kredytowa?

Decydując się na kartę kredytową, będziesz mieć możliwość korzystania ze środków pieniężnych do limitu wyznaczonego przez bank, a nie ze środków gromadzonych na własnym koncie bankowym (jak w przypadku karty debetowej).

W praktyce wygląda to w ten sposób, że podczas wydawania karty kredytowej bank nie przyzna Ci od razu całej kwoty z przyznanego limitu z obowiązkiem spłacania rat co miesiąc. Posiadając kartę kredytową, będziesz dysponować pieniędzmi do ustalonego limitu samodzielnie, zgodnie ze swoimi potrzebami. Wypłacisz zatem środki w takiej wysokości, z jakiej akurat zechcesz skorzystać. Wszystko w ramach ustalonego limitu.

Jeżeli dokonasz spłaty zaciągniętych należności w terminie, nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów. Na tym polega tzw. okres bezodsetkowy. Długość tego okresu jest różna w zależności od banku. Zwykle wynosi on około pięćdziesięciu kilku dni, ale zdarzają się okresy bezgotówkowe proponowane przez banki w długości około czterdziestu albo ponad sześćdziesięciu dni. Korzystnie jest, aby termin zakończenia okresu bezodsetkowego wypadł np. po wpłynięciu na Twoje konto wynagrodzenia. W takiej sytuacji będziesz posiadać wystarczającą kwotę do spłaty zaciągniętego kredytu na karcie kredytowej. Bank naliczy odsetki tylko w sytuacji, gdy spóźnisz się ze spłatą danej należności.

Potrzebujesz porozmawiać o swoich finansach?

Zamów konsultację z ekspertem mFinanse. Dowiedz się jakie czynniki mogą mieć wpływ na Twój kredyt

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Wiele banków oferuje karty kredytowe, które jako bonus dają możliwość przystąpienia do programów lojalnościowych albo uzyskania rabatów. Przykładowo: kiedy zapłacisz za paliwo w wybranych stacjach, możesz otrzymać punkty wymienne na nagrody, albo kiedy zrobisz zakupy w wybranych sklepach, możesz otrzymać określony procent zwrotu pieniędzy.

Po co karta kredytowa?

Czy znasz ze swojego życia takie sytuacje, że Twoje wynagrodzenie za pracę nie wpłynęło jeszcze na konto, a Ty natychmiast i niespodziewanie potrzebujesz gotówki? Bo np. Twoje nieubezpieczone mieszkanie zostało zalane przez sąsiada albo zepsuł Ci się samochód na drodze? Wówczas z pomocą przychodzi właśnie karta kredytowa. Jest po prostu wygodnym i szybkim środkiem płatniczym. Nie musisz składać żadnego wniosku o przyznanie kredytu ani też czekać na wydanie przez bank decyzji kredytowej. Z karty kredytowej korzystasz, kiedy chcesz, w ramach przyznanego limitu.

Karta kredytowa to też wygodny sposób na większe wydatki, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić przy użyciu karty debetowej. Opłata za bilet lotniczy, hotel, wymarzona wycieczka czy wyczekiwany koncert – to tylko przykładowe sytuacje, które mogą wymagać od nas jednorazowych, większych wydatków. W takich przypadkach nie musimy starać się o kredyt w banku, ponieważ wystarczy łatwa w użyciu karta kredytowa.

Jaki jest koszt karty kredytowej?

Jeżeli zdecydujesz się na kartę kredytową, najpierw dobrze sprawdź ofertę danego banku. W przypadku gdy nie będziesz spłacać zadłużenia na karcie kredytowej w terminie, zostaną Ci naliczone odsetki. Oprócz nich musisz wiedzieć o możliwości poniesienia następujących opłat:

 • opłaty za wydanie karty kredytowej,
 • opłaty za wydanie karty dodatkowej,
 • miesięczne albo roczne opłaty za posiadanie karty kredytowej,
 • opłaty za ubezpieczenie (zazwyczaj dowolna),
 • opłaty za zmianę daty cyklu rozliczeniowego,
 • opłaty za przekroczenie limitu karty kredytowej,
 • opłaty za wydanie duplikatu karty kredytowej,
 • opłaty naliczonej w związku z podjęciem czynności windykacyjnych.

Jak płacić kartą kredytową i do jakich transakcji jej używać?

Karta kredytowa stworzona jest do transakcji bezgotówkowych. Oznacza to, że możesz nią śmiało płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych (np. kupując bilet lotniczy online). Możesz używać jej tak samo jak karty debetowej i wypłacać dzięki niej pieniądze z bankomatu. Transakcje z użyciem karty kredytowej do wypłaty gotówki z bankomatu mogą jednak wiązać się z prowizją oraz koniecznością opłacenia odsetek.

Karta kredytowa – czy warto ją posiadać?

Karta kredytowa to możliwość operowania wirtualnymi pieniędzmi w ramach kredytu do wysokości dostępnego limitu, a jej posiadanie może okazać się zbawienne w kryzysowych sytuacjach. Przy rozsądnym użytkowaniu i spłacie wszelkich należności nie spowoduje ona problemów finansowych. Jest za to wygodną opcją, która pozwala na dodatkowe wydatki, zazwyczaj odkładane na później z powodu niewystarczających środków dostępnych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Posiadanie karty kredytowej nie wyklucza też normalnego użytkowania karty debetowej. Warto więc ją mieć w sytuacji, gdy potrzebujesz komfortowego zabezpieczenia pieniężnego.

Zobacz też: Co to jest karta wielowalutowa oraz czym się charakteryzuje?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.