wykończenie mieszkania
26 lipca 2021

Wykończenie mieszkania kupionego z rynku pierwotnego jest zadaniem, z którym musi zmierzyć się każdy właściciel nowej nieruchomości. Zanim wprowadzisz się do wymarzonego mieszkania, musisz zdecydować, czy podejmiesz się tego zadania samodzielnie, czy zlecisz je deweloperowi. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim na własną rękę, a ile kosztuje wykończenie mieszkania, jeśli zlecisz to deweloperowi? Eksperci mFinanse porównują oba te rozwiązania.

Zobacz też: Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego

Jeśli obliczasz na jaki koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego powinieneś się przygotować, to przede wszystkim pod uwagę musisz wziąć własne upodobania i preferencje. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych możesz zdecydować się na wykończenie mieszkania za pomocą materiałów najwyższej jakości oferowanych przez marki premium, lub skorzystać ze standardowych materiałów. Oczywiście każdy właściciel nowego mieszkania, chce je wykończyć w taki sposób, żeby przez kolejne lata wymiana czy remonty nie były konieczne.  

Oprócz samych kosztów materiałów wykończenie nieruchomości, to także koszt ekipy remontowej. Biorąc to pod uwagę, możesz zdecydować się na zlecenie wszystkich prac wykończeniowych deweloperowi, od którego kupujesz mieszkanie, albo cały proces zrealizować samodzielnie. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w każdej z tych opcji?

Wykończenie mieszkania – koszt z deweloperem

Deweloperzy najczęściej oferują możliwość wykończenia mieszkania „pod klucz”. Ta opcja oznacza, że do nowego M możemy wprowadzić się bez konieczności samodzielnego przeprowadzania remontów. W takim mieszkaniu są już położone wszystkie instalacje, a deweloper zadbał także o tynki, gniazdka elektryczne, podłogi, biały montaż obejmujący urządzania sanitarne w kuchni i łazience. Zdarza się, że taka opcja obejmuje także pełne umeblowanie mieszkania.

Chociaż wykończenie mieszkania „pod klucz” nie jest bardzo popularne, to stale zyskuje zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim oszczędza dużo czasu i energii, którą trzeba poświęcić na samodzielne zakupy materiałów budowlanych oraz znalezienie i nadzorowanie ekipy budowlanej. Jeżeli nie lubisz planować, a codzienne obowiązki utrudniają Ci znalezienie czasu na zajmowanie się remontem, to takie rozwiązanie może być właśnie dla Ciebie.

Potrzebujesz finansów na remont?

Porozmawiaj o tym z ekspertem mFinanse

Czy wykończenie mieszkania przez dewelopera „pod klucz” ma wady? Deweloper najczęściej proponuje dwie lub trzy opcje wykończenia mieszkania, które różnią się zakresem prac wykończeniowych oraz użytymi materiałami. Chociaż deweloperzy proponują wykończenie nieruchomości według aktualnych trendów związanych z designem, te opcje mogą nie wpasować się w Twój gust. W praktyce w takiej sytuacji może się okazać, że zanim wprowadzisz się do mieszkania, będziesz chciał jeszcze coś w nim zmienić.

Co najważniejsze dla właściciela, to rozwiązanie jest też często droższe niż samodzielne wykończenie nieruchomości. Stawki za wykończenie metra kwadratowego, w zależności od wybranej u dewelopera opcji, mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wybierając konkretny pakiet wykończenia z podaną stawką za wykończenie metra kwadratowego, nie mamy możliwości zmniejszenia kosztów.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim samodzielnie?

Cały czas większa jest grupa właścicieli, którzy po zakupie mieszkania od dewelopera decydują się na samodzielne wykończenie mieszkania. Koszt takiej inwestycji łatwiej kontrolować, ponieważ możesz decydować o każdym użytym podczas remontu materiale czy elemencie wyposażenia.

Plusem jest także całkowita dowolność w aranżacji wnętrza i wyborze materiałów wykończeniowych. Dzięki temu, nowe mieszkanie odpowiada na Twoje potrzeby i wpisuje się w Twój gust. Planując wykończenie mieszkania możemy też szukać promocyjnych opcji, wyprzedaży lub gromadzić niezbędne materiały przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu finalny koszt wykończenia nieruchomości będzie niższy, niż przy opcji pod klucz. Część prac można także wykonać własnoręcznie, co także wpłynie na finalny koszt przygotowania nieruchomości do wprowadzenia się.

Plus w postaci oszczędności finansowych rekompensuje czas i energię, które musimy poświęcić zanim mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania. Samodzielnie musimy znaleźć ekipę remontową i dbać o to, żeby efekty jej pracy były zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Jeżeli planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego i szukasz opcji finansowania skontaktuj się z ekspertami mFinanse, którzy będą wspierać Cię w całym procesie uzyskiwania kredytu hipotecznego.

Zobacz też: Home staging – Jak sprzedawać w ten sposób nieruchomości?

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

    * pola wymagane

    * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

    *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

    Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.