flipping
31 sierpnia 2022

Myślisz o tym, by zacząć inwestować w nieruchomości? A może już to robisz, czerpiąc zyski z wynajmu i aktualnie szukasz nowych sposobów na zarabianie pieniędzy? Flipowanie mieszkań to temat, który może Cię zainteresować! Czym jest tzw. house flipping? Jak w tym kontekście wygląda kwestia kredytów hipotecznych? I w końcu – ile realnie można na tym zarobić? 

Zobacz też: Jak kupić dom w trakcie budowy. Praktyczne wskazówki.

Inwestowanie w nieruchomości z kredytem hipotecznym 

Inwestowanie to temat, który wbrew pozorom przeznaczony jest nie tylko dla osób dysponujących wolnym kapitałem. Świetnym tego przykładem jest kupowanie nieruchomości, które z różnych względów nie zostały doszacowane (np. w związku z koniecznością pilnego wyjazdu dotychczasowego właściciela), a następie ich sprzedaż po wyższej cenie. Aby było to możliwe, kupioną nieruchomość należy najpierw wyremontować, podnosząc w ten sposób jej wartość. Jeśli chcesz zacząć inwestować, na początek możesz wziąć kredyt hipoteczny, dzięki któremu nabędziesz mieszkanie, a po pewnym czasie sprzedasz je z zyskiem i zarobisz nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kredyt hipoteczny to zawsze dobre rozwiązanie, jeśli chcesz nabyć nieruchomość, a nie udało Ci się zgromadzić wystarczających środków na kupienie jej za gotówkę. 

Czym jest flipowanie mieszkań? 

Zjawisko pokrótce opisane wyżej to właśnie flipowanie mieszkań. House flipping zawitał do nas zza oceanu, a jego popularność zaczęła dynamicznie rosnąć miedzy innymi za sprawą programów telewizyjnych, w których uczestnicy kupowali stare, zaniedbane domy, przeprowadzali w nich generalny remont, a następnie sprzedawali je z zyskiem. Aby flipowanie było jak najbardziej opłacalne dla inwestora, ten poszukuje nieruchomości w złym stanie technicznym, następnie kupuje ją i przeprowadza generalny remont. Dzięki temu można płynnie przejść do poszukiwania kupca, który zapłaci za mieszkanie odpowiednio wyższą kwotę. Aby flip był opłacalny, cena kupionej nieruchomości powiększona o cenę remontu musi być niższa od kwoty późniejszej sprzedaży. Co do zasady, flipowanie mieszkań ma przynosić nie tylko spory, ale także relatywnie szybki zysk. 

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Flipowanie mieszkań 2022 – na jakie nieruchomości warto zwracać uwagę? 

Jeśli zastanawiasz się nad flipowaniem mieszkań w 2022 roku, powinieneś wiedzieć, na jakie nieruchomości szczególnie warto zwracać uwagę. Przede wszystkim szukaj mieszkań tanich, ale jednocześnie takich, które mają interesujące i potencjalnie atrakcyjne parametry dla kupujących.  
Zwróć uwagę np. na lokalizację mieszkania, jego metraż i rozkład. 

 

Jeśli dopiero wchodzisz w temat flipowania mieszkań pamiętaj, aby nigdy nie kupować nieruchomości pod wpływem emocji. Swoją decyzję poprzedź chłodną kalkulacją, a nie indywidualnymi preferencjami. Pomyśl, kto może być potencjalnym nabywcą – singiel, a może rodzina z dziećmi? Od odpowiedzi będzie zależeć także standard wykończenia – każda z potencjalnych grup odbiorców będzie miała w tym zakresie inne oczekiwania.

Większość flipperów decyduje się na zakup mieszkań w stosunkowo niedużej odległości od centrum. Nie zawsze jednak zysk z takiej inwestycji będzie odpowiednio duży. Niekiedy warto rozważyć nabycie nieruchomości położonej nieco dalej od centrum, ale np. w bliskim sąsiedztwie parku, szkół, przedszkoli czy terenów rekreacyjnych. Nie bez znaczenia jest także piętro, na którym zlokalizowane jest mieszkanie – największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości na parterze oraz pierwszym piętrze.

Flipowanie mieszkań 2023 – zrób przemyślaną kalkulację inwestycji

Doświadczeni flipperzy znając cenę mieszkania potrafią oszacować cenę jego sprzedaży, a tym samym poznać potencjalny zysk z inwestycji. Przed wyborem nieruchomości warto dokonać wstępnej kalkulacji i na etapie wyliczeń uwzględnić między innymi:

 • całkowity koszt remontu;
 • podatek PCC (2% wartości rynkowej zakupionego mieszkania);
 • wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości;
 • dodatkowe koszty: opłaty, koszty notarialne i inne.

Gdy uwzględnisz wszystkie powyższe elementy i poznasz potencjalny zysk, odpowiedz sobie na pytanie, czy finalna kwota jest dla Ciebie satysfakcjonująca w stosunku do wydatków i nakładów pracy, które będzie trzeba ponieść do momentu sprzedaży.

Flipowanie mieszkań 2023 – jak zwiększyć wartość nieruchomości?

Możesz spróbować zwiększyć wartość zakupionej nieruchomości na kilka sposobów:

 1. zrób generalny remont – dla wielu potencjalnych kupców konieczność zrobienia remontu w dopiero co kupionym mieszkaniu może być barierą, która wstrzyma go przed nabyciem takiego lokalu. Warto więc zacząć stałą współpracę z projektantem wnętrz oraz znaleźć dobrą, doświadczoną ekipę remontową, która zrealizuje projekt i tym samym podniesie wartość nieruchomości;
 2. zmień układ wnętrz – czasami wystarczy zmienić układ mieszkania, by dostosować go odpowiednio do grupy docelowej. Szukasz mieszkania dla singla? Być może warto usunąć jedną ze ścianek, powiększając tym samym inne pomieszczenie. A może chcesz sprzedać lokal rodzinie z dzieckiem? W takim przypadku warto pomyśleć o wydzieleniu dodatkowego pomieszczenia, który stanie się pokojem dla brzdąca;
 3. efektownie zaaranżuj przestrzeń – ludzie zwykle „kupują oczami”, dlatego dobrze jest pomyśleć o gustownym urządzeniu mieszkania. Dzięki temu zyska w oczach potencjalnego kupca i stanie się bardziej ekskluzywnym miejscem do życia. Nie zapomnij także o zrobieniu profesjonalnych zdjęć wszystkich pomieszczeń – dobrze, aby zdjęcia oddały Twój zamysł i jak najlepiej zaprezentowały wnętrza.

Przeczytaj również:>> Flipowanie mieszkań – co to jest house flipping?

Kredyt hipoteczny na flipa

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w temacie flipowania mieszkań w 2022 lub już w 2023 roku, a nie udało Ci się zgromadzić wystarczająco dużego kapitału, pamiętaj, że możesz skontaktować się z ekspertem mFinanse i porozmawiać z nim na temat swojej zdolności kredytowej oraz ewentualnego wsparcia, jakiego potrzebujesz, by uzyskać kredyt hipoteczny.

Flipowanie mieszkań to bez wątpienia jeden z najbardziej przyszłościowych sposobów na uzyskanie stabilności finansowej i dużych zysków we względnie krótkim czasie. Warto zatem pomyśleć o tym nie tylko teraz, ale także w kontekście 2023 roku.

Gdy spotkasz się już z ekspertem i wybadasz swoje szanse na otrzymanie finansowania, przejdź do poszukiwań odpowiedniej nieruchomości, w którą chcesz zainwestować. Upewnij się co do stanu prawnego i technicznego mieszkania, sprawdź jego wartość rynkową, a dopiero potem wróć do eksperta, który pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego. Następny krok to kompletowanie niezbędnej dokumentacji, a gdy wszystko zostanie potwierdzone i zaakceptowane, pozostaje Ci złożenie wniosku o kredyt, podpisanie umowy i następnie aktu notarialnego.

 

Opracowanie merytoryczne: Katarzyna Lica – ekspert finansowy mFiannse

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.