Czym jest operat szacunkowy do kredytu hipotecznego?
30 maja 2022

Na rynku pojawiają się oferty domów w budowie. Niektóre z nich można kupić w atrakcyjnej cenie. Czy można kupić dom w trakcie budowy obciążony hipoteką? Jak uzyskać kredytowanie na taką inwestycję?

Coś, co bywa dramatem dla innych, jest okazją dla drugich. Cześć ludzi sprzedaje domy w budowie, bo nie może ich dokończyć np. przez niedoszacowanie inwestycji, zmianę planów zawodowych, przeprowadzkę lub rozwód i podział majątku. Kupno dobrze zapowiadającego się domu w budowie w dobrej okolicy to przede wszystkim możliwość uniknięcia wielu uciążliwych formalności – oprócz plusów są jednak minusy.

Zobacz także: Rozwód a kredyt hipoteczny

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem domu w budowie?

Dokumenty te pozwolą ustalić, czy obiekt jest budowany legalnie; budowa jest zgodna z zatwierdzonym projektem oraz czy pozwolenie na budowę nie wygasło, na przykład z powodu przerwania robót na okres dłuższy niż 3 lata.

 • Akt własności ( Księgi Wieczystej z ujawnionym wpisem do hipoteki, jeśli dom był budowany na kredyt),
 • Wyrys i wypis z aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli gmina go nie ma – decyzję o warunkach zabudowy,
 • Pozwolenie na budowę oraz to, jak długo jest ważne byśmy mogli je przepisać na nowego inwestora, (jeżeli ostatni wpis zrobiony w dzienniku nie jest starszy jak 3 lata to pozwolenie jest ważne),
 • Projekt budowlany i wykonawczy,
 • Dziennik budowy (powinien dokumentować przebieg budowy i jakość wykonanych elementów budynku),
 • Atesty, aprobaty techniczne, certyfikaty potwierdzające dopuszczenie do stosowania zabudowanych materiałów budowlanych (np. stali, betonu, materiałów ceramicznych, stolarki okiennej i drzwiowej, materiałów pokrywających dach, materiałów instalacji sanitarnych i elektrycznych, wykończeniowych itp.) – dokumenty takie wydaje sprzedawca na żądanie kupującego,
 • Stan techniczny wykonanych robót oraz porównanie warunków zapisanych w pozwoleniach i ujętych w opracowanej dokumentacji technicznej (projekcie budowlanym i wykonawczym) z rzeczywistą realizacją budowy,
 • Protokoły z odbioru wykonanych już instalacji – na przykład elektrycznej.

Planujesz zakup nieruchomości?

Skonsultuj się z ekspertem mFinanse

Kredyt hipoteczny na zakup domu w budowie

Finansowanie zakupu domu, który ma rozpoczętą budowę, niezależnie od stanu jej zaawansowania jest możliwe do zrealizowania kredytem hipotecznym. Jest tylko jeden warunek, który postawi bank – dokończenie budowy. By bank mógł się zabezpieczyć na takiej inwestycji, nieruchomość musi być dokończona, co najmniej do stanu deweloperskiego. Dokończenie inwestycji oczywiście można sfinansować ze środków z kredytu hipotecznego.

Sam proces zakupu domu w budowie niewiele się różni od zakupu zwykłego domu, poza różnicami w dokumentacji dot. nieruchomości, jakich będzie wymagał bank.

Istnieje także możliwość zakupu domu w budowie, który jest obciążony hipoteką. Wówczas część środków z Twojego kredytu hipotecznego  trafi na konto banku dłużnika. O wszystkich szczegółach związanych z przebiegiem takiej transakcji poinformuje Cię bezpłatnie nasz ekspert kredytowy.

avatar

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

Zamów bezpłatną konsultację z ekspertem mFinanse

  * pola wymagane

  * Administratorem Twoich danych osobowych jest mFinanse S.A. Twoje dane będą przetwarzane w celu telefonicznego kontaktu konsultanta mFinanse S.A. z Tobą w celu przedstawienia oferty. Wypełnienie powyższych pól jest równoznaczne z wyrażeniem przez Ciebie zgody na ten kontakt. W przypadku zaznaczenia dodatkowej zgody powyżej Twoje dane osobowe będą przetwarzane również w celu przedstawiania Ci ofert w przyszłości. Obie zgody możesz wycofać w dowolnym czasie drogą pisemną lub elektroniczną pod adres rodo@mfinanse.pl. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach oraz o danych kontaktowych Administratora, znajduje się tutaj.

  *mFinanse S.A. z siedzibą w Warszawie (ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, XX Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000365126, kapitał zakładowy: 45.245.000 złotych, NIP: 7251903631. Numer wpisu do działu I rejestru pośredników kredytowych: RPH000300. Rejestr pośredników kredytowych dostępny jest na stronie internetowej www.knf.gov.pl.

  Ta strona jest chroniona przez mechanizm reCaptcha i stosujemy Regulamin i Politykę prywatności Google.